Advertisement
Menu
/ marca.com, elconfiencial.com

Były prezes Wolfsburga, JAS, legendarny Manolo… Kto dołącza do zarządu Realu Madryt?

W zarządzie pojawiają się nowe twarze, takie jak Manuel Redondo i José Ángel Sánchez, związani z klubem od 2000 roku.

Foto: Były prezes Wolfsburga, JAS, legendarny Manolo… Kto dołącza do zarządu Realu Madryt?
Francisco García Sanz. (fot. X)

Florentino Pérez rozpoczyna nową kadencję. To już 22 lata w roli prezesa Realu Madryt, a może ich być nawet 26. Wciąż towarzyszy mu wielu tych, którzy zaczynali z nim tę przygodę, ale w zarządzie pojawiają się nowe twarze, takie jak Manuel Redondo i José Ángel Sánchez – osoby związane z Los Blancos od 2000 roku. Pierwszy z nich opuścił klub na trzy lata, gdy Florentino Pérez nie pełnił funkcji prezesa. Obaj pozostaną odpowiednio na stanowiskach dyrektora gabinetu i Fundacji oraz dyrektora generalnego klubu. Do zarządu dołącza również Manuel Gómez Barrera, który przez wiele lat kierował działem klubów kibica Realu Madryt.

José Luis del Valle obejmuje funkcję sekretarza zarządu, a Enrique Sánchez i Enrique Pérez zostają wiceprezesami obok Eduardo Fernándeza de Blasa i Pedro Lópeza Jiméneza. Catalina Miñarro, jedyna kobieta w zarządzie, która dołączyła do niego w 2017 roku, nadal będzie pełnić swoją funkcję. Łącznie nowy zarząd składa się z 19 członków.

Skład zarządu Realu Madryt:

  • Florentino Pérez Rodríguez – socio nr 1 484, PREZES
  • Eduardo Fernández de Blas – socio nr 4 040, WICEPREZES
  • Pedro López Jiménez – socio nr 10 321, WICEPREZES
  • Enrique Sánchez González – socio nr 11 707, WICEPREZES
  • Enrique Pérez Rodríguez – socio nr 5 302, WICEPREZES
  • José Luis del Valle – socio nr 40 441, SEKRETARZ
  • Santiago Aguado García – socio nr 1 091, CZŁONEK ZARZĄDU
  • Jerónimo Farré Muncharaz – socio nr 1 823, CZŁONEK ZARZĄDU
  • Manuel Cerezo Velázquez – socio nr 9 185, CZŁONEK ZARZĄDU
  • José Sánchez Bernal – socio nr 10 367, CZŁONEK ZARZĄDU
  • Manuel Torres Gómez – socio nr 11 787, CZŁONEK ZARZĄDU
  • Manuel Gómez Barrera – socio nr 14 388, CZŁONEK ZARZĄDU
  • Gumersindo Santamaría Gil – socio nr 14 784, CZŁONEK ZARZĄDU
  • José Manuel Otero Lastres – socio nr 16 033, CZŁONEK ZARZĄDU
  • Nicolás Martín-Sanz-García – socio nr 17 859, CZŁONEK ZARZĄDU
  • Manuel Redondo Sierra – socio nr 22 351, CZŁONEK ZARZĄDU
  • Catalina Miñarro Brugarolas – socio nr 47 022, CZŁONKINI ZARZĄDU
  • José Ángel Sánchez Periáñez – socio nr 47 654, CZŁONEK ZARZĄDU
  • Francisco García Sanz – socio nr 51 999, CZŁONEK ZARZĄDU

Francisco García Sanz
Drugą ważną nowością w zarządzie jest dołączenie Francisco Garcíi Sanza, który przez dziewięć lat był prezesem Wolfsburga – klubu z Bundesligi blisko związanego z Volkswagenem, gdzie również pełnił funkcję dyrektora. García Sanz był również członkiem komisji powołanej przez Wyższą Radę Sportu (CSD) w celu kontrolowania zarządzania Hiszpańską Federacją Piłkarską przed procesem wyborczym.

Francisco Javier García Sanz to hiszpański menedżer, który dorastał w Niemczech. Tam studiował zarządzanie na Wyższej Szkole Biznesu w Wiesbaden i uzyskał tytuł doktora honoris causa w dziedzinie nauk ekonomicznych i społecznych na Uniwersytecie w Stuttgarcie. Po 15 latach pracy w General Motors dołączył do Grupy Volkswagen, gdzie spędził 17 lat. Do momentu odejścia w 2018 roku, jako wiceprezes ds. zakupów na szczeblu światowym, zarządzał budżetem wynoszącym 166,5 miliarda euro, a jego roczne wynagrodzenie osiągnęło 5,6 miliona euro.

