48. rocznica powstania Castilli
Dzisiaj mija 48 lat od powstania drugiej drużyny Realu Madryt. Wcześniej taką rolę pełnił zespół Plus Ultra, ale problemy ekonomiczne tego zespołu sprawiły, że Królewscy całkowicie przejęli nad nim kontrolę.
Fot. Getty Images
Castilla w obecnej formie narodziła się 21 lipca 1972 roku. W rzeczywistości już od 1947 roku Real Madryt miał swoje rezerwy występujące pod nazwą Plus Ultra. Zawodnicy tej drużyny grali w niebieskich koszulkach, białych spodenkach i niebieskich getrach. Przez 25 lat ten zespół służył jako miejsce, gdzie młodzi gracze Królewskich mogli zbierać doświadczenie. Swoje mecze rozgrywali na Velódromo de Ciudad Lineal, ale ten obiekt już nie istnieje. Plus Ultra miało momenty chwały jak chociażby walka o awans do Primera División w sezonie 1959/60. Z tej drużyny wyszły takie klubowe legendy jak: Miguel Muñoz (zdobywał Puchary Europy zarówno jako piłkarz, jak i jako trener), José María Zárraga, Enrique Mateos czy Ramón Grosso. Jednak po kilku awansach i spadkach Plus Ultra wpadło w poważne problemy ekonomiczne i Santiago Bernabéu postanowił całkowicie przejąć prawa do tego klubu. Z tego powodu zespół 21 lipca 1972 stał się Castillą. Dzisiaj mija 48 lat od narodzin ekipy rezerw.
Druga drużyna rozpoczynała walkę od Tercera División, ale w 1977 roku wywalczyła awans do Segundy. Sezon 1979/80 przeszedł do historii, ponieważ Castilla dotarła do finału Pucharu Króla, pokonując po drodze pierwszoligowców: Hérculesa (odrabiając stratę 1:4 z pierwszego meczu), Athletic, Real Sociedad czy Sporting. W finale czekał ją mecz z pierwszym zespołem Realu Madryt, który wygrał 6:1. Jednak żaden inny zespół rezerw nie był w stanie awansować do finału. W 1991 roku zmieniono regulamin i drużyny rezerw nie mogły uczestniczyć w tych rozgrywkach.
Castilla w europejskich pucharach
Drugim historycznym osiągnięciem rezerw jest gra w europejskich pucharach. W sezonie 1980/81 Castilla wzięła udział w Pucharze Zdobywców Pucharów. Na Santiago Bernabéu Królewscy pokonali West Ham 3:1, ale w rewanżu Anglicy byli w stanie doprowadzić do dogrywki i ostatecznie wygrać 5:1. Trzecim wielkim osiągnięciem Castilli, którego nie powtórzył żaden inny zespół rezerw, jest mistrzostwo Segunda División. W sezonie 1983/84 Blancos do ostatniej kolejki rywalizowali z Bilbao Athletic. Wtedy błyszczała słynna Piątka Sępa, która sprawiała, że Santiago Bernabéu zapełniało się całkowicie, czego nie był w stanie wtedy osiągnąć pierwszy zespół.
Z upływem lat zmieniała się nazwa rezerw Realu Madryt w zależności od regulaminu. W sezonie 1990/91 druga drużyna grała jako Real Madryt Deportivo. Później, od 1991 do 2005 roku, był to po prostu Real Madryt B. Od 2005 roku zmieniono nazwę na Real Madryt Castilla. Od maja 2006 roku rezerwy występują na stadionie Alfredo Di Stéfano. Ten obiekt stał się niedawno kolejnym symbolem madridismo po tym, jak drużyna Zidane’a sięgnęła tam po 34. mistrzostwo Hiszpanii. Na stadionie Castilli pracowali tacy trenerzy jak wspomniany Zidane, Lopetegui, Toril, Ramis, Solari czy obecnie Raúl González. Rezerwy wychowały całe szeregi świetnych piłkarzy, takich jak między innymi: Parejo, Soldado, Negredo, De la Red, Granero, Borja Valero, Carvajal, Nacho, Morata, Jesé czy Lucas Vázquez. Castilla ma już 48 lat i ciągle wychowuje talenty na przyszłość.
Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.
Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!
Komentarze