Chorwacja przegrała u siebie z Turcją

W hicie grupy D kwalifikacji Euro 2024 Chorwacja zmierzyła się z Turcją. Zespół Luki Modricia niespodziewanie przegrał u siebie 0:1 po bramce Barışa Yılmaza. Pomocnik Realu Madryt był na boisku przez cały mecz, ale ostatecznie nie pomógł kadrze wywalczyć choćby punktu.

W czwartkowy wieczór Chorwacja rozegrała mecz 6. kolejki kwalifikacji Mistrzostw Europy 2024. Gracze Zlatko Dalicia przed tym spotkaniem zajmowali pierwsze miejsce w grupie, mieli na koncie dokładnie tyle samo punktów, co ich dzisiejsi rywale, czyli będąca na drugiej pozycji Turcja (mająca jeden mecz rozegrany więcej).

Pierwsze minuty spotkania należały do gości, a Chorwatów musiał ratować bramkarz Dominik Livaković. Groźne strzały oddawali Muhammed Aktürkoğlu czy Barış Yılmaz. Obrońcy gospodarzy łatwo dawali się zaskakiwać i byli nieskoncentrowani. W 21. minucie pięknym podaniem popisał się Luka Modrić, ale Mateo Kovacić źle przyjął piłkę i nie wykorzystał sytuacji sam na sam. W 30. minucie po kolejnym długim podaniu gości i niepotrzebnym wyjściu Livakovicia i Turcy zasłużenie objęli prowadzenie. Golkipera przelobował Yılmaz. Gospodarze nie potrafili odpowiedzieć, a momentami nawet bezradnie przyglądali się, jak rywale dominują na ich stadionie. Do przerwy Turcy utrzymali prowadzenie 1:0.

Po ośmiu minutach drugiej połowy goście mogli podwyższyć prowadzenie, ale Yılmaz nie wykorzystał okazji na dublet. W 56. minucie dobrze w polu karnym odnalazł się Modrić, ale skiksował i jego uderzenie zablokowano. W 70. minucie pomocnik Realu wypracował dobrą okazję Bruno Petkoviciowi, ale z powodu ataku obrońcy napastnik został przyblokowany. Z minuty na minutę Chorwacja coraz bardziej naciskała, a swoją sytuację miał debiutujący Dion Belio, ale także młody atakujący Augsburga nie pokonał Çakıra. W doliczonym czasie gry arbiter Anthony Taylor podyktował rzut karny dla gospodarzy za rzekome zagranie ręką Çalhanoğlu, ale ostatecznie po analizie VAR słusznie wycofał się z tej decyzji. Modrić próbował jeszcze z dystansu w ostatniej minucie doliczonego czasu gry, ale piła trafiła do rąk tureckiego bramkarza.

Zawodnik Realu rozegrał niezłe spotkanie, ale koledzy nie wykorzystywali jego otwierających podań. Momentami był niewidoczny, ale jak zawsze starał się dowodzić drużyną narodową.

Chorwacja 0:1 Turcja (0:1)
0:1 Yılmaz 30'

Chorwacja: Livaković – Stanišić, Šutalo, Gvardiol, B. Barišić (80. Sosa) – Modrić (C), Brozović, Kovačić (80. Beljo) – Pasalić (62. L. Majer), Musa (62. B. Petković), J. Brekalo (63. Vlašić)
Turcja: Çakır – Kadioglu, Akaydin, Yüksek (86. Ayhan), Bardakcı, Özkacar – Kahveci (65. Akgün), Çalhanoğlu (C), S. Özcan, Aktürkoğlu (86. Yildiz) – Yılmaz (74. Yıldırım)

Eliminacje do EURO 2024 – grupa D
1. Turcja 6 9:6 13
2. Chorwacja 5 9:2 10
3. Armenia 6 8:9 7
4. Walia 5 6:7 7
5. Łotwa 6 5:13 3

Na Mistrzostwa Europy 2024 awansują dwie najlepsze drużyny z każdej grupy. Poza Niemcami i 20 drużynami wyłonionymi w ten sposób na turnieju zagrają jeszcze 3 zespoły, które zostaną wyłonione w barażach na podstawie wyników w Lidze Narodów.