Advertisement
Menu
/ elespanol.com

25 wniosków śledczych ws. opłacania wiceszefa sędziów przez Barcelonę

Media publikują wnioski z końcowego raportu śledczych Guardii Civil w Sprawie Negreiry, który został już przekazany sędziemu prowadzącemu postępowanie. Przedstawiamy jego podsumowanie, jakie przedstawił portal El Español.

Foto: 25 wniosków śledczych ws. opłacania wiceszefa sędziów przez Barcelonę
José María Enríquez Negreira, były wiceszef sędziów opłacany przez Barcelonę, w trakcie swojej marcowej wizyty w sądzie. (fot. Getty Images)

Raport końcowy śledczych Guardii Civil złożony u sędziego śledczego prowadzącego Sprawę Negreiry liczy 168 stron. Portal El Español przedstawił jego 25-puntkowe podsumowanie. Teraz sędzia zdecyduje, czy zebrane materiały wystarczą do rozpoczęcia procesu sądowego. Przedstawiamy 25 punktów podsumowania i ich ogólny opis:

1. Spółki Negreiry
„Zostały wykazane powiązania korporacyjne José Maríi Enríqueza Negreiry [dalej będziemy nazywać go Negreirą - dop.red.] i Javiera Enríqueza Romero [dalej będziemy nazywać go synem Negreiry - dop.red.]  ze spółkami DASNIL 95 SL, NILSAD SCP, SOCCERCAM SLU oraz ESTUDIO ATD”.

2. Spółki działacza Barcelony
„W ten sam sposób w tym raporcie wykazano związki korporacyjne José Contrerasa Arjony i José Maríi Molinaro Vallsa ze spółkami TRESEP 2014 SL, RADAMANTO SL oraz BEST NORTON SL”.

3. Wiceprezes Komitetu Technicznego Arbitrów
„Zostało wykazane, że Negreira był wiceprezesem Komitetu Technicznego Arbitrów w Federacji od 1993 do 2018 roku”.

4. Nie ma raport od Negreiry
„W tym momencie śledztwa nie zostało potwierdzone, że wypłaty Barcelony dla firm powiązanych z Negreirą i synem Negreiry w okresie od 2001 do 2018 roku miały na celu realizację domniemanego «doradzatwa» w temacie sędziowskim. Nie potwierdzono końcowego przeznaczenia «raportów sędziowskich» stworzonych Barcelonie w okresie od 2014 do 2018 roku przez syna Negreiry ani nie potwierdzono korzystania z nich przez żaden departament klubu, w tym przez sztab szkoleniowy”.

5. Wypłaty Barcelony dla Negreiry
„Zostało wykazane w dochodzeniu, że Barcelona wypłacała środki spółkom powiązanym z Negreirą, gdy ten był wiceprezesem Komitetu Technicznego Arbitrów”.

6. Nie ma kontraktów
„Do tego momentu nie ma wiedzy o żadnym podpisanym kontrakcie Barcelony z Negreirą, synem Negreiry ani żadną powiązaną z nimi spółką”.

7. Wewnętrzne mechanizmy Barcelony
„Wewnętrzne mechanizmy Barcelony nie wykryły nieprawidłowości w wypłatach objętych śledztwem. Wydaje się znaczące, by wskazać, że zaprzestano wypłat w momencie (w 2018 roku), w którym Negreira został zwolniony ze stanowiska wiceprezesa Komitetu Technicznego Arbitrów”.

8. Ostatnie faktury
„Jak widać w dokumentacji dostarczonej przez Urząd Skarbowy, ostatnie faktury wystawione przez Barceloną spółkom DASNIL 95 SL i TRESEP 2014 SL były datowane na maj 2018 roku, praktycznie zgadzając się w czasie ze zwolnieniem Negreiry z Komitetu Technicznego Arbitrów”.

9. Barcelona nie udokumentowała pracy Negreiry
„Nie ma wiedzy, by Barcelona po inspekcji skarbowej wręczyła jakikolwiek kontrakt o świadczenie usług podpisany z pracownikami NILSAD SCP i DASNIL 95 SL, więc nie ma potwierdzenia kontraktowego dla tych wypłat, o czym wspomniano wcześniej. Barcelona nie udokumentowała w trakcie inspekcji skarbowej rzeczywistych usług świadczonych przez NILSAD i DASNIL. Po tym wszystkim i uznając te wypłaty przez inspekcję skarbową za bezpodstawne, Barcelona zdecydowała się przyjąć propozycje spłaty podatku od spółek i podatku VAT”.

