Hiszpania lepsza od Gruzji, cały mecz Carvajala

W ostatniej kolejce kwalifikacji do EURO 2024 Hiszpania pokonała u siebie Gruzję 3:1. Drużyna Luisa de la Fuente zagrała dobre spotkanie i przypieczętowała pierwsze miejsce w grupie A. Całe spotkanie rozegrał Dani Carvajal.

W ostatniej serii gier eliminacji do EURO 2024 Hiszpania podejmowała na Estadio José Zorrilla reprezentację Gruzji. Kilka dni temu drużyna Luisa de la Fuente wygrała na wyjeździe z Cyprem 3:1, a dzisiaj chciała zakończyć w dobrym stylu zakończyć eliminacje i przypieczętować pierwsze miejsce w grupie. Madridistas od pierwszej minuty mogli oglądać Daniego Carvajala.

Gospodarze bardzo szybko rozpoczęli strzelanie i już w 4. minucie mieliśmy 1:0. Z lewej flanki dośrodkował z rzutu wolnego Ferran Torres, a do siatki z bliskiej odległości trafił Robin Le Normand. Hiszpanie zanotowali bardzo mocny początek i chwilę później mogli już prowadzić 2:0, ale piłka uderzona przez Nico Williamsa poszybowała ponad bramką. La Roja nie nacieszyła się jednak zbyt długo prowadzeniem, bo już w 10. minucie do remisu doprowadził Kwaracchelia, który dostał piłkę na wolne pole i nie pomylił się w sytuacji sam na sam.

Po bardzo emocjonującym pierwszym kwadransie spotkanie nieco się uspokoiło. Zgodnie z oczekiwaniami Hiszpanie częściej utrzymywali się przy piłce. Tworzyli sobie kolejne sytuacje i co chwilę zagrażali bramce strzeżonej przez Mamardaszwiliego. Goście skupiali się głównie na solidnej defensywie i kontratakach. W 26. minucie Luis de la Fuente przeprowadził pierwszą wymuszoną zmianę. Kontuzji nabawił się Gavi, a w jego miejsce wszedł Oihan Sancet. W 32. minucie znakomitą okazję miał Morata, ale jego strzał z kilku metrów instynktownie obronił bramkarz. Do przerwy wynik nie uległ już zmianie.

Po przerwie obraz gry nie uległ większej zmianie. Hiszpanie atakowali i w 52. minucie znów byli bliscy objęcia prowadzenia po strzale głową Rodriego, ale kolejny raz znakomicie interweniował Mamardaszwili. Gospodarze dopięli swego trzy minuty później. Precyzyjnym dośrodkowaniem z lewej flanki popisał się Gayà, a w polu karnym dobrze odnalazł się Ferran Torres i uderzeniem głową umieścił piłkę w siatce. Gospodarze nie cofnęli się i chcieli jak najszybciej rozstrzygnąć losy meczu. W 72. minucie Mamardaszwili wyjmował piłkę z siatki po raz trzeci. Z prawej strony dośrodkowywał Yamal, a Lochoszwili pechowo skierował piłkę do własnej bramki. W ostatnim kwadransie Gruzja starała się podchodzić trochę wyżej, ale nie byli już w stanie niczego zmienić.

Hiszpanie zakończyli eliminacje zwycięstwem, choć nie było to dla nich łatwe spotkanie. Gruzini przez długi czas murowali dostęp do własnej bramki, ale ostatecznie musieli uznać wyższość rywala. Dani Carvajal rozegrał całe spotkanie, choć nie wyróżnił się niczym szczególnym. Nie miał zbyt wiele pracy w defensywie, a w ataku nie miał udziału przy żadnym z goli swojego zespołu. Ekipa Luisa de la Fuente zgarnia komplet punktów i zajmuje pierwsze miejsce w grupie. W drugim dzisiejszym meczu tej grupy Szkocja zremisowała 3:3 z Norwegią i zapewniła sobie bezpośredni awans z drugiego miejsca.

Hiszpania – Gruzja 3:1 (1:1)
1:0 Le Normand 4' (asysta: Ferran Torres)
1:1 Kwaracchelia 10' (asysta: Czakwetadze)
2:1 Ferran Torres 55' (asysta: Gayà)
3:1 Lochoszwili 72' (bramka samobójcza)

Hiszpania: Unai Simón; Carvajal, Le Normand, Martínez, Gayà; Gavi (26' Sancet), Rodri (86' Zubimendi), Fabián Ruiz, Ferran Torres (65' Yama), Nico Williams (86' Riquelme), Morata.
Gruzja: Mamardaszwili; Kakabadze (89' Mamuczaszwili), Kwirkwelia, Kaszia, Lochoszwili, Azarowi (77' Gocholeiszwili); Czakwetadze , Kwekweskiri (59' Mekwabiszwili), Koczoraszwili, Mikautadze (59' Dawitaszwili), Kwaracchelia.

A – zapewniony bezpośredni Awans
Na Mistrzostwa Europy 2024 awansują dwie najlepsze drużyny z każdej grupy. Poza Niemcami i 20 drużynami wyłonionymi w ten sposób na turnieju zagrają jeszcze 3 zespoły, które zostaną wyłonione w barażach na podstawie wyników w Lidze Narodów.