Szwajcarzy w ćwierćfinale EURO!

Szwajcaria wygrała z Włochami w pierwszym meczu fazy pucharowej EURO 2024 i awansowała do ćwierćfinałów.

Z całą pewnością można się kłócić, ale pierwsza połowa tego spotkania w wykonaniu Włochów była być może najgorszymi 45 minutami jakiejkolwiek drużyny na tym turnieju. Podopieczni Spallettiego byli całkowicie bezradni wobec nacisków rywali i nie potrafili wyjść praktycznie z żadnym konkretnym kontratakiem. Szwajcarzy z kolei bardzo szybko kasowali akcje przeciwnika i wyprowadzali swoje. Donnarumma miał trochę roboty, ale w sensownych granicach, do samej końcówki pierwszej połowy. Wtedy świetną piłkę w polu karnym dostał Freuler, nie dał się rywalowi i niezłym strzałem pokonał bramkarza PSG. Włoch w bramce musiał się jeszcze dwa razy wysilić w pierwszej połowie, ale na przerwę Szwajcarzy schodzili z jednobramkowym prowadzeniem.

Druga połowa rozpoczęła się od mocnego uderzenia Szwajcarów, które praktycznie całkowicie wytrąciło Italię z tego meczu. Po składnej akcji na lewej stronie szansę na uderzenie dostał Vargas i fenomenalnym strzałem, trochę w stylu Cristiano Ronaldo z najlepszych czasów, pokonał Donnarummę. Kolejne kilkanaście minut widać było przynajmniej sportową złość we Włochach, którzy starali się coś stworzyć z przodu, ale byli skutecznie blokowani. Ta złość zaś odpływała z każdą kolejną minutą i można było odnieść wrażenie, że obecni obrońcy tytułu po prostu nie mają chęci, pomysłu ani wiary w to, że można rywali dziś jakkolwiek ugryźć.

Szwajcarzy z kolei kiedy tylko mogli, kontrolowali boiskowe wydarzenia i spokojnie grali piłką. Włosi byli coraz mniej aktywni z każdą kolejną minutą i zupełnie nie dziwi to, że mieliśmy dziś jedną z pierwszych niespodzianek fazy pucharowej tegorocznego EURO. Szwajcaria w stu procentach zasłużyła na awans. Włosi byli niemrawi, długimi momentami wręcz nieaktywni i wracają do domu. Szwajcarzy z kolei zmierzą się ze zwycięzcą rywalizacji Anglia – Słowacja.

Szwajcaria – Włochy 2:0 (1:0)
1:0 Freuler 37' (asysta: Vargas)
2:0 Vargas 46' (asysta: Aebischer)

Szwajcaria: Sommer; Schär, Akanji, Rodríguez; Aebischer (92' Steffen), Xhaka, Freuler, Rieder (72' Stergiou); Ndoye (77' Sierro), Embolo (77' Duah), Vargas (72' Zuber).
Włochy: Donnarumma; Di Lorenzo, Mancini, Bastoni, Darmian (74' Cambiaso); Barella (64' Retegui), Fagioli (86' Frattesi), Cristante (75' Pellegrini); Chiesa, Scamacca, El Shaarawy (46' Zaccagni).

Półfinały EURO
9 lipca, 21:00 – Hiszpania/Gruzja/Niemcy/Dania vs Portugalia/Słowenia/Francja/Belgia
10 lipca, 21:00 – Anglia/Słowacja/Szwajcaria vs Rumunia/Holandia vs Austria/Turcja

FINAŁ – 14 lipca, 21:00