Kariera Garcíi Sanza jest również związana z futbolem. Od 2004 roku był odpowiedzialny za VfL Wolfsburg. Jego dziesięcioletnie zarządzanie przyczyniło się do ogromnej poprawy sytuacji klubu, który wcześniej nie zdobył żadnego trofeum. W sezonie 2008/09 Wolfsburg został mistrzem Bundesligi, zdobył także Puchar i Superpuchar Niemiec. Klub dotarł również do ćwierćfinału Ligi Mistrzów, gdzie zmierzył się z Realem Madryt. Niemcy wygrali pierwszy mecz 2:0, ale Królewscy odrobili straty na Santiago Bernabéu, zwyciężając 3:0.

García Sanz zawsze utrzymywał bliskie relacje z Florentino Pérezem, który mianował go członkiem rady nadzorczej Hochtief, niemieckiej grupy budowlanej kontrolowanej przez ACS. Według doniesień, niemiecka filia ciągnęła ACS w stronę przepaści, a prezes Realu Madryt zwrócił się do Paco, aby wykorzystał swoje wpływy w Niemczech do poprawy wizerunku marki ACS. Nic dziwnego, że Paco był Hiszpanem o największych wpływach w niemieckim środowisku polityczno-przemysłowym.

José Ángel Sánchez
José Ángel Sánchez, znany również jako JAS, nie wymaga szczególnego przedstawienia. Ci, którzy go znają, wiedzą, że ma naturalne predyspozycje do pełnienia funkcji prezesa i mógłby być uznawany za „szefa w cieniu” Realu Madryt. Obecny dyrektor generalny klubu został właśnie członkiem zarządu. To niezmordowany pracownik, który nie lubi być w centrum uwagi, a już teraz uchodzi za jedną z najważniejszych postaci w historii klubu. Florentino Pérez pozyskał go z firmy SEGA w 2000 roku i od tamtej pory tworzą błyskotliwy duet. Jest prawdziwym człowiekiem klubu, co udowodnił także jako prawa ręka Ramóna Calderóna w latach 2006–2009.

„Jest tak niezwykle inteligentny, że nigdy nie był bohaterem żadnego skandalu, a przecież Real Madryt przeszedł przez wiele burz w tym stuleciu” – opisał go były pracownik klubu.

Nawet w La Lidze doceniają jego wielkość: „Jest bardzo inteligentny, potrafi komunikować się z mistrzowską precyzją, jest dydaktyczny, przekonujący i empatyczny. To kluczowe, by panować nad drapieżnikami…”, mówi Miguel Ángel Portugal i wskazuje na jego cichą, ale skuteczną pracę: „Jego obsesją była, jest i będzie rentowność we wszystkich obszarach klubu. Praca z nim to czysta przyjemność – wyraża swoje zdanie, ale zawsze trzyma się na uboczu”.

Manolo Redondo
Legendarny Manolo Redondo to teraz prawdziwa prawa ręka Florentino i zza kulis zarządza Realem Madryt. Jego oficjalne stanowisko, zanim dołączył do zarządu jako członek, to Dyrektor Gabinetu Prezesa. To anonimowy architekt sprawiający, że mechanizm zegara klubu działa bez zarzutu, choć niewielu zdaje sobie z tego sprawę.

Kiedyś był członkiem Partii Demokratyczno-Liberalnej oraz Demokratycznej Partii Reformistycznej, które w ramach planu Florentino Péreza miały odbudować centrum polityczne w Hiszpanii po zwycięstwie PSOE w wyborach w 1982 roku. Plan zakończył się niepowodzeniem, ale Florentino zyskał dzięki tej lekcji jednego z najbardziej lojalnych współpracowników. Manolo Redondo związał się z ACS, gdzie zajmował wysokie stanowisko, zanim w 2000 roku dołączył do Realu Madryt. Już wtedy był odpowiedzialny za całą strukturę pozasportową klubu.

„Jest człowiekiem wielu talentów i niezwykle przydatnym dla Florentino. Do tego bardzo posłuszny. Zajmuje się wszystkim – od organizacji loży VIP i zaproszeń po zarządzanie lotami, prezentacjami czy rozwiązaniem wszelkich problemów, które pojawiają się w ostatniej chwili, choćby były najbardziej błahe. Jeśli coś się dzieje, pierwszą osobą, do której dzwoni prezes, jest Manolo” – mówi bliski współpracownik, który woli pozostać anonimowy.

Enrique Ortego, dziennikarz Relevo, dodaje: „Jeśli miałbym go opisać jednym słowem, to byłoby to słowo pracownik. Majster, który myśli tylko o klubie. Ale to majster na najwyższym poziomie. Nie wyobrażam sobie Realu Madryt ostatnich dwóch dekad bez niego i José Ángela Sáncheza. Każdy z nich doskonale odgrywa swoją rolę”.

Manuel Gómez Barrera
Manuel Gómez Barrera, najmniej znany spośród nowych członków zarządu, wcześniej odpowiadał za zarządzanie ponad 2 tysiącami klubów kibica Realu Madryt na całym świecie. 5 sierpnia 2024 roku zrezygnował z tej funkcji, a jego miejsce zajął Alfredo Escobar. Teraz Barrera dołącza do zarządu, co podkreśla jego wkład w rozwój międzynarodowej społeczności kibiców Realu.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!