10. Prowizje poprzez dostawioną spółkę
„Pozostając przy inspekcji skarbowej, wykazano, że Barcelona wypłacała środki spółce SOCCERCAM SLU (kontrolowanej przez syna Negreiry) poprzez spółkę TRESEP 2014 SL (kontrolowaną przez już zmarłego działacza Barcelony Contrerasa Arjonę). Przepuszczając wypłaty Barcelony dla SOCCERCAM poprzez TRESEP 2014 SL, ta ostatnia spółka otrzymywała z każdej faktury blisko 30-50% prowizję”.

11. Barcelona nie uzasadnia powodu wypłacenia Negreirze 7,5 miliona euro
„W raporcie komunikującym poszlaki dotyczące możliwych nielegalnych działań, który stworzył Urząd Skarbowy i który został wręczony prokuraturze, poinformowano, że w sumie kwota wypłat Barcelony w latach 2001-2018 na rzecz spółek DASNIL 95 SL, SOCCERCAM SLU i NILSAD SCP przekracza 7,5 miliona euro. Nie wiadomo też ani nie dołączono do zebranych materiałów uzasadnienia lub wystarczającego powodu, na którym oparto doradztwo Negreiry dla Barcelony”.

„Jak Barcelona poinformowała Komitet Techniczny Arbitrów, gdy została o to poproszona: «... usługi zakontraktowane przez firmy objęte śledztwem obejmowały konsulting techniczny dotyczący piłkarzy z niższych kategorii wiekowych dla dyrekcji sportowej klubu, następnie rozszerzając to o ocenę techniczną arbitrów dla pierwszej i drugiej drużyny Barcelony...»”.

12. Koniec wypłat dla syna Negreiry
„Co do syna Negreiry, wyróżnia się także powiązanie zwolnienia jego ojca ze stanowiska wiceprezesa Komitetu Technicznego Arbitrów razem z zakończeniem wystawiania faktur na TRESEP (maj 2018 roku) ze strony José Contrerasa Arjony, administratora tej spółki, który jednocześnie wystawiał faktury Barcelony za usługi świadczone przez SOCCERCAM”.

13. Znaczące funkcje Negreiry w Komitecie Technicznym Arbitrów
„W związku z działaniami Urzędu Skarbowego wobec Negreiry, wyciągnięto dla śledztwa znaczące aspekty z jego przesłuchania w trakcie inspekcji skarbowej. Rzeczywiście ten pan pełnił znaczące funkcje w obrębie Komitetu Technicznego Arbitrów na stanowisku wiceprezesa”.

„Na przykład, brał udział w tygodniowych lub dwutygodniowych spotkaniach w Komitecie Technicznym Arbitrów i/lub punktowaniu sędziów, jak także w oczekiwanych następstwach takiej pracy w postaci awansu lub spadku, również brał udział w spotkaniach z prezesami komitetów regionalnych, a także Komisji Dyscypliny i Zasług”.

14. Groźby Negreiry wobec Barcelony
„Wydaje się ważne wyróżnienie w tym punkcie burofaxu wysłanego przez Negreirę do prezesa Bartomeu z datą 5 lutego 2019 roku, w którym ten dochodzi do «ostrzeżenia» byłego prezesa Barcelony, że jeśli nie zostanie osiągnięte sprawiedliwe porozumienie między stronami po tym, jak Barcelona zrezygnowała z jego usług w maju 2018 roku, to wtedy Negreira poczuje się zobligowany do nagłośnienia wszystkich nieprawidłowości, jakie poznał i przeżył z pierwszej ręki w Barcelonie”.

15. Rola Alberta Solera i Grau
„Patrząc na zeznania Alberta Solera Sicilii, dyrektora sportu profesjonalnego w Barcelonie, można wyciągnąć wniosek, że on informował swojego «przełożonego», [dyrektora generalnego] pana Graua Gomara, o stosowności lub jej braku danych wydatków, w skład których wchodziły wypłaty Barcelony za raporty «sędziowskie». Po jego ocenie stosowności wydatku autoryzowano tamte wypłaty. To także zaskakujące, że przed policją zeznał, że raporty wysyłał do departamentu sportowego i gdy je wykorzystano, wyrzucano je do śmieci, bo uważano, że klub nie ma miejsca, by je archiwizować”.

