Oficjalnie: Mundial 2034 w Arabii Saudyjskiej!
Za dziesięć lat znów wracamy na Bliski Wschód.
Fot. X
Arabia Saudyjska w końcu dopięła swego. Jako jedyna kandydowała, a FIFA przyznała jej organizację Mistrzostw Świata 2034 przez aklamację. Nie przeszkodziły w tym liczne problemy związane z przeniesieniem turnieju do Bliskiego Wschodu ani ciągłe oskarżenia o łamanie praw człowieka w tym kraju (w tym protest Norweskiej Federacji Piłkarskiej na Nadzwyczajnym Kongresie). Arabia Saudyjska już na dobre zaistniała na sportowej mapie świata. A trudno o lepszą promocję niż stanie się centrum światowego futbolu.
Arabia Saudyjska będzie gospodarzem Mundialu 2034. I osiągnęła to z wysoką oceną. Bardzo wysoką – 4,2 na 5. FIFA jednak zwraca uwagę na szereg wyzwań związanych z kandydaturą. Wskazuje na stadiony (większość wciąż w fazie planowania), infrastrukturę transportową, zakwaterowanie, brak przejrzystości w kwestii praw człowieka oraz termin rozgrywek. „Istnieją pewne naturalne ograniczenia, które należy wziąć pod uwagę” – podkreśla FIFA. Podobnie jak w Katarze, wysokie temperatury (prognozowane 40 stopni w ciągu dnia) praktycznie uniemożliwiają rozegranie turnieju w tradycyjnych miesiącach letnich – czerwcu i lipcu. Wszystko wskazuje na to, że Mundial 2034 odbędzie się w listopadzie i grudniu, w środku sezonu, podobnie jak w 2022 roku.
Arabia Saudyjska zaangażuje się w organizację Mundialu na pełną skalę. To kultura, w której nie ma miejsca na półśrodki – jeśli coś robią, to z rozmachem. Planują zorganizować najlepszy Mundial w historii. FIFA docenia ich „unikalną i innowacyjną ambicję oraz trwające inicjatywy na rzecz ekspansji i reform”. Mają dziesięć lat i praktycznie nieograniczone zasoby finansowe, aby tego dokonać. Już teraz aktywnie wpływają na świat sportu, sponsorując różne wydarzenia za ogromne sumy, a Mundial 2034 ma być majestatyczny i spektakularny, z futurystycznymi stadionami wyposażonymi w najnowsze technologie.
Kluczowym elementem saudyjskiego Mundialu będą stadiony. FIFA w swoim raporcie oceniła je na poziomie średniego ryzyka (oznaczonego żółtym światłem), choć zaznacza, że jest to ocena zapobiegawcza. Większość stadionów (8 z 15 proponowanych) jeszcze nie powstała, ale projekty już istniejących są niezwykle nowatorskie. Turniej odbędzie się w pięciu miastach-gospodarzach: Rijadzie, Dżuddzie, Neom, Abha i Al-Chubar.
Dossier saudyjskiej kandydatury pełne jest projektów, które mają zadziwić świat. Jednym z filarów jest megaprojekt miasta Neom, w którym powstanie imponujący nowy stadion wbudowany w klif na wysokości 350 metrów. Zlokalizowany na skalnym występie, otoczonym futurystyczną szklaną ścianą, będzie dostępny także drogą morską. To luksus w najwyższym wydaniu.
Jego Królewska Wysokość Książę Muhammad ibn Salman ibn Abd al-Aziz Al Su'ud, następca tronu i premier Arabii Saudyjskiej, nie będzie oszczędzał, aby zaprezentować światu najlepszy obraz swojego kraju. Osiem z piętnastu stadionów powstanie w Rijadzie – będą to najnowocześniejsze obiekty, jakie kiedykolwiek zbudowano. W pobliskiej miejscowości Qiddiya, zaledwie 20 kilometrów od stolicy, planowana jest nowa arena Al-Nassr, klubu Cristiano Ronaldo. Stadion powstanie na wzgórzu Tuwaiq i będzie posiadał jezioro pod areną, które zbierze deszczówkę i przekształci ją w ścianę lodu chłodzącą powietrze w centralnym systemie klimatyzacji.
Saudyjski plan obejmuje również budowę 175 tysięcy nowych miejsc hotelowych. Te megaprojekty przyciągają uwagę organizacji broniących praw człowieka, które domagają się poprawy przepisów chroniących przyszłych pracowników, głównie imigrantów z Azji. W 2034 roku Arabia Saudyjska otworzy się na świat.
Najbliższe Mistrzostwa Świata
- Mundial 2026 odbędzie się w Kanadzie, Meksyku i Stanach Zjednoczonych
- Mundial 2030 odbędzie się w Hiszpanii, Portugalii i Maroku
- Mundial 2034 odbędzie się w Arabii Saudyjskiej
Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.
Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!
Komentarze