Advertisement
Menu

Jak zmieniły się zespoły La Ligi?

Zamknęło się okno transferowe w Hiszpanii, więc czas na podsumowanie zmian, jakie zaszły latem w drużynach La Ligi.

Foto: Jak zmieniły się zespoły La Ligi?
Endrick. (fot. Getty Images)

Letnie okno transferowe w Hiszpanii już się zamknęło i nareszcie po dwóch miesiącach pełnych plotek transferowych i przepychankach o zmiany kadrowe możemy odpocząć. Jak mogliście się spodziewać, La Liga wypadła najsłabiej, jeśli chodzi o pięć największych lig europejskich. Wszystkie kluby z Primera wydały nieco ponad pół miliarda euro i jak się zaraz okaże, spora część tej kwoty należy tylko do Atlético Madryt. Bundesliga wydała nieco więcej, bo zamknęła się na liczbie około 600 milionów euro. Kluby Ligue 1 za nowych piłkarzy wyłożyły 722 miliony euro, kluby Serie A miliard euro, a największą kwotę i największy skok względem pozostałych zanotowała oczywiście Premier League. Angielskie kluby wydały w tym okienku transferowym 2,34 miliarda euro, a więc więcej, niż Serie A, Ligue 1 i Bundesliga razem wzięte. 

W Hiszpanii problemem oczywiście była też rejestracja zawodników. Niezbyt przejrzyste zasady Finansowego Fair Play (które notabene liczy ponad 220 stron, więc miłej lektury) sprawiały, że kluby miały kłopot z rejestracją swoich nowych nabytków i bardzo często skutkowało to koniecznością pozbywania się innych zawodników. Oczywiście najgłośniejszym przypadkiem był ten Daniego Olmo, ale podobne problemy ze swoimi transferami miał chociażby Real Valladolid. Przejdźmy więc po kolei przez transfery, które miały miejsce w Hiszpanii. 

Atlético Madryt
Klub prowadzony przez Diego Simeone z całą pewnością zasługuje na miano króla polowania. Rojiblancos dokonali fantastycznych wzmocnień i choć nie udało im się wzmocnić środka obrony tak, jakby chcieli, wykonali ogromny wysiłek i ich kadra na papierze imponuje. Przede wszystkim hitem tego okienka okazało się wyciągnięcie Juliána Álvareza z Manchesteru City, który postanowił po dwóćh sezonach, że ma dość bycia wiecznym numerem dwa w hierarchii i chce poszukać miejsca, gdzie trawa będzie bardziej zielona. Oprócz tego ofensywę wzmocnił wicekról strzelców poprzedniego sezonu, Alexander Sørloth. Atlético eksplorowało ten hiszpański rynek, bo ściągnęli także Robina Le Normanda, reprezentanta Hiszpanii, który wyróżniał się w Realu Sociedad. Po przepychankach do drużyny trafił także Conor Gallagher, a piłkarzem do rywalizacji z Janem Oblakiem ma być Juan Musso. W ostatnich dniach wypożyczono także z Barcelony Clémenta Lengleta. Dużym sukcesem z całą pewnością była też sprzedaż João Félixa do Chelsea oraz Samu Omorodiona do Porto.

Transfery do klubu: Julián Álvarez, Conor Gallagher, Robin Le Normand, Alexander Sørloth, Juan Musso, Clément Lenglet (wypożyczenie)
Transfery z klubu: João Félix, Álvaro Morata, Samu Omorodion, Çağlar Söyüncü
Bilans transferowy: -91,10 milionów euro

