Advertisement
Menu
/ as.com

Real z największymi przychodami telewizyjnymi za poprzedni sezon

Dziennik AS opublikował dokładny podział przychodów z praw telewizyjnych za poprzedni sezon. Real Madryt zajął pierwsze miejsce pod względem otrzymanej kwoty.

Foto: Real z największymi przychodami telewizyjnymi za poprzedni sezon
Fot. Getty Images

La Liga na każdy sezon pozyskuje przychody z praw telewizyjnych dzięki ich sprzedaży na rynki krajowy i międzynarodowy. Otrzymaną kwotę brutto dzieli w stosunku 90:10 między Primera División i Segunda División. Od kwoty brutto odejmuje koszty zarządzania prawami i koszty ich komercjalizacji. Następnie kwotę netto przekazuje klubom.

Kwotę netto w Primera División rozlicza się w następujący sposób:

  • 50% całej kwoty dzielone jest równo między wszystkie ekipy w lidze w danym sezonie
  • 25% przyznaje się na podstawie wyników sportowych, przy czym pod uwagę bierze się 5 ostatnich sezonów, przy czym każde miejsce w tabeli ma swoją wagę (od 17% za pierwsze do 0,25% za ostatnie), a ważniejszy jest też najnowszy sezon względem tego najstarszego (w stosunku 35% dla ostatniego i 15% dla najstarszego)
  • 25% przyznaje się na podstawie znaczenia społecznego, które wylicza się na podstawie sprzedanych biletów i karnetów na mecze oraz wkładu danego klubu w generowanie wartości praw telewizyjnych (największy klub nie może zgarnąć więcej niż 20% tej części pieniędzy, a najmniejszy mniej niż 2%).

Ostatecznie Real Madryt za ostatni sezon otrzymał 160,85 miliona euro, co jest obniżką o 2,15 miliona euro względem poprzedniego sezonu. Ta kwota pozwoliła jednak po raz pierwszy od 2015 roku, gdy w życie wszedł dekret dotyczący takiej sprzedaży praw telewizyjnych, wyprzedzić Barcelonę, która zarobiła 160,13 miliona euro względem ponad 165 milionów euro w poprzednim sezonie.

Article photo

Sezon 2021/22 był pierwszym z obowiązującą umową z CVC, która zainwestowała w chętne kluby w zamian za 8% do ich praw telewizyjnych. Dotyczy to wszystkich klubów Primery i Segundy poza Realem, Barceloną, Athletikiem i Ibizą. W powyższych kwotach nie widać jeszcze w pełni efektu tego kontraktu, bo CVC będzie przejmować 8% praw telewizyjnych stopniowo, a poza tym umowa została podpisana dopiero w styczniu i objęła jedynie drugą część sezonu. Do tego część zobowiązań wobec CVC będzie spłacana jako pożyczki, a nie odejmowana bezpośrednio od przychodów z praw telewizyjnych.

Dla porównania, w poprzednim sezonie Premier League z tytułu praw telewizyjnych wypłaciła największe pieniądze mistrzowi Manchesterowi City – 153,09 miliona funtów (przy obecnym kursie około 172,99 miliona euro). Najmniej otrzymał spadkowicz z ostatniego miejsca Sheffield United – 100,6 miliona funtów (około 113,7 miliona euro). Ta kwota byłaby czwartym wynikiem w całej La Lidze!

Premier League wypłaciło za poprzedni sezon pierwszoligowym klubom z tytułu praw telewizyjnych ponad 2,5 miliarda funtów, czyli około 2,87 miliarda euro. W przypadku Primera División było to 1,42 miliarda euro. Ta różnica powiększy się w najbliższych latach, bo Anglicy mają zagwarantowane ponad 12 miliardów euro z tytułu praw telewizyjnych krajowych i zagranicznych na najbliższe trzy lata łącznie z trwającym sezonem. W przypadku La Ligi wiadomo, że prawa krajowe sprzedano na ten okres za niecały miliard euro na sezon.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!