Anglicy pokonują Włochów, świetny mecz Bellinghama

Anglicy wygrali na Wembley z Włochami 3:1 i zapewnili sobie awans na EURO 2024. Prawie całe spotkanie rozegrał Jude Bellingham, który w pierwszej połowie wywalczył rzut karny, a po przerwie zanotował asystę przy trafieniu Rashforda.

W dzisiejszym hicie eliminacji EURO 2024 Anglia podejmowała u siebie reprezentacje Włoch. Faworytem tego spotkania byli gospodarze, którzy z 13 punktami na koncie zajmowała pierwsze miejsce w grupie C. Piłkarze Luciano Spallettiego mieli w dorobku o trzy punkty mniej i plasowali się na drugiej pozycji. Dla obu ekip było to niezwykle ważne spotkanie w kontekście awansu. W wyjściowej jedenastce Anglików znalazł się Jude Bellingham.

Gracze Garetha Southgate'a od początku dominowali i od razu podchodzili wysokim pressingiem, przez co Włosi mieli problem z dłuższym utrzymaniem się przy piłce. W 7. minucie Anglicy reklamowali zagranie ręką przez Di Lorenzo, ale piłka dotknęła klatki piersiowej obrońcy i nie było mowy o rzucie karnym. W kolejnych minutach Włosi czuli się coraz lepiej i niespodziewanie to oni w 15. minucie otworzyli wynik spotkania. Di Lorenzo posłał mocne mocne podanie z prawej strony boiska, a Gianluca Scamacca dołożył nogę i z bliskiej odległości pokonał Pickforda.

W 28. minucie sędzia podyktował rzut karny dla Anglików, a wywalczył go Jude Bellingham. 20-latek był faulowany przez Di Lorenzo, który wślizgiem starał się odebrać mu piłkę, ale był w tej sytuacji spóźniony i trafił w nogi. Sędziowie sprawdzali przez chwilę tę sytuację, ale ostatecznie nie zmienili swojej decyzji. Do piłki podszedł Harry Kane i pewnie pokonał Donnarummę. Później obie drużyny miały jeszcze swoje sytuacje, ale do przerwy mieliśmy 1:1.

Pierwsza połowa była na dobrym poziomie, a druga rozpoczęła się bardzo podobnie. Gospodarze atakowali i dopięli swego w 57. minucie, a wszystko rozpoczęło się od Jude'a Bellinghama. Pomocnik napędził fantastyczną kontrę, gdy dostał piłkę w środkowej strefie i jednym przyjęciem minął rywala. Jude podał piłkę do Rashforda, a ten mocnym uderzeniem umieścił piłkę w siatce. Po tym trafieniu Anglicy poczuli się jeszcze pewniej i byli zdecydowanie aktywniejsi. Ich ataki nie ustawały, choć w końcowej fazie meczu nie ryzykowali już tak mocno i byli też skupieni na obronie dobrego wyniku.

Selekcjoner Włochów wprowadził nowych graczy na boisko, jednak nie zmienili oni obrazu meczu. W 77. minucie swoją drugą bramkę dołożył Kane, który najpierw wygrał pojedynek siłowy z Bastonim, a potem ograł Scalviniego i ustalił wynik spotkania. Goście rozegrali nie najgorsze zawody, ale tym razem nie byli w stanie ograć znakomicie dysponowanych Anglików. Jude Bellingham zagrał jako typowy ofensywny pomocnik i spędził na boisku 85 minut. Był to kolejny świetny mecz w jego wykonaniu i to w dużej mierze dzięki niemu gospodarze dominowali w środku pola. Fantastyczny występ ma za sobą również Harry Kane, który zanotował dublet. Reprezentacja Anglii jedzie na Mistrzostwa Europy, a Włosi decydujący mecz w kontekście awansu rozegrają 20 listopada przeciwko Ukrainie w Leverkusen.

Anglia – Włochy 3:1 (1:1)
0:1 Scamacca 15' (asysta: Di Lorenzo)
1:1 Kane 32' (rzut karny)
2:1 Rashford 57' (asysta: Bellingham)
3:1 Kane 77'

Anglia: Pickford; Walker, Stones (63' Guehi), Maguire, Trippier; Phillips (69' Henderson), Rice; Rashford, Foden, Bellingham (85' Grealish); Kane
Włochy: Donnarumma; Di Lorenzo, Scalvini, Acerbi (63' Bastoni), Udogie (63' Dimarco); Frattesi, Cristante, Barella; Berardi (78' Raspadori), El Shaarawy (87' Orsolini); Scamacca (63' Kean)

A – zapewniony bezpośredni awans
Na Mistrzostwa Europy 2024 awansują dwie najlepsze drużyny z każdej grupy. Poza Niemcami i 20 drużynami wyłonionymi w ten sposób na turnieju zagrają jeszcze 3 zespoły, które zostaną wyłonione w barażach na podstawie wyników w Lidze Narodów.