Chorwacja wygrała z Łotwą

W swoim przedostatnim meczu kwalifikacji do mistrzostw Europy w grupie D Chorwaci pewnie, 2:0 pokonali na wyjeździe ostatnich w tabeli Łotyszów. Luka Modrić spędził na murawie 86 minut.

W sobotni wieczór Chorwacja rozegrała mecz przedostatniej (dla siebie) kolejki kwalifikacji Mistrzostw Europy 2024. Gracze Zlatko Dalicia przed tym spotkaniem zajmowali trzecie miejsce w grupie i mierzyli się z zamykającą tabelę Łotwą. Dla Luki Modricia i spółki był to bardzo ważny mecz w kontekście walki o drugie miejsce, gdyż mogli na nie wskoczyć po wczorajszym remisie Walii.

Goście wyszli na prowadzenie już w 7. minucie, gdy Lovro Majer dostał podanie od Luki Ivanušeca i płaskim strzałem z pierwszej piłki pokonał Robertsa Ozolsa. Niecałe dziesięć minut później po bilardzie w polu karnym futbolówka spadła pod nogi Andreja Karamaricia, a ten podwyższył prowadzenie Chorwatów. Do przerwy wynik się utrzymał, a podopieczni Zlatko Dalicia, choć zdecydowanie dominowali, to nie stworzyli sobie więcej dogodnych okazji.

W 65. minucie trzecią bramkę w meczu mógł zdobyć Josip Šutalo, ale jego strzał głową, po centrze Modricia, wybronił łotewski golkiper. Pomocnik Realu Madryt opuścił boisko w 86. minucie, rozegrał niezłe spotkanie, napędzając akcje kolegów rajdami z piłką. Stosunkowo często starał się też obsługiwać partnerów progresywnymi podaniami, mającymi wyprowadzić ich na dobrą pozycję. Najważniejsze jednak jest to, że zszedł z murawy zdrowy (prawdopodobnie)… W 90. minucie swojego gola w debiucie w reprezentacji mógł zdobyć Marco Pašalić, ale piłka po jego strzale odbiła się od lewego słupka i przeturlała wzdłuż linii bramkowej. Tak więc wynik z pierwszej połowy już się nie zmienił i Chorwaci wygrali na Łotwie 2:0, dzięki czemu wskoczyli na drugie miejsce w tabeli na moment przed końcem kwalifikacji.

Łotwa 0:2 Chorwacja (0:2)
0:1 Lovro Majer
0:2 Andrej Kramarić

Łotwa: Roberts Ozols – Roberts Savaļnieks, Antonijs Černomordijs, Daniels Balodis, Andrejs Cigaņiks – Kristers Tobers (C), Aleksejs Saveljevs – Alvis Jaunzems (Zelenkovs 89'), Jānis Ikaunieks, Eduards Dašķevičs (Jurkovskis 89') – Roberts Uldriķis (Krollis 83').

Chorwacja: Dominik Livaković – Josip Stanišić, Martin Erlić, Josip Šutalo, Joško Gvardiol – Luka Modrić (C) (Baturina 86'), Marcelo Brozović, Andrea Kramarić (Marco Pašalić 80') – Lovro Majer, Bruno Petković, Luka Ivanušec (Mario Pašalić 61')