Real Madryt bez żadnej kary od UEFA za Finansowe Fair Play
Club Financial Control Body ostatni raz dokonał oceny klubowych finansów w ramach starego Finansowego Fair Play. Real Madryt nie naruszył żadnych zasad, w tym za sezon 2021/22, który podważył dziennikarz The Telegraph.
Fot. Getty Images
UEFA w oficjalnym komunikacie poinformowała, że jej Organ Finansowej Kontroli Klubów (w skrócie CFCB) w trakcie sezonu 2022/23 po raz ostatni dokonał oceny wymogów rentowności zapisanych w Finansowym Fair Play, a analiza dotyczyła lat 2019, 2020, 2021 i 2022.
Od ostatniego sezonu stopniowo w życie weszły nowe przepisy nazywane zasadami stabilności finansowej. Największą innowacją w nowych regulacjach jest wprowadzenie reguły kosztowej wobec składu, co zdaniem Federacji wprowadza lepszą kontrolę kosztów w odniesieniu do pensji zawodnika i kosztów transferowych. Regulacje ograniczają wydatki na pensje, transfery i opłaty dla agentów do domyślnie 70% klubowych przychodów. Oceny będą wykonywane okresowo, a naruszenia będą karane ustalonymi z góry karami finansowymi oraz środkami sportowymi.
Co do zamkniętych ocen CFCB w ramach poprzedniego Finansowego Fair Play, nie poinformowano w żaden sposób o Realu Madryt. Oznacza to, że klub zdaniem Federacji nie naruszył żadnych przepisów do 2022 roku. Należy podkreślić to przy oskarżeniu z ostatnich dni ze strony dziennikarza The Telegraph, który zarzucił klubowi nieprawidłowe księgowanie środków z porozumienia z funduszem Providence.
Co do pozostałych klubów, Royal Antwerp i Trabzonspor naruszyły wymagania progu rentowności i UEFA doszła z oboma klubami do porozumień ugodowych, które zakładają 2-milionowe grzywny, przy czym płatne teraz jest tylko 15% kwoty, a pozostała część zależy od wypełnienia warunków ugody do 2026 roku.
Poza nimi nałożono kary: 500 tysięcy euro na Barcelonę za nieprawidłowe zaraportowanie zysków za rok 2022; odpowiednio 300 tysięcy euro oraz po 100 tysięcy euro na Manchester United, Konyaspor i APOEL za małe deficyty finansowe; po 10 tysięcy euro za Rigę, Olimpiję Ljubljanę i Slovana za niedostarczenie pełnej dokumentacji w terminie; 100 tysięcy wcześniej warunkowej grzywny na Anderlecht za nieosiągnięcie celów ugodowych (taką karę anulowano Porto).
Do tego poinformowano o sprawach klubów, które w sezonie 2022/23 miały wypełnić warunki ugodowe: Lille wypełniło wszystkie cele i zwolniono klub z dalszego wypełniania warunków ugodowych; Milan, Monaco, Roma, Beşiktaş, Inter, Marsylia i Paris Saint-Germain wypełniły swoje cele na 2022 rok, a CFCB dalej będzie monitorować ich postępy; Başakşehir nie wypełnił celów na 2022 rok i otrzymał grzywnę w wysokości 400 tysięcy euro.
Andrés Onrubia Ramos z dziennika AS i radia SER w kwestii PSG przypomina, że klub w sezonie 2021/22 zaliczył stratę w wysokości 386 milionów euro, a jego wydatki płacowe sięgnęły 729 milionów euro, co jest absolutnym rekordem w historii futbolu. UEFA zatwierdziła jednak finanse klubu za ten okres. Wcześniej straty PSG miały wynosić 224 milionów euro w sezonie 2020/21 i 126 milionów euro w pierwszym sezonie z pandemią 2019/20. Nie podaje się jeszcze liczb za sezon 2022/23 z nowym kontraktem Kyliana Mbappé.
Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.
Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!
Komentarze