FC Barcelona
Gdybyśmy mieli rozmawiać o plotkach i informacjach, które wyciekały do prasy za pośrednictwem klubu, ten artykuł pewnie nie byłby krótszy niż tekst Finansowego Fair Play La Ligi. Barcelona jednak nadal pozostaje w dużych problemach finansowych i nie udało się dopiąć żadnych umów, które miały Katalońćzykom zapewnić swobodę na rynku transferowym. Do klubu trafili jedynie Dani Olmo oraz Pau Víctor, choć ten pierwszy już zdążył pokazać się ze znakomitej strony. Aby jednak go zarejestrować, z klubu musiał odejść za darmo między innymi İlkay Gündoğan. Barcelona rozwiązała z nim kontrakt za porozumieniem stron. Oprócz tego z klubu odszedł Mika Faye, który był przecież głównie piłkarzem rezerw, a Julián Araújo, Chadi Riad oraz Marc Guiu. Wygasły kontrakty Marcosa Alonso i Sergiego Roberto, a wypożyczono między innymi Vitora Roque do Betisu, Lengleta do Atlético czy Oriola Romeu do Girony. Choć emocji podczas okienka było dużo, ostatecznie nie przeprowadzono zbyt wielu zapowiadanych transferów, z Nico Williamsem na czele,. Przede wszystkim jednak Barcelona z całą pewnością oczyściła dość mocno swój budżet na wynagrodzenia i zarobiła na kilku młodszych piłkarzach.

Transfery do klubu: Dani Olmo, Pau Víctor
Transfery z klubu: İlkay Gündoğan, Mika Faye, Julián Araújo, Chadi Riad, Marc Guiu, Marcos Alonso, Sergi Roberto, Sergiño Dest, Clément Lenglet (wypożyczenie), Vitor Roque (wypożyczenie), Álex Valle (wypożyczenie), Oriol Romeu (wypożyczenie)
Bilans transferowy: -19,40 milionów euro

Real Madryt
W Realu Madryt można powiedzieć, że okienko transferowe w zakresie transferów do klubu zamknęło się 3 czerwca. Wtedy Królewscy oficjalnie ogłosili podpisanie kontraktu z Kylianem Mbappé. Oprócz Francuza do klubu trafił jeszcze Endrick, o czym również wiedzieliśmy już od pewnego czasu. Nie zdecydowano się ani na pozyskanie stopera, ani na pozyskanie nowego pomocnika w miejsce odchodzącego Kroosa. Więcej wydarzyło się faktycznie w temacie odejść. Toni zakończył karierę, a na bliski wschód przenieśli się Joselu i Nacho. Z klubu odszedł także wypożyczony wcześniej Rafa Marín, za co pewnie do dziś dyrekcja sportowa pluje sobie w brodę. Juanmi Latasa odszedł do Realu Valladolid, a wypożyczeni zostali Reinier i Álvaro Rodríguez. 

Transfery do klubu: Kylian Mbappé, Endrick
Transfery z klubu: Toni Kroos (emerytura), Joselu, Nacho, Juanmi Latasa, Rafa Marín, Reinier (wypożyczenie), Álvaro Rodríguez (wypożyczenie)
Bilans transferowy: -33,00 mln euro

Girona FC
Sensacja poprzednich rozgrywek i uczestnik nadchodzącej edycji Ligi Mistrzów był oczywiście aktywny na rynku transferowym. Odeszło kilku kluczowych piłkarzy poprzedniego sezonu, jak Dowbyk, Savinho czy Yan Couto. Bez nich Girona nie będzie taka sama, ale może być nieco inna i wciąż starać się w podobny sposób dominować rywali. 

Transfery do klubu: Yaser Asprilla, Abel Ruíz, Ladislav Krejčí, Bojan Miovski, Alejandro Francés, Donny van de Beek, Gabriel Misehouy, Arnaut Danjuma (wypożyczenie), Oriol Romeu (wypożyczenie), Bryan Gil (wypożyczenie), Pau López (wypożyczenie)
Transfery z klubu: Artem Dowbyk, Aleix García, Iker Almena, Pau Víctor, Éric García, Savinho, Yan Couto, Alexander Callens, Manu Vallejo
Bilans transferowy: +12,60 mln euro

Real Betis
Real Betis po latach problemów z Finansowym Fair Play La Ligi i kłopotem z rejestracją piłkarzy powoli wychodzi na prostą, jak się wydaje. Verdiblancos znacznie się wzmocnili, pozyskując między innymi Vitora Roque, Giovaniego Lo Celso, Marca Rocę czy Diego Llorente. Dokonali transakcji wiązanej z Chadim Riadem, którego wykupili z Barcelony i sprzedali do Lyonu, zarabiając trochę na różnicy. Jednocześnie jednak klub opuścili takie ważne postaci jak Nabil Fékir, Pezzella czy Willian José.

