Advertisement
Menu

Murawa na Bernabéu wyjechała z jaskini w dobrym stanie

Murawa na Santiago Bernabéu wyjechała z jaskini na najbliższe domowe mecze. Boisko wydaje się być w dobrym stanie. Wcześniej nie wykluczano wielu wymian trawy także w tym sezonie, ale w ostatnim czasie ten temat ucichł.

Foto: Murawa na Bernabéu wyjechała z jaskini w dobrym stanie
Fot. twitter.com

Pierwszy raz platformy z murawą zostały schowane do jaskini po wrześniowym meczu z Getafe i pozostały tam przez 10 dni. Następnie kilka razy powtarzano proces, a teraz boisko pozostawało pod ziemią przez prawie miesiąc, bo ostatni domowy mecz rozegrano 7 października. Przez ten czas czasami najwyżej położona platforma wyjeżdżała na powierzchnię i pokonywała trasę do trybuny, ale w większości boisko pozostawało w podziemnej szklarni.

Co najważniejsze, youtuberzy dokumentujący przebudowę zgodnie oceniają stan boiska jako dobry. We wrześniu podkreślano, że ogrodnicy pracują nad regulacją systemów dbania i ochrony trawy, z których pracą można zapoznać się w tym filmiku. Wydaje się, że Królewscy szybko zaczęli radzić sobie z tym tematem i zniknęły nawet wiadomości mówiące o tym, że w tym sezonie klub będzie jeszcze wymieniać murawę. Może nie można nazwać jej stanu idealnym, ale zobaczymy też, jak trawa będzie wyglądać po najbliższych trzech domowych spotkaniach w ciągu 6 dni. Najnowsze ujęcia ze środka stadionu wykonane dzisiaj (w sobotę 4 listopada) można obejrzeć na tym filmiku youtuberki Maribel De Jesus.

* * *

Pierwotna wartość przebudowy Santiago Bernabéu to 575 milionów euro, które dzieliły się na następujące inwestycje: 300 milionów euro na prace budowlane; 100 milionów euro na wyposażenie technologiczne obiektu; 175 milionów euro na poprawienie infrastruktury, która pozostanie na stadionie. W związku z wdrożeniem pomysłu chowanej murawy Florentino Pérez poprosił socios o powiększenie kredytu o 225 milionów. Rata miała przez to wzrosnąć ostatecznie z 29,5 miliona euro rocznie do około 40 milionów euro rocznie (10,5 miliona z tytułu chowanej murawy; kwota kredytu z odsetkami za stadion to 796,5 miliona euro, a murawy 283,5 miliona euro, co oznacza, że kredyt na całą przebudowę wyniósł na ten moment 1,08 miliarda euro). Klub pierwszą ratę miał wpłacić do 30 lipca 2023 roku, a skończy spłacać tę pożyczkę w 2049 roku.

W następny weekend odbędzie się Walne Zgromadzenie socios, na którym klub poprosi o powiększenie kredytu o kolejne 370 milionów euro. Nie są znane dokładne cele tego kredytu, ale media podają, że klub tymi pieniędzmi chce pokryć: wcześniej dodatkowe koszty przebudowy związane z materiałami, energią czy siłą roboczą; zrefinansowanie kredytu z czasu pandemii; budowę podziemnych parkingów; poprawki i nowości w projekcie przebudowy, na przykład powstanie ekskluzywnego klubu finansowego.

Oficjalnie prace budowlane rozpoczęły się w maju 2019 roku, a zakończyć się mają na przełomie 2023 i 2024 roku. Wcześniej podawano, że oficjalne otwarcie obiektu ma nastąpić 23 grudnia, ale niektórzy podają, że zostanie to przesunięte na styczeń. Obecnie do wykończenia z wcześniej znanych i widocznych aspektów pozostają: wymiana wszystkich krzesełek, ukończenie telebimu 360 stopni pod dachem, wykończenie niektórych lóż VIP, otoczenie stadionu, fasada (ciągle w 3 ciągach nie są założone panele, bo ułatwia to dostarczanie materiałów wewnątrz obiektu) czy taras widokowy 360 stopni pod dachem.

W sezonie 2018/19, ostatnim przed pandemią, klub zanotował 173 miliony euro z tytułu przychodów ze składek socios i stadionu. Na sezon 2023/24 zaplanowano w budżecie wzrost przychodów z tego tytułu do 317,9 miliona euro. Rok temu poinformowano, że w sprawie organizowania i zarządzania wydarzeniami pozapiłkarskimi na obiekcie zawarto porozumienie z firmą Legends, która kupiła 30% udziałów w nowych biznesach na stadionie za 360 milionów euro i swoje know how. Real Madryt celuje w zwiększenie przychodów piłkarskich z obiektu, a w kwestiach pozapiłkarskich ostrożnie szacuje przychody na poziomie dodatkowych 150 milionów euro, z których 30% należeć będzie do Amerykanów. Legends ocenia jednak, że przy w pełni uruchomionym i rozwiniętym stadionie może on generować w sumie nawet 440 milionów euro rocznie.

W najbliższych miesiącach przy stadionie rozpocznie się budowa dwóch podziemnych parkingów oraz odnowiona zostanie stacja metra linii numer 10.

* * *

Jeśli chodzi o dokumenty finansowe rozesłane dla socios-delegatów na Walne Zgromadzenie, większość liczb za poprzedni sezon można poznać w tym artykule. Jako portal RealMadryt.pl otrzymaliśmy dostęp do tych materiałów i możemy dodać, że klub planuje zwiększenie przychodów zwyczajnych (bez transferów) z 843 milionów euro w rozgrywkach 2022/23 do 939,5 miliona euro w trwającym sezonie.

Główny wzrost dotyczy wspomnianego stadionu i opłat od socios: przychody z tego tytułu mają wzrosnąć ze 152 do 317,9 miliona euro. Z drugiej strony spadają przychody z rozgrywek i transmisji: tu klub podkreśla, że w budżecie zapisano dojście do ćwierćfinałów Ligi Mistrzów, a w kraju La Liga zmieniła zasady przyznawania pieniędzy z transmisji telewizyjnych, co szkodzi Realowi Madryt. W aspekcie marketingowym zanotowana ma być strata około 26 milionów euro, która tłumaczona jest uzyskaniem krótkoterminowych współprac na sezon 2022/23.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!