Świetny mecz Bellinghama, wygrana Anglii

W meczu towarzyskim upamiętniającym 150. rocznicę pierwszej potyczki między Szkocją a Anglią goście wygrali w Glasgow 3:1. Jude Bellingham zagrał 84 minuty, strzelił gola i zanotował asystę.

Szkocja i Anglia wspólnie świętowały 150-lecie pierwszej potyczki między tymi zespołami. Gareth Southgate dosyć poważnie potraktował starcie na Hempden Park, choć przeprowadził aż sześć zmian względem zremisowanej z Ukrainą sobotniej potyczki we Wrocławiu (1:1). Miejsce w jedenastce zachował za to Jude Bellingham, który był kluczowym zawodnikiem Lwów Albionu. Anglia dominowała na początku spotkania, ale nie forsowała tempa. Gdy już docisnęła śrubę, Szkoci dostali podwójny cios. Najpierw Bellingham przyspieszył atak prostopadłym podaniem, a po zagraniu Rashforda i wstrzeleniu piłki Walkera piłkę do bramki skierował Foden. Jednobramkowe prowadzenie trwało jednak bardzo krótko. Niedługo po pierwszym trafieniu Bellingham znów wziął udział w rozegraniu piłki, a chwilę później był w idealnym miejscu i z bliska pokonał szkockiego bramkarza.

Po przerwie spotkanie stało się zdecydowanie bardziej wyrównane. Szkocja miała swoje okazje i zdecydowanie częściej gościła pod bramką Anglii. Trudno było zresztą robić to rzadziej, w pierwszej połowie nie oddała bowiem ani jednego strzału. Gol dla gospodarzy na 1:2 nie padł jednak po uderzeniu, lecz po dograniu i niefortunnej interwencji Maguire'a, który pokonał bezradnego Ramsdale'a.

Anglicy nie zamierzali jednak poprzestać na dwóch trafieniach. Świetną akcję przeprowadził Bellingham, wyłożył Kane'owi piłkę jak na tacy, a napastnik Bayernu podwyższył prowadzenie. Tuż po tym trafieniu obaj bohaterowie tego spotkania opuścili murawę, a obie drużyny już bez konkretnych akcji z obu stron dograły mecz do końca. Anglia wygrała zasłużenie, a kibice w Glasgow obejrzeli niezłe spotkanie, choć na pewno Szkoci mogą być rozczarowani pierwszą połową. Z drugiej strony mogli na własne oczy zobaczyć, jak pięknym piłkarzem jest Jude Bellingham. A my nie możemy się znów doczekać, by zobaczyć go w weekend na boisku w jeszcze bielszej koszulce.

Szkocja – Anglia 1:3 (0:2)
0:1 Foden 32' (asysta: Walker)
0:2 Bellingham 35'
1:2 Maguire 67' (gol samobójczy)
1:3 Kane 81' (asysta: Bellingham)

Szkocja: Gunn; Hickey (89' Patterson), Porteous, Hendry, Tierney (82' Armstrong), Robertson; McTominay, McGinn (82' Ferguson), Gilmour (60' Dykes), McGregor (89' Jack); Adams (60' Christie)
Anglia: Ramsdale; Walker, Dunk, Guéhi (46' Maguire), Trippier; Phillips, Rice; Foden (71' Saka), Bellingham (84' Gallagher), Rashford (71' Eze); Kane (84' Wilson)

5. Malta 5 1:11 0

Na Mistrzostwa Europy 2024 awansują dwie najlepsze drużyny z każdej grupy. Poza Niemcami i 20 drużynami wyłonionymi w ten sposób na turnieju zagrają jeszcze 3 zespoły, które zostaną wyłonione w barażach na podstawie wyników w Lidze Narodów.