Advertisement
Menu
/ marca.com

Najtrudniejszy miesiąc Rüdigera, Mendy'ego i Gülera

10 marca, w ostatni dzień wschodzącego księżyca, rozpoczął się tegoroczny ramadan. W ciągu miesiąca (do 9 kwietnia) muzułmanie skupiają się wówczas przede wszystkim na przestrzeganiu postu i modlitwie. W profesjonalnym sporcie ramadan bardzo często zakłóca treningową rutynę. Zawodnicy nie mogą bowiem od świtu do zmierzchu spożywać posiłków i przyjmować płynów.

Foto: Najtrudniejszy miesiąc Rüdigera, Mendy'ego i Gülera
Rüdigerowi w trakcie ramadanu wystarczy żywienie się rywalami. (fot. Getty Images)

W Realu Madryt nauczyli się doskonale radzić sobie z tą religijną praktyką. W przeszłości z powodu ramadanu nie wywierano żadnej presji choćby na Benzemie, Özilu, Khedirze, Altıntopie, czy Şahinie. W obecnej kadrze Królewskich znajduje się trzech muzułmanów. Są nimi Antonio Rüdiger, Ferland Mendy i Arda Güler. Dwaj pierwsi mają już duże doświadczenie w kontekście zarządzania organizmem w trakcie ramadanu. Turek natomiast po raz pierwszy będzie musiał przejść przez ten czas w klubie ze światowej czołówki. Trzeba przy tym zaznaczyć, że Arda kontynuuje plan pracy skupiony na rozwoju pod kątem fizycznym. 

Dziennikarze Marki z pierwszej ręki mogli dowiedzieć się, jak podczas ramadanu radzi sobie Rüdiger. Rok temu wypowiedział się on bowiem na ten temat w wywiadzie dla madryckiego dziennika. – Jestem przyzwyczajony. Nic nie jem i nic nie piję, przestrzegam ramadanu co do joty. Nie jest łatwo, ale można to wyćwiczyć. Analizujesz swoją głowę, aż w końcu znajdujesz sposób. Mentalność to jedna z moich głównych broni. Dla mnie ramadan nie jest żadnym problemem – wyznał Niemiec. 

– Rozmawiam z dietetykiem, to dla mnie bardzo ważne. Muszę wiedzieć, co jeść i ile pić. Gdybym porozmawiał z Pintusem, kazałby mi biegać, więc wolę pogadać z dietetykiem – dodał z uśmiechem. W tej sytuacji proteinowe szejki stają się podstawowym elementem diety piłkarzy obchodzących ramadan. Szczególnie istotne są także rzecz jasna odpowiednie nawodnienie i odpoczynek. Zdaniem ekspertów od dietetyki w sporcie kluczem jest dobranie wysokiej jakości białka, zwłaszcza tego zwanego wolnym. W trakcie postu dostarczają one znacznie większego zapasu energii. Kluby bacznie też monitorują organizmy piłkarzy w tracie ramadanu. Często wykonuje się dodatkowe analizy krwi i moczu. 

Ramadan rozpoczął się w minioną niedzielę wraz z zachodem słońca. Tego samego wieczoru zarówno Rüdiger, jak i Güler byli jednymi z bohaterów zwycięstwa nad Celtą, choć już wtedy obowiązywał ich post. Stoper miał udział przy dwóch golach po rzutach rożnych, Arda natomiast popisał się wysoką jakością wykończenia przy ostatnim trafieniu. 

Jak nietrudno się domyślić, ramadan nie tyczy się wyłącznie graczy Królewskich. W La Lidze jest pokaźne grono zawodników przestrzegających postu. Można tu wymienić choćby Gündoğana, Munira, Fekira, Januzaja, En-Nesyriego, czy Moribę. Poza Hiszpanią bez problemu znajdziemy także gwiazdy nieraz światowego formatu, jak Salah, Çalhanoğlu, Emre Can, Dembélé, Achraf, Džeko, Kanté, Mahrez, Mané, Planić, czy Granit Xhaka.  

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!