Ponad 1400 wykroczeń podczas wydarzeń sportowych w Hiszpanii w 2023 roku
Bójki i sprzeczki wraz z aktami rasistowskimi stanowią połowę z 1401 przestępstw odnotowanych w ubiegłym roku podczas wydarzeń sportowych.
Fot. twitter.com
Bójki i incydenty wraz z aktami rasistowskimi stanowią połowę z 1401 wykroczeń zarejestrowanych w 2023 roku podczas imprez sportowych, przy czym organizatorzy tych wydarzeń byli odpowiedzialni za kolejne 67 naruszeń, z których połowa wynikała z nieprzestrzegania środków bezpieczeństwa. Dane te pochodzą od Państwowej Komisji ds. Przemocy, Rasizmu, Ksenofobii i Nietolerancji w Sporcie, które uwzględnia opublikowany niedawno Rocznik Statystyczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Z danych wynika, że liczba naruszeń nieznacznie spadła w porównaniu do 2022 roku, kiedy odnotowano 1520 incydentów.
Z 1401 wykroczeń przypisanych osobom prywatnym podczas zawodów i widowisk sportowych, 645 dotyczyło bójek, awantur lub zakłócania porządku publicznego, a 121 związanych było z aktami rasistowskimi, co stanowiło drugie najczęściej występujące wykroczenie. Kolejnymi powtarzającymi się naruszeniami były: spożywanie narkotyków na terenie obiektów (79), wnoszenie rac i materiałów pirotechnicznych (69), obelgi i groźby wobec kibiców (65), nieprzestrzeganie warunków bezpieczeństwa (62) oraz nieprzestrzeganie ogrodzeń oddzielających kibiców (55). Ponadto złapano 22 osoby wchodzące na stadiony bez biletu, 52 będące pod wpływem narkotyków lub alkoholu oraz 25, które posiadały broń lub niebezpieczne przedmioty.
W obrębie obiektów sportowych 32 osoby zostały ukarane za rzucanie przedmiotami, 16 za eksponowanie symboli i transparentów nawołujących do nienawiści, a kolejne 14 za wtargnięcie na boisko. Jeśli chodzi o kwalifikację wykroczeń, 742 uznano za lekkie, 646 za poważne, a tylko 13 za bardzo poważne. Z drugiej strony, nie odnotowano żadnych naruszeń za nieprzyzwoite zachowanie ani za nawoływanie do przemocy w mediach społecznościowych.
Również organizatorzy nie byli wolni od naruszeń, choć w mniejszej liczbie. W ubiegłym roku zarejestrowano 67 wykroczeń, z czego 29 dotyczyło poważnego naruszenia środków bezpieczeństwa, a 12 związanych było z niedopilnowaniem zakazu wprowadzania lub sprzedaży napojów alkoholowych. Dziewięć kolejnych naruszeń dotyczyło niepowstrzymania wtargnięcia na boiska, pięć związanych było z wprowadzaniem napojów w twardych opakowaniach, a trzy z wniesieniem rac. Tylko jeden organizator został ukarany za manipulację pojemnością stadionu, a jeden za wspieranie grup radykalnych lub agresywnych.
Wszystkie te wykroczenia przełożyły się na propozycje kar na wniosek Stałej Komisji Państwowej, która zażądała 2 831 129 euro od osób prywatnych i 345 095 euro od organizatorów, choć są to jedynie wnioski, a nie ostateczne kary.
Pod względem regionów, Madryt przewodzi z największą liczbą naruszeń ze strony osób prywatnych (373), następnie Walencja (202), Andaluzja (195) i Nawarra (181).
Poza grzywnami, Stała Komisja zakazała 980 osobom wstępu na obiekty sportowe oraz ogłosiła 55 imprez sportowych jako wydarzenia wysokiego ryzyka.
Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.
Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!
Komentarze