Advertisement
Menu

Real Madryt wciąż z najwyższym limitem płacowym w La Lidze

La Liga opublikowała zaktualizowane tak zwane limity płacowe na pierwszą część sezonu po zamknięciu letniego okienka transferowego. Ten Realu Madryt wzrósł względem lutego i pozostaje najwyższy w całej La Lidze.

Foto: Real Madryt wciąż z najwyższym limitem płacowym w La Lidze
Florentino Pérez w trakcie prezentacji Endricka. (fot. Getty Images)

Limit płacowy jako instrument wewnętrznego finansowego fair play w Hiszpanii w 2013 roku po zajęciu fotela prezesa wprowadził Javier Tebas. Każdy klub proponuje go sam, a następnie Organ Zatwierdzający rozgrywek potwierdza go lub zmienia zależnie od sytuacji, by zagwarantować stabilność finansową danej organizacji.

Limit płacowy składa się między innymi z pensji piłkarzy, zarobków trenerów i ich asystentów, wydatków na szkółkę i jej zawodników, opłacanych podatków i składek na ubezpieczenia związane z piłkarzami, amortyzacji dotyczącej transferów, premii, a także jakichkolwiek innych aspektów finansowych dotyczących działalności stricte piłkarskiej. Do tego w przypadku klubów z wieloma sekcjami zalicza się te same wydatki związane z innymi dyscyplinami. W skrócie jest to kwota przychodów po odjęciu wydatków niezwiązanych z budowaniem i utrzymaniem kadr sportowych. Negatywnie na ten rezultat wpływają oczywiście straty i deficyty z poprzednich lat.

Ta liczba nie zawsze oznacza maksimum klubu, a jest raczej kwotą, jaką klub uznaje za stosowną dla swoich możliwości, którą dodatkowo reguluje La Liga. Do tego limit nie oznacza, że dany klub będzie miał takie wydatki sportowe w sezonie. Mieszczenie się w przedstawionym limicie badane jest kilka razy w roku. Głównym celem tego zabiegu jest kontrolowanie finansów klubów i ograniczenie im możliwości przesadnych lub nielogicznych wydatków. Jeśli ktoś przekracza limit w danym sezonie, to nadwyżka jest odejmowana od jego limitu w kolejnym roku.

La Liga opublikowała dzisiaj limit płacowy w Primera i Segunda División. Tradycyjnie wszyscy czekali na limit Barcelony, która rok temu spadła z 648 milionów do 270 milionów, a zimą nawet do 204 milionów euro. Teraz wynosi 426 milionów euro. Media podkreślają, że Katalończycy wciąż są pod kreską w hiszpańskim Finansowym Fair Play i jeśli nie rozwiążą tego tematu do styczniowego okienka, to Dani Olmo 1 stycznia zostanie wyrejestrowany z La Ligi. Rundę jesienną grą na zasadzie zastąpienia kontuzjowanego Andreasa Christensena. Do powrotu do normalności Blaugrana w skrócie potrzebuje pozyskania nowych przychodów bądź sprzedaży piłkarzy.

Zgodnie z oczekiwaniami, drużyną z najwyższym limitem płacowym pozostaje Real Madryt. Limit Królewskich jest na dodatek wyższy, niż był w poprzednim sezonie, gdy wynosił 727 milionów euro. Teraz są to niecałe 755 miliony euro. Atletico Madryt wraca za to za Barcelonę i jest trzecim zespołem z 311 milionami euro, co także oznacza wzrost względem poprzedniego sezonu. Czwarta ekipa w La Lidze pod względem limitu to Sociedad ze 159 milionami euro. Media zwracają też uwagę na zaledwie 2,5 miliona euro limitu płacowego Sevilli, która ma znajdować się w fatalnej sytuacji.

Article photo
Kolejno w kolumnach: klub; początkowy limit płacowy; wzrost w okienku; inne ruchy (jak wykorzystanie kapitału własnego, CVC i inne operacje); limit płacowy na wrzesień 2024 roku.

Różnice względem ubiegłego roku porównał tradycyjnie Roberto Bayón:

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!