Transfery do klubu: Giovani Lo Celso, Marc Roca, Romain Perraud, Diego Llorente, Iker Losada, Natan, Adrián, Ricardo Rodríguez, Vitor Roque (wypożyczenie)
Transfery z klubu: Chadi Riad, Abner, Nabil Fékir, Germán Pezzella, Willian José, Rober, Juan Cruz, Juan Miranda, Guido Rodríguez
Bilans transferowy: +12,65 mln euro

Sevilla FC
Sevilla to klub, który od kilku lat z roku na rok regularnie się osłabia. Nie inaczej było tym razem, a to wszystko z uwagi na FFP. Sprzedali za w miarę przyzwoite pieniądze En-Nesyriego, a dodatkowo odeszli Ocampos czy Acuña. W zamian za to wypożyczono trzech zawodników, sprowadzono trzech zawodników z wygasającymi kontraktami, a gotówkowe transfery to tylko Agoumé i Peque. Nie wygląda to najbardziej okazale, ale być może Sevilla jako klub potrzebuje twardego resetu. Na uwagę zasługuje jednak wypożyczenie Valentína Barco, bardzo utalentowanego lewego obrońcy z Brighton, którym jeszcze za czasów gry w Boca Juniors interesowało się pół Europy.

Transfery do klubu: Peque, Lucien Agoumé, Álvaro Fernández, Chidera Ejuke, Kelechi Iheanacho, Albert Sambi Lokonga (wypożyczenie), Valentín Barco (wypożyczenie), Saúl (wypożyczenie)
Transfery z klubu: Youssef En-Nesyri, Lucas Ocampos, Marcos Acuña, Luismi Cruz, Marko Dmitrović, Óscar, Erik Lamela, Óliver Torres, Thomas Delaney, Ludwig Augustinsson, Rafa Mir, Joan Jordán, Adnan Januzaj, Sergio Ramos, Mariano
Bilans transferowy: +20,05 mln euro

CA Osasuna
Największym ruchem klubu z Nawarry była zmiana trenera, bo po sześciu latach odszedł Jagoba Arrasate i zatrudniono Vicente Moreno. Mimo to wykonano kilka ciekawych ruchów. Teoretycznie najciekawszym jest wypożyczenie Bryana Zaragozy z Bayernu. Do klubu trafili jednak również między innymi Enzo Boyomo czy Abel Bretones. Odszedł natomiast David García za ponad 8 milionów do Kataru.

Transfery do klubu: Enzo Boyomo, Abel Bretones, Bryan Zaragoza (wypożyczenie)
Transfery z klubu: David García
Bilans transferowy: +0,70 mln euro

Real Sociedad
Baskowie tego lata przechodzą drobną rewolucję, bo odeszły niezwykle zasłużone postaci i kluczowi piłkarze tacy jak Robin Le Normand czy Mikel Merino. Real Sociedad dysponował więc pewną gotówką i wydał ją na Orriego Óskarssona czy Lukę Sučicia. Początek sezonu nie jest w ich wydaniu najbardziej udany i wydaje się, ze będą potrzebowali trochę czasu, by na nowo poukładać swoją grę, ale niezmienna obecność Imanola Alguacíla z całą pewnością ułatwia takie sytuacje.

Transfery do klubu: Orri Óskarsson, Luka Sučić, Sergio Gómez, Javi López, Nayef Aguerd (wypożyczenie)
Transfery z klubu: Robin Le Normand, Mikel Merino, Diego Rico, Álex Sola, Robert Navarro
Bilans transferowy: +24,35 mln euro

Athletic Club
Los Leones klasycznie dość nie mają zbyt wielkiego pola manewru na rynku transferowym. Udało im się jednak sprowadzić zawodnika, który może okazać się ciekawym wzmocnieniem, a jednocześnie miał baskijskie korzenie, a więc Álvaro Djaló z Bragi. Gigantycznym wzmocnieniem pozostaje jednak przede wszystkim zatrzymanie Nico Williamsa, dla którego może to być najprawdopodobniej ostatni sezon w Bilbao.

