„Inteligencja i futbol”
Doktor Pedro Luis Ripoll, członek Komisji Medycznej Hiszpańskiej Federacji Piłkarskiej oraz właściciel centrum medycznego Ripoll y De Prado, działającego pod egidą FIFA, napisał tekst dla dziennika MARCA, w którym podzielił się swoją opinią na temat coraz częściej występujących kontuzji w świecie futbolu.
Fot. Getty Images
Inteligencja to zdolność rozumienia rzeczywistości i dostosowania się do niej. Prawdą jest, że rzeczywistość w dzisiejszym futbolu zmieniła się totalnie. Liczba meczów, intensywność rozgrywek i fakt, że przygotowania różnych zespołów są do siebie znacznie zbliżone, sprawia, że żyjemy w zupełnie innych warunkach do rywalizacji względem tych, jakie panowały raptem 10 lat temu. Kolejny raz unikamy zmierzenia się z rzeczywistością, co sprawia, że liczba kontuzji znacząco wzrasta, mieszając ze stanowczo zbyt dużą częstotliwością w składach drużyn. tak w klubach, jak i w reprezentacjach.
Niestety prawdą jest, że, nawet dziś, w klubach nie docenia się departamentów medycznych. Na ich funkcjonowanie przeznacza się za mały budżet. W wielu przypadkach lekarze nie dysponują odpowiednimi technologami, zarówno w kwestii profilaktyki urazów, jak i w ich leczeniu.
Do tych faktów dochodzi rzeczywistość w postaci ludzkich granic. Tacy zawodnicy jak Pedri (68 spotkań w sezonie 2020/2021), Modrić (62), Griezmann (68) i wielu innych, w poprzedniej kampanii rozegrali liczbę spotkań wykraczającą poza granicę zdrowego rozsądku.
Grając na najwyższym poziomie w klubach i reprezentacjach, możliwość rywalizacji jest poważnie hamowana przez występowanie kontuzji. Zmiany w wyjściowych jedenastkach bardzo często przypisywane są „kaprysom” trenerów, jednak to nieprawda. Dziś to przede wszystkim kontuzje determinują w znaczącym stopniu decyzje trenerów i składy drużyn, które wychodzą na boisko.
Dopóki trenerzy, krytycy i kibice nie zrozumieją, że zawodnicy nie mogą grać więcej niż 60 minut, a limit pięciu zmian musi być koniecznie wykorzystywany, nie tylko ze względów taktycznych, ale również z uwagi na zapobieganie wystąpienia urazów, dopóki nie zrozumie się, że budowanie zespołów musi być odpowiednio zbilansowane, by dysponować przynajmniej dwoma-trzema piłkarzami na jedną pozycję i dopóki przygotowanie fizyczne nie zostanie zindywidualizowane, a zawodnicy nie będą poddawani testom kontrolnym, które pozwolą ocenić funkcjonalność ich mięśni przed doznaniem kontuzji, dopóty nie rozpoczniemy procesu inteligentnej adaptacji do nowej piłkarskiej rzeczywistości.
Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.
Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!
Komentarze