16. Ukrycie nazwiska Negreiry
„Syn Negreiry zeznawał w roli świadka, przekazując informacje znane już temu śledztwu, ale wyróżnić można, że potwierdził on fakt, iż pan Contreras wskazał mu, że Barcelona była zainteresowana jego (syna) raportami sędziowskimi, ale musiał on wystawiać na to faktury przez TRESEP, firmę Contrerasa, by uniknąć nieporozumień w takim sensie, że dla Barcelony pracuje syn wiceprezesa Komitetu Technicznego Arbitrów. W tym czasie sam wiceprezes robił to od 2001 roku, gdy zajmował to stanowisko w Komitecie Technicznym arbitrów. Nie wiemy też, czy Contreras (już zmarły) poinformował syna Negreiry, że przez taki sposób fakturowania jego firma TRESEP otrzymywała prowizję zbliżoną do 30-50% fakturowanej kwoty”.

17. Przyjaciel, który okazywał czeki
„Zostało wykazane, że José Martínez Alfonso, osobisty przyjaciel Negreiry, okazywał czeki i pobierał w ich ramach kwoty nie większe niż 3 tysiące euro na zlecenie tego, kto dokonywał całej wpłaty, a czasami wręczała mu je Conchi, sekretarka Negreiry”.

18. Wyjaśnienia Bartomeu
„Josep María Bartomeu Floreta, były prezes Barcelony, złożył wyjaśnienia jako podejrzany. Potwierdził, że Barcelona zakontraktowała usługi syna Negreiry, ale nie wiedział, że istnieje jakikolwiek typ umowy”.

19. Wersja płacenia za neutralność
„Z materiałów zebranych w śledztwie prokuratury, jedną z najbardziej rozstrzygających poszlak jest nic innego, jak coś mogącego zostać uznanym za anomalię i niestosowność, czyli wypłaty Barcelony dla wiceprezesa Komitetu Technicznego Arbitrów w celu zagwarantowania, że decyzje tego kolektywu będą neutralne. Przyjmując za przesłankę i aksjomat neutralność Komitetu Technicznego Arbitrów w jego zarządzaniu i decyzjach w ramach jego odpowiedzialności, nie ma uzasadnienia transakcja finansowa ze strony klubu będącego częścią rozgrywek sportowych, by właśnie zapewnić sobie wspomnianą neutralność”.

20. Negreira wyciągał wypłaty Barcelony w gotówce
„Kolejną widoczną nieprawidłowością jest to, że znacząca część otrzymanych przychodów na konta bankowe kontrolowane przez Negreirę była wyciągana w gotówce poprzez czeki na okaziciela. Na tym etapie śledztwa nieznane jest końcowe przeznaczenie tych środków”.

21. Zeznania sędziów
„W trakcie przesłuchań wskazywano, że postać Negreiry odpowiadała osobie, która zdaniem sędziów w sposób widoczny była bliska prezesowi Komitetu, z którym utrzymywała bardzo bliską relację i u którego mogła liczyć na pełne zaufanie”.

„Na Negreirę spadał bezpośredni udział jako osobie komunikującej się z sędziami, nie tylko w temacie wstępnych ocen przekazywanych w trakcie spotkań fizjo-technicznych w połowie sezonu, ale także w sprawie komunikacji telefonicznej dotyczącej awansów arbitrów do Primera i Segunda División”.

„Negreira aktywnie uczestniczył we wszystkich spotkaniach Komitetu Technicznego Arbitrów, pozostawał na nich przez całe sesje i integrował się ze sztabem Komitetu. Dlatego jego postać ani nie była niezauważana, ani nie było to zwykłe stanowisko instytucjonalne, a łączył się on z kolektywem sędziowskim w trakcie licznych oficjalnych spotkań. Jak określił to jeden ze świadków, «widziano w nim szefa i narzucał szacunek»”.

„Wpływ wiceprezesa w obrębie Komitetu Technicznego Arbitrów widać było także poprzez postać jego syna, który dołączył do sztabu Komitetu Technicznego Arbitrów, co potwierdzili niektórzy świadkowie: «Wszyscy wiedzieli, że to syn Negreiry i że był promowany z góry». Syn Negreiry pracował przez wiele lat przy Komitecie Technicznym Arbitrów, co wykorzystał, by powiększyć liczbę swoich klientów poprzez członków kolektywu sędziowskiego i następnie już prywatnie świadczyć im usługi coacha sportowego”.

22. Działania Negreiry z katalońskim związkiem
„Co do działań Negreiry z Katalońską Federacją Piłkarską, wykazano, że Negreira nie utrzymywał działań biznesowych jedynie z Barceloną, ale także Komitetem Technicznym Arbitrów, komitetami regionalnymi i innymi organizacji, a również świadczył usługi Katalońskiej Federacji Piłkarskiej, co potwierdza, że Negreira był znaczącą osobą w świecie sędziowskim i szanowano czy doceniano jego wiedzę w jego materii. Był więc osobą wpływową nie tylko na poziomie regionalnym, ale także wykorzystywał wpływy na poziomie krajowym”.