Transfery do klubu: Álvaro Djaló, Andoni Gorosabel
Transfery z klubu: Unai Núñez, Asier Villalibre, Imanol García de Albéniz, Jon Morcillo
Bilans transferowy: -6,50 mln euro

Valencia CF
Nietoperze pod wodzą Petera Lima niezmiennie są raczej maszynką do robienia pieniędzy niż sensownie zarządzanym klubem sportowym. Z transferów do klubu należy wskazać właściwie tylko Luísa Rioję. Najwięcej plotek towarzyszło Giorgiemu Mamardaszwilemu, który ostatecznie został sprzedany do Liverpoolu za 30 milionów euro, ale jeszcze rok spędzi na wypożyczeniu w Valencii. Tę umowę akurat należy ocenić na zdecydowany plus dla Nietoperzy. 

Transfery do klubu: Luís Rioja, Stole Dimitrievski, Rafa Mir (wypożyczenie), Maximiliano Caufriez (wypożyczenie), Enzo Barrenechea (wypożyczenie), Giorgi Mamardaszwili (wypożyczenie)
Transfery z klubu: Giorgi Mamardaszwili, Alberto Marí, Eray Cömert, Cenk Özkacar
Bilans transferowy: +28,65 mln euro

Deportivo Alavés
Drużyna z Mendizorrozy to jeden z najciekawszych beniaminków ostatnich lat i przede wszystkim chyba najzdrowiej budowany zespół, jeśli chodzi o te, które w ostatnich latach trafiły do Primera. Zdrowa drabinka płac i wydatków transferowych, które tego lata pozwoliły Baskom się solidnie wzmocnić, jednocześnie nie tracąc tak bardzo na jakości. Zatrzymali także trenera, Luísa Garcíę Plazę. Do klubu trafili Toni Martínez z Porto, Santiago Mouriño z Atlético czy Luka Romero w ramach wypożyczenia. Zarobili natomiast na kilku zawodnikach, szczególnie Javim Lópezie, który odszedł do Realu Sociedad. Oby i w tym roku im się wiodło, bo takie kluby to zawsze wartość dodana w La Lidze.

Transfery do klubu: Toni Martínez, Santiago Mouriño, Tomás Conechny, Hugo Novoa, Stoichkov, Asier Villalibre, Moussa Diarra, Facundo Garcés, Manu Sánchez (wypożyczenie), Joan Jordán (wypożyczenie), Luka Romero (wypożyczenie), Carlos Martín (wypożyczenie).
Transfery z klubu: Javi López, Rúben Duarte, Miguel de la Fuente, Luís Rioja, Andoni Gorosabel, 
Bilans transferowy: +4,20 mln euro

Celta Vigo
Galisyjczycy przede wszystkim postawili na nowego trenera. Claudio Giráldez przejął schedę po bardzo nieudanej przygodzie Beníteza na stulecie klubu i jako człowiek z Vigo wprowadził nowy styl, bezpośredni, polegający na grze w piłkę i ofensywnym nastawieniu. Celta dokonała kilku wzmocnień, a najbardzien znaczącym jest z pewnością powrót Borjy Iglesiasa do klubu, w którym zaczynał swoją piłkarską przygodę. Wielu piłkarzom wygasały kontrakty, których nie przedłużono, a jedynym zarobkiem na ten moment jest opłata za wypożyczenie Stranda Larsena do Wolves, która wyniesie 3 miliony euro.

