Międzynarodowe El Clásico
W obu drużynach występuje mnogość nacji
El Clásico to jedno z wydarzeń sportowych najchętniej oglądanych i komentowanych na świecie. Rywalizacja Realu Madryt i FC Barcelona nie zamyka się w granicach rywalizacji jednego tylko państwa. W kadrach obu drużyn występują piłkarze z czterech kontynentów. Konkretniej rzecz biorąc, jest tam 38 piłkarzy z Europy, 7 z Ameryki Południowej i po jednym z Ameryki Północnej i Afryki.
Wśród 47 graczy z obu kadr jest przedstawicieli 13 różnych państw. Oczywiście to Hiszpania ma największą reprezentację – aż 20 piłkarzy, ale jest także 7 Francuzów (Raphaël Varane, Theo Hernández, Karim Benzema, Samuel Umtiti, Lucas Digne i Ousmane Dembélé). Nie brakuje także Brazylijczyków, w Realu grają Marcelo i Casemiro, a w Barcelonie Paulinho i Rafinha. Obecni są również Chorwaci z Luką Modriciem, Mateo Kovačiciem i Ivanem Rakiticiem, oraz Portugalczycy z Cristiano Ronaldo, Nélsonem Semedo i André Gomesem. Dla Barçy i Blancos grają też Niemcy – Toni Kroos i Marc-Andre ter Stegen, jak również Argentyńczycy – Javier Mascherano i Lionel Messi. Na koniec pozostają pojedynczy reprezentanci innych krajów: Arda Turan (Turcja), Luis Suárez (Urugwaj), Keylor Navas (Kostaryka), Hakimi Achraf (Maroko), Gareth Bale (Walia), Thomas Vermaelen (Belgia) i Jasper Cillessen (Holandia).
W drużynie Realu Madryt znajdują się zawodnicy dziewięciu różnych narodowości, zaś w Barcelonie jedenastu. Zespół Zidane'a reprezentują jednak piłkarze z czterech kontynentów, dzięki Marcelo, Casemiro, Achrafowi i Keylorowi Navasowi. Barça z kolei jest związana tylko z Europą i Ameryką Południową. W każdej z ekip są gracze z Hiszpanii, Francji, Brazylii, Chorwacji, Portugalii i Niemiec.
Co więcej, aż czternastu zawodników posiada podwójne obywatelstwo. Dla większości dodatkowym jest paszport hiszpański. Tak jest w wypadku Keylora, Marcelo, Theo, Rafinhi i Messiego. U innych sytuacja jest bardziej oryginalna – Varane jest dodatkowo obywatelem Martyniki, Asensio Holandii, Benzema Algierii, Umtiti Kamerunu, Mascherano Włoch, Semedo Zielonego Przylądka, Rakitić Szwajcarii, a Dembélé Mauretanii. Niektórzy z nich urodzili się w tych krajach, inni mają tam tylko korzenie lub jeden z rodziców przyszedł tam na świat.
W zeszłym sezonie kadra Barcelony była złożona z piłkarzy trzynastu narodowości, a Realu dziesięciu. Wówczas Klasyk był jeszcze bardziej międzynarodowy, bo w obu zespołach byli przedstawiciele aż osiemnastu państw przy trzynastu obecnie. To zmieniło się głównie za sprawą transferów Claudio Bravo, Mariano czy Jamesa Rodrígueza.
Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.
Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!
Komentarze