Chorwacja jedzie na mundial!

W ostatnim, decydującym meczu eliminacji do Mistrzostw Świata w Katarze Chorwacja wygrała u siebie z Rosją 1:0. Dzięki trzem punktom finalista poprzedniego mundialu zagra w Katarze.

W pierwszym z trzech dzisiejszych bezpośrednich potyczek o awans Chrowacja mierzyła się z Rosją. Sytuacja wicemistrzów świata była jasna: trzeba było wygrać. Każdy inny wynik dawał bilet do Kataru właśnie podopiecznym Walerija Karpina. W pierwszym składzie zespołu prowadzonego przez Zlatko Dalicia pojawił się oczywiście kapitan Vatreni, Luka Modrić.

Przewaga Chorwacji przez cały mecz była przygniatający. Ogromna dominacja w posiadaniu piłki i kilka dobrych lub bardzo dobrych okazji. Z bardzo dobrej strony pokazywał się Josip Juranović, były zawodnik Legii Warszawa, ale jego świetnych podań nie wykorzystali Andrej Kramarić (w pierwszej połowie), Mario Pašalić i Bruno Petković (w drugiej połowie) wprowadzony z ławki rezerwowych.

Na pierwszy celny strzał Rosjan trzeba było czekać do 74. minuty. Chorwaci nie imponowali skutecznością, ale… pomogli im rywale. W 81. minucie Sosa dograł z lewej strony, a piłka odbiła się od niefortunnie interweniującego Fiodora Kudriaszowa i wpadła do bramki świetnie dysponowanego dziś Matwieja Safonowa. Dopiero po utracie gola goście próbowali zdziałać cokolwiek pod bramką Chorwacji, ale gospodarze wytrzymali do końca.

Luka Modrić rozegrał cały mecz i nie było po nim widać żadnych problemów fizycznych. Był wyróżniającym się zawodnikiem swojej reprezentacji, przewodził niemal każdej akcji. Zaliczył aż 119 kontaktów z piłką – o 20 więcej niż następny w tej klasyfikacji Marcelo Brozović. Ważne jest to, że nie doznał dziś żadnego urazu, ponieważ warunki w Splicie były fatalne. Ogromne opady deszczu spowodowały, że trudno było nie tylko podawać piłkę po ziemi, ale i biegać po mokrej murawie. Na szczęście Lukita wraca do Madrytu zdrowy i szczęśliwy.

Chorwacja – Rosja 1:0 (0:0)
1:0 Kudriaszow 81' (gol samobójczy)

Chorwacja: Grbić; Juranović (76' Brekalo), Lovren, Gvardiol, Sosa; Modrić, Brozović, Pašalić (76' Livaja); Vlašič (58' Petković), Kramarić (86' Stanišić), Perišič.
Rosja: Safonow; Karawajew, Diwiejew, Dżykija, Kudriaszow; Fomin (80' Glebow), Barinow, Gołowin (57' Czistiakow); Ionow (57' Zobnin), Smołow (57' Zabołotny), Bakajew (78' Mostowoj).