Partnerem portalu w trakcie EURO jest VIVUS!

Słowenia remisuje z Danią

W pierwszym meczu grupy C Słowenia zremisowała z Danią 1:1. Duńczycy dominowali w pierwszej połowie i wyszli na prowadzenie dzięki bramce Eriksena, ale pod koniec meczu wyrównał Janža.

Jonas Wind przeciwko Słoweńcom. (fot. Getty Images)

Duńczycy przystępowali do tego spotkania w roli faworyta i było to widoczne od samego początku. Częściej utrzymywali się przy piłce i co chwilę zagrażali bramce strzeżonej przez Jana Oblaka. W 6. minucie Jonas Wind miał niezłą sytuację, a chwilę później uderzał też Alexander Bah. Podopieczni Hjulmanda dominowali i w 17. minucie dopięli swego. Wind idealnie dograł piętką do Eriksena, a ten trafił do siatki i wyprowadził swój zespół na prowadzenie. Po tym golu Słoweńcy w końcu wyszli wyżej, ale nie stwarzali zbyt wielkiego zagrożenia.

W 27. minucie mogło być już 2:0 po bramce samobójczej, gdy Šeško wybił piłkę i przypadkowo trafił w Mlakara, a piłka minimalnie minęła słupek. Taktyka piłkarzy Matjaža Keka opierała się głównie na wrzutkach za linię obrony, ale za każdym razem czegoś im brakowało. Tuż przed przerwą swoją drugą bramkę mógł zdobyć Eriksen, ale uderzył wysoko nad poprzeczką.

Na samym starcie drugiej połowy Słowenia stworzyła sobie kilka sytuacji, ale po chwili do głosu znów doszła Dania, która skupiała się przede wszystkim na utrzymywaniu przy piłce i kontrolowaniu gry. W 65. minucie mieliśmy kolejną groźną sytuację Duńczyków. Z bliska uderzał Højlund, ale dobrze interweniował Oblak. Pod koniec Słoweńcy postawili wszystko na jedną kartę. Znakomitą okazję miał w 76. minucie Šeško, ale po jego strzale z dystansu piłka tylko odbiła się od słupka. W końcu jednak udało im się strzelić upragnionego gola. Po rzucie rożnym Erik Janža uderzył na bramkę, a piłka odbiła się od Mortena Hjulmanda i zmyliła Kaspera Schmeichela.

Duńczycy dominowali w pierwszej połowie i przez większą część drugiej mieli wszystko pod kontrolą. W końcówce jednak oddali inicjatywę i słono za to zapłacili. Słoweńcy mieli swój krótki moment i potrafili go wykorzystać. W ostatnich dziesięciu minutach obie drużyny ruszyły jeszcze bo zwycięskiego gola, ale ostatecznie mecz zakończył się remisem 1:1.

Słowenia – Dania 1:1 (0:1)
0:1 Eriksen 17' (asysta: Wind)
1:1 Janža 77'

Słowenia: Oblak; Karničnik, Drkušić, Bijol, Janža; Stojanović (67' Verbič), Elšnik (76' Stanković), Gnezda Čerin; Mlakar (75' Celar), Šporar (90+5 Brekalo), Šeško (90+5 Kurtić).
Dania: Schmeichel; Andersen, Christensen, Vestergaard; Bah, Hjulmand (89' Delaney), Højbjerg (84' Nørgaard), Kristiansen (78' Mæhle); Eriksen, Wind (83' Dolberg), Højlund (83' Poulsen).

MVP (według UEFA): Christian Eriksen