Advertisement
Menu
/ as.com, forbes.es

Najbogatsi hiszpańscy prezesi klubów piłkarskich

Czterech prezesów znajduje się na liście stu najbogatszych Hiszpanów w kraju w 2023 roku według magazynu Forbes.

Foto: Najbogatsi hiszpańscy prezesi klubów piłkarskich
Florentino Pérez. (fot. Getty Images)

9 lipca rozeszła się informacja, że ​​Juan Carlos Escotet, prezes ABANCA, został też nowym prezesem Deportivo La Coruña, którego od maja ubiegłego roku firma posiada 99,99% akcji. Dzięki temu dołączył do innych wielkich prezesów, którzy pojawiają się na liście najbogatszych Hiszpanów, takich jak Florentino Pérez.

Escotet znajduje się w pierwszej piątce najbogatszych ludzi w kraju, a konkretnie na czwartej pozycji z 4 miliardami euro. Większość jego majątku pochodzi z hiszpańskiego banku ABANCA, którego jest prezesem i głównym akcjonariuszem, oraz Banesco Grupo Financiero Internacional, w którym oprócz tego, że jest założycielem, piastuje te same stanowiska co w poprzedniej spółce. W 2021 roku z majątkiem wynoszącym z 2,7 mld euro zajmował piąte miejsce na liście, a rok później utrzymał tę pozycję, choć aktywa wzrosły do ​​3,2 mld euro. Wreszcie w 2023 roku awansował o jedno miejsce, wyprzedzając Juana Roiga, prezesa Mercadony (hiszpańska sieć supermarketów, przyp.red.) i znalazł się na czwartej pozycji.

Regularnie w czołówce listy znajduje się Florentino Pérez, prezes Realu Madryt i firmy budowlanej ACS, której jest udziałowcem. W 2020 roku zajmował 11. pozycję w rankingu z 1,5 mld euro, ale zaczęła ona spadać. W 2021 roku miał miejsce 12, a 13 w 2022. Mimo to jego aktywa nie uległy większym wahaniom i wynosiły odpowiednio 1,7 i 1,8 mld. W 2023 roku spadł aż o cztery miejsca na 17. pozycję i zwiększył swoje aktywa o 100 mln euro, osiągając łączny majątek na poziomie 1,9 mld. Tym samym kolejny rok Florentino Pérez znajduje się w gronie dwudziestu najbogatszych ludzi w Hiszpanii.

Trzeci z prezesów plasuje się na 28. miejscu. Szef Villarrealu od 15 maja 1997 roku Fernando Roig ma w kasie 1,3 miliarda euro. Oprócz tego, że jest odpowiedzialny za Żółtą Łódź Podwodną, jest właścicielem firmy ceramicznej Pamesa, będącej jedną z najlepszych w tej branży na świecie. Jest również trzecim co do wielkości akcjonariuszem wspomnianej wcześniej Mercadony i przewodniczy spółce Renomar zajmującej się energią odnawialną. W latach 2020 i 2021 utrzymywał się na 15. miejscu z różnicą zaledwie 100 mln euro, czyli odpowiednio 1,3 i 1,4 mld euro. Z kolei w 2022 roku spadł na 19. pozycję i utrzymał ją w 2023 roku.

Poza podium znajduje się Miguel Ángel Gil Marín, który, choć nie jest prezesem, jest dyrektorem generalnym i głównym udziałowcem Atlético Madryt, kontrolując 70,4% klubu oraz członkiem Rojiblancos od 1993 roku. Oprócz ogromnego majątku jest on również właścicielem kilku nieruchomości, takich jak prestiżowa stadnina koni w Finca Valdeolivas w Ávili. Pomimo swojej wielkiej fortuny, zawsze był obecny w drugiej połowie rankingu. W 2021 roku zajął 67. miejsce z 400 milionami euro. Rok później awansował do niemal połowy listy, osiągając 52. pozycję, a jego majątek wzrósł o 150 milionów euro. Wreszcie w 2023 roku spadł aż o 40 miejsc na 92. pozycję, mając 350 mln euro.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!