Advertisement
Menu
/ libertaddigital.com

Federacja i La Liga wiedziały o Negreirze już w 2018 roku?

Prezesi Federacji, La Ligi i Komitetu Arbitrów w 2018 roku podpisali specjalny dokument dotyczący podziału środków dla sędziów. Zawarli w nim specjalne paragrafy dotyczące korupcji. Libertad Digital stwierdza, że wygląda to jak zapisy antyNegreira i już wtedy liderzy hiszpańskiego futbolu mogli zdawać sobie sprawę ze skandalu, jaki został odkryty przez opinię publiczną dopiero 5 lat później.

Foto: Federacja i La Liga wiedziały o Negreirze już w 2018 roku?
Luis Rubiales i Javier Tebas. (fot. Getty Images)

José María Enríquez Negreira był wiceprezesem Komitetu Technicznego Arbitrów w Federacji od 1994 do 2018 roku. Przynajmniej w okresie 2001-2018 otrzymał przynajmniej 7,5 miliona euro od Barcelony. Tę sprawę o domniemaną korupcję sportową, nadużycia administracyjne i fałszowanie dokumentów prowadzi sąd śledczy w Barcelonie.

Libertad Digital podaje, że w 2018 roku trzy miesiące po odejściu Negreiry z Komitetu Arbitrów podpisano specjalny dokument dotyczący podziału środków dla sędziów. Podpisali go między innymi Carlos Velasco Carballo jako prezes Komitetu Arbitrów, Luis Rubiales jako prezes Hiszpańskiej Federacji Piłkarskiej i Javier Tebas jako prezes La Ligi. Portal wskazuje na 16. paragraf porozumienia, pogrubiając odpowiednie treści:

  • 16.1 Strony stwierdzają, że nie mają żadnego powiązania z osobami z drugiej Strony, które zajmują wysokie stanowiska kierownicze lub zarządcze ze zdolnością do wpływania na przedmiot kontraktu tego Porozumienia lub na ustalanie jego warunków finansowych.
  • 16.2 Strony zobowiązują się do formalnego informowania o jakiejkolwiek okoliczności, która może tworzyć konflikt interesów w sprawie punktów zapisanych w tym Porozumieniu.
  • 16.3 Strony przekazują, że w trakcie negocjacji zawsze zachowywały się w sposób etyczny i profesjonalny, a także zobowiązują się do niewykonywania żadnego działania, które w jakiś sposób narusza lub może naruszyć prawo lub przepisy związane z korupcją w jakimkolwiek kraju, szczególnie tych z Kodeksu Karnego, który jest stosowany wobec tego porozumienia, ani tych z Kodeksu Postępowania, który może istnieć w każdej ze stron, jakie złożyły podpisy.
  • 16.4 Strony zobowiązują się do wypełniania w każdym momencie prawa, odpowiednich przepisów statutowych związanych z łapówkami i korupcją, a także praw zapobiegających praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
  • 16.5 Strony nie będą przekazywać żadnych wypłat ani przeniesień wartości, bezpośrednich czy też poprzez prezenty i pamiątki, pośrednich czy niepośrednich wobec funkcjonariuszy publicznych, partii politycznych, pośredników czy wobec jakiejkolwiek osoby trzeciej, jeśli taka wypłata ma na celu wpływanie czy zachęcanie tych osób do wykonywania w sposób nieodpowiedni swojej funkcji lub aktywności związanych z przypisanymi im zadaniami w ramach funkcji publicznej, firmy czy organizacji, do której należą.
  • 16.6 Niewypełnienie zapisów tego paragrafu powinno być natychmiast zakomunikowane odpowiedniej Stronie poprzez autoryzowane osoby w zgodzie z wewnętrznymi procedurami i doprowadzi do możliwości rozwiązania Porozumienia, a w odpowiednim przypadku będzie stanowiło także możliwość domagania się zgodnie z prawem odszkodowania za wyrządzone szkody.

Eksperci prawni Libertad Digital wskazują wprost: „Wydaje się, że te przepisy są stworzone dokładnie po to, by uniknąć kolejnych Spraw Negreiry, chociaż skandal oficjalnie wybuchł dopiero w lutym 2023 roku. To podejrzane, że Komitet Arbitrów i Federacja podpisali takie klauzule, gdy w 2018 roku rzekomo nie wiedzieli nic o korupcji Negreiry”.

Szczególną uwagę zwraca podpunkt 5., w którym Komitet, Federacja i La Liga (jako organizacja zrzeszająca kluby, które są jej faktycznym właścicielem) zobowiązują się do niewykonywania wypłat ani przenoszenia wartości między sobą w celu wpływania czy zachęcania osób do nieodpowiedniego wykonywania swoich aktywności.

Libertad Digital na koniec przypomina, że w październiku 2023 roku sędzia prowadzący Sprawę Negreiry wydał postanowienie, w którym między innymi stwierdził: „Działania wykonywane przez Negreirę musiały siłą rzeczy przynosić korzyści Barcelonie i szkodzić reszcie klubów Primera División lub rywali Barcelony w Pucharze Króla. Te działania mogą odnosić się jedynie do stronniczych nominacji do obsad meczowych lub równie dobrze napomnień w kierunku sędziów, którzy byli obsadzani w normalny sposób. [...] Z tego miejsca można wydedukować również to, że wypłaty doprowadzały do upragnionych przez Barcelonę efektów sędziowskich w takim stopniu, że musiała istnieć nierówność w traktowaniu jej względem innych ekip i doprowadziło to następnie do systemowej korupcji w kolektywie hiszpańskiego sędziowania, co nie oznacza, że wszyscy i każdy z arbitrów był skorumpowany, ale jednak skorumpowana była część z nich. Niemniej dochodzenie prowadzone przez Guardię Civil może potwierdzić te skrajności uzyskane poprzez logiczne wnioskowanie”.

Jakby tego było mało, La Galerna przypomina, że gdy w 2021 roku Federacja dowiedziała się, że Urząd Skarbowy bada działalność Negreiry, to zmieniono zapisy Kodeksu Etycznego, które dzisiaj uniemożliwiają ukaranie Barcelony na polu sportowym.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!