Transfery do klubu: Borja Iglesias (wypożyczenie), Unai Núñez, Marcos Alonso, Ilaix Moriba (wypożyczenie)
Transfery z klubu: Jørgen Strand Larsen, Julen Lobete, Miguel Baeza, Gonçalo Paciência, Renato Tapia, Manu Sánchez, Carles Pérez, Carlos Dotor (wypożyczenie)
Bilans transferowy: +4,20 mln euro

Villarreal CF
Żółta Łódź Podwodna zanotowała dwa duże odejścia – Alexandra Sørlotha i Filipa Jørgensena. Za obu tych piłkarzy skasowali niemal 60 milionów euro, więc nie dziwią następne wydatki na wzmocnienia. Do klubu trafili Logan Costa, Thierno Barry, Willy Kambwala czy Ayoze Pérez. Szkoleniowcem Villarrealu pozostaje Marcelino i choć odejścia ważnych postaci na pewno pozostawią po sobie pewną lukę, ciekawie będzie obserwować piłkarzy, którzy postarają się ich zastąpić.

Transfery do klubu: Logan Costa, Thierno Barry, Luiz Júnior, Willy Kambwala, Diego Conde, Ayoze Pérez, Sergi Cardona, Nicolas Pépé, Pape Gueye, Juan Bernat (wypożyczenie)
Transfery z klubu: Alexander Sørloth, Filip Jørgensen, Ben Brereton, Jorge Cuenca, Haissem Hassan, Johan Mojica, Alberto Moreno, Manu Trigueros, José Luís Morales, Pepe Reina, Aïssa Mandi, Bertrand Traoré, Arnaut Danjuma (wypożyczenie)
Bilans transferowy: +12,50 mln euro

Getafe CF
Choć Los Azulones zarobili trochę na swoich piłkarzach, wciąż mają ogromne problemy ze skompletowaniem chociażby pełnej kadry meczowej. Na pierwszą kolejkę z Athletikiem pojechało tylko 15 piłkarzy z pola pierwszego zespołu, w tym ani jednego napastnika, bo takowym jest tylko Borja Mayoral. Choć wyniki na razie wyglądają solidnie, przed Bordalásem sporo pracy, żeby wyciągnąć coś z tego sezonu.

Transfery do klubu: Juan Berrocal, Jiří Letáček, Peter Federico, Diego Rico, Álex Sola, Chrisantus Uche, Álvaro Rodrígeuz (wypożyczenie), Carles Pérez, Bertuğ Yıldırım (wypożyczenie)
Transfery z klubu: Enes Ünal, Gastón Álvarez, Choco Lozano, Jaime Mata, Nemanja Maksimović, Darío Poveda, Sabit Abdulai
Bilans transferowy: +21,30 mln euro

Rayo Vallecano
Klub z Vallecas zrobił jeden głośny transfer, a więc sprwoadził Jamesa Rodrígueza, byłego piłkarza Realu Madryt i MVP ostatniego Copa América. Poza tym wzmocnienia Rayo nie powalają na kolana, ale z całą pewnością ciasny stadion w Madrycie sprawi problemy niejednemu wielkiemu klubowi.

Transfery do klubu: James Rodrí​​​​​​​guez, Pelayo Fernández, Pedro Díaz, Gerard Gumbau (wypożyczenie), Adrián Embarba (wypożyczenie), Augusto Batalla (wypożyczenie)
Transfery z klubu: Andrés Martín, Radamel Falcao, Bebé, José Pozo, Stole Dimitrievski, Martín Pascual
Bilans transferowy: +2,00 mln euro

RCD Mallorca
Największym transferem Mallorki tego lata z całą pewnością było zatrudnienie Jagoby Arrasate, który stworzył w Osasunie zespół grający nawet w europejskich pucharach. Same wzmocnienia również nie są zbyt imponujące, ale jednocześnie zarobili przyzwoite pieniądze i utrzymali większość ważnych zawodników pierwszego składu.

Transfery do klubu: Johan Mojica, Robert Navarro, Mateu Morey, Takuma Asano, Valery Fernández (wypożyczenie), Chiquinho (wypożyczenie)
Transfery z klubu: Predrag Rajković, Giovanni González, Amath Ndiaye, Jaume Costa, Matija Nastasić, Idrissu Baba
Bilans transferowy: +11,65 mln euro

UD Las Palmas
Odszedł największy architekt sukcesu ostatnich dwóch czy trzech lat w Las Palmas, a więc Francisco García Pimienta. Nowym trenerem został Luis Carrión, a obraz zespołu się nieco zmienił. Do klubu trafiło ponad 10 nowych zawodników, w tym z tak nietypowych kierunków, jak chociażby Szkocja. Las Palmas z pewnością będzie ciekawą drużyną do obserwacji.

