Urugwaj szczęśliwie remisuje z Kolumbią świetnego Jamesa

Urugwaj z Federico Valverde jako kapitanem zremisował w Kolumbii po bardzo słabym meczu szczególnie w obronie. Gospodarzy prowadził James Rodríguez, były piłkarz Królewskich, a gościom remis po rzucie karnym w ostatniej minucie regulaminowego czasu gry dał Darwin Núñez.

Mecz na początku był wyrównany i pierwsza okazja przyszła dopiero po fatalnej stracie Ugarte w swoim polu karnym, co przyniosło minimalnie niecelny strzał Uribe. Urugwaj szybko odpowiedział sytuacją sam na sam Briana po strąceniu głową długiego zagrania, ale lepszy okazał się bramkarz gospodarzy. Goście szukali kontr, ale nawet gdy wchodzili w pole karne, to marnowali okazje poprzez złe rozgrywanie akcji.

Remis przełamał w pierwszej połowie James, który wbiegł z drugiej linii w pole karne do dośrodkowania bez krycia pomocników i po przyjęciu trafił lewą nogą. Kolumbia przed przerwą mogła prowadzić wyżej, ale Urugwaj ratowali najpierw wślizgiem Ronald Araújo, a następnie w doliczonym czasie do pierwszej połowy interwencją Rochet, który zatrzymał strzał głową z kilku metrów.

Urugwaj podniósł się już w pierwszej akcji drugiej połowy, gdy celnie głową po dośrodkowaniu z rożnego uderzył wprowadzony po przerwie Mathías Olivera. Po chwili goście mogli prowadzić 2:1, ale strzał Cristiana Olivery obronił bramkarz. W następnej akcji gola zdobył Uribe, do którego piłka w polu karnym trafiła po asyście Jamesa... wydało się ręką. Sędzia jednak nie sprawdzał nawet tej sytuacji.

Po kilku minutach Kolumbia mogła prowadzić wyżej, ale kolejno najpierw Luis Díaz zmarnował sytuację sam na sam, strzelając wysoko ponad bramką, po chwili James po dryblingu trafił w słupek, a na koniec James wyprowadził Ariasa do sytuacji sam na sam, ale ten trafił lobem w poprzeczkę.

Urugwaj w drugiej połowie praktycznie stał na boisku i był tłem dla gospodarzy, którzy byli dużo bliżej trzeciego gola niż goście drugiego. Wszystko zmieniło się jednak za sprawą sytuacyjnego długiego zagrania Núñeza do Maximiliano Araújo, którego w polu karnym sfaulował bramkarz Vargas. Golkiper otrzymał drugą żółtą kartkę i wyleciał z boiska, a jedenastkę na bramkę zamienił Darwin Núñez.

Fede rozegrał słaby mecz. W obronie trzeba podkreślać, że cały Urugwaj wyglądał fatalnie i nie był to tylko problem pomocnika Królewskich. Z kolei w ataku Valverde zagrał wiele niedokładnych podań i nie wyróżnił się żadnym zagraniem. Tradycyjnie w kadrze grał przy tym bliżej obrony i odpowiadał w dużej części właśnie za rozegranie.

Urugwaj w trakcie tej przerwy na kadry zagra jeszcze z Brazylią.

KOLUMBIA — URUGWAJ 2:2 (1:0)
1:0 James 35' (asysta: Arias)
1:1 M. Olivera 47' (asysta: De la Cruz)
2:1 Uribe 52' (asysta: James)
2:2 Darwin Núñez 90' (rzut karny)

Kolumbia: Vargas (czerwona kartka 87' minuta); Arias (88', Mosquera), Sánchez, Cuesta, Fabra; Uribe (68', Rios), Jhon (88', Montero); Barrios, James Rodríguez (81', Carrascal), Luis Díaz; Borré (81', Sinisterra)

Urugwaj: Rochet; Nández (61', De Arrascaeta), Cáceres, R. Araújo, Piquerez (46', M. Olivera); Ugarte (72', M. Araújo), Valverde, De la Cruz; Pellistri (46', C. Olivera), Brian (72', Vecino) i Darwin Núñez

10. Boliwia 3 2:10 0

W tym regionie udział w eliminacjach bierze 10 ekip i odbywa się 18 kolejek, w których każdy gra z każdym u siebie i na wyjeździe. Na turniej awans wywalczy 6 zespołów, a siódmy zagra w barażach (wynika to z powiększenia stawki finalistów mistrzostw świata do 48 ekip). Ekwador na starcie otrzymał -3 punkty za wystawienie nieuprawnionego zawodnika w poprzednich eliminacjach.