23. Wykazanie istnienia wskaźnika korygującego
„Z zeznań pracowników Komitetu Technicznego Arbitrów otrzymano znaczące dla śledztwa informacje. Z całości tych zeznań możemy wywnioskować, że Negreira pełnił znaczące funkcje w obrębie Komitetu, czyli: komunikował sędziom spadki i awanse; sprawdzał punktacje w ich klasyfikacjach; pojawiał się na okresowych zgrupowaniach, za co otrzymywał wypłaty w ramach diet, a także opłacano jego pobyty w hotelach; należał do Komisji Dyscypliny i Zasług; jak także do Komisji Koordynacji Międzynarodowej. Pojawiał się w siedzibie Komitetu wiele razy w roku z różnych powodów”.

„Po zeznaniach wykazano także istnienie wskaźnika korygującego”. [więcej o wskaźniku nazywanym „korupcyjnym” można przeczytać w tym artykule]

„To do spółki DASNIL 95 SL wysyłano Negreirze zaproszenia na wydarzenia, a także istnieją faktury na tę spółkę dotyczące dostarczania Komitetowi różnych materiałów biurowych. Te działania nie były objęte żadnym przetargiem”.

„[Nowy wiceprezes Komitetu] Rubinos Pérez widział, jak po zwolnieniu ówczesny prezes Sánchez Arminio niszczy dokumenty w swoim biurze. Rubinos nie znalazł raportów sędziowskich z poprzednich sezonów”.

24. Rynkowa cena raportów wynosiła 49 tysięcy euro rocznie
„Ricardo Andrés Segura García, osoba techniczna odpowiedzialna za stosunki instytucjonalne oraz opracowanie raportów sędziowskich. Z jego aktywności, w sprawie której zakontraktowała go Barcelona, można stwierdzić, że wypełniał podobną rolę do tej syna Negreiry, ale otrzymywał dużo mniejsze wypłaty niż syn Negreiry. Konkretnie pan Segura ustalił z Barceloną swoją pensję na kwotę 49 tysięcy euro brutto rocznie”.

„Carlos Naval Biosca, osoba administracyjna i kierownik pierwszej drużyny piłkarzy Barcelony. W kwestii raportów sędziowskich i meczowych opracowywanych przez syna Negreiry, ten zeznał, że z tego co pamięta, zaczęły one do niego spływać po wejściu Alberta Solera do Departamentu Futbolu Profesjonalnego (był związany z Barceloną od czerwca 2014 roku do marca 2021 roku). To on zazwyczaj je czytał i przechowywał, pozostawiając je do dyspozycji sztabu szkoleniowego, dyrekcji sportowej czy kokolwiek, kto ich potrzebował, ale nie przekazywał ich pierwszemu trenerowi”.

„Francisco José Joaquín Schröeder Quijano, dyrektor finansowy. Wytłumaczył w sposób ogólny system filtrów zatwierdzający faktury i swój system zatwierdzenia faktur. Zeznał, że pan Albert Soler był tym, który wnosił o usługi firm Negreirów i od niego wiedział o wypłatach Barcelony dla DASNIL 95 SL”.

„Ernesto Valverde Tejedor. Trener pierwszej drużyny piłkarzy Barcelony. W jego zeznaniach kluczowy był związek z raportami syna Negreiry. Zeznał, że nie wiedział o istnieniu raportów, że nie pamięta, by mu je oferowano do jego dyspozycji i że nawet jeśli by tak było, to nie potrzebował ich, bo jako zawodowy trener zna sędziów i nie potrzebuje takich raportów do przygotowania meczów”.

„José María Molinario Valls, administrator i człowiek związany z José Contrerasem Arjoną poprzez wiele spółek, wśród nich TRESEP 2014 SL. Prowadził rachunkowość firm, w których miał mniejsze udziały niż Contreras, ale miał autoryzację do kont wielu powiązanych spółek. To pan Contreras wszystkim rządził, ale nie chciał «nigdzie figurować», więc to pan Molinario odpowiadał za spółki. Przyznał się do «prowizji», jaką spółki Contrerasa przyjmowały za faktury w sprawie prac SOCCERCAM na rzecz Barcelony”.

25. Trzy miliony na kontach partnerki Negeiry
„Ana Paula Rufas López, obecna partnerka życiowa Negreiry. Na jej kontach i w produktach bankowych, które do niej należą, wykazano w latach 1992-2023 w sumie przychody na kwotę bliską 3 milionom euro. Trwa ich analiza i badanie, by określić pochodzenie tych środków, które wstępnie są nieuzasadnione przy zarobkach z pracy i innych przychodach kapitałowych”.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!