Transfery do klubu: Marvin Park, Manu Fuster, Jasper Cillessen, Jaime Mata, Scott McKenna, Viti Rozasa, Iván Cédric, Dinko Horkas, Iván Gil, Álex Muñoz, Oli McBurnie, Fábio Silva (wypożyczenie), Dário Essugo (wypożyczenie), Adnan Januzaj (wypożyczenie)
Transfery z klubu: Saúl Coco, Sergi Cardona, Eric Curbelo, Nuke Mfulu, Álvaro Lemos, Munir, Cristian Herrera, Áaron Escandell
Bilans transferowy: +3,50 mln euro

Real Valladolid
Pierwszym z beniaminków na naszej liście jest Real Valladolid, klub prowadzony przez Ronaldo. Pucelanos mieli gigantyczne wprost problemy z FFP, a Paulo Pezzolano, trener zespołu, przyznawał nawet na koniec okienka, że właściwie sam już nie wie, jak to wszystko działa. W ostatnich dniach okna musiał oddać Enzo Boyomo, jedną z ważniejszych figur w awansie. Stoper odszedł do Osasuny za 5 milionów euro, co pozwoliło zarejestrować wszystkich piłkarzy. Co więc zmieniło się w zespole Realu Valladolid?

Transfery do klubu: Stipe Biuk, Víctor Meseguer, Juanmi Latasa, Raúl Moro, Amath Ndiaye, Stanko Jurić, André Ferreira, Eray Cömert, Cenk Özkacar, Karl Hein, Chuki, Mario Martín
Transfery z klubu: Enzo Boyomo, Monchu, Tunde Akinsola, Sergio Escudero, Jordi Masip, Álvaro Negredo
Bilans transferowy: +7,90 mln euro

CD Leganés
Pepineros postawili tego lata głównie na transfery bez kwoty odstępnego, sprowadzając piłkarzy z wolnego transferu. Tak na przedmieścia Madrytu trafiło aż ośmiu zawodników. Z pewnością zapowiada się dla nich na sezon, w którym raczej będą desperacko walczyli o utrzymanie, ale nie skreślamy ich jeszcze, bo na Butarque trafiło kilka ciekawych nazwisk, jak Óscar Rodríguez czy Renato Tapia, a przede wszystkim Sebastián Haller.

Transfery do klubu: Miguel de la Fuente, Juan Cruz, Enric Franquesa, Roberto López, Matija Nastasić, Marko Dmitrović, Óscar Rodríguez, Juan Soriano, Valentin Rosier, Munir, Renato Tapia, Sebastián Haller (wypożyczenie), Adrià Altimira
Transfery z klubu: Diego Conde, Jorge Miramón, Dani Jiménez, Iker Undabarrena, Sergio Navarro, Luís Perea, Aritz Arambarri
Bilans transferowy: +0,91 mln euro

RCD Espanyol
I ostatnim z beniaminków jest Espanyol, który wreszcie wrócił na poziom Primera i z pewnością chciałby na nim pozostać. Na papierze ich transfery wyglądają najsłabiej z trzech nowych drużyn La Ligi, ale przed nami długi sezon, a oni już zdążyli pokazać, że nawet największym potrafią urwać punkty.

Transfery do klubu: Irvin Cardona, Álvaro Tejero, Alex Král (wypożyczenie), Walid Cheddira (wypożyczenie), Alejo Veliz (wypożyczenie)​​​​​​​, Marash Kumbulla (wypożyczenie)​​​​​​​, Naci Ü​​​​​​​nüvar (wypożyczenie)​​​​​​​, Carlos Romero (wypożyczenie)
Transfery z klubu: Joselu, Óscar Gil, Martin Braithwaite, Keidi Baré, José Lazo, Nico Melamed
Bilans transferowy: +1,10 mln euro​​​​​​​

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!