Niemcy pokonują Danię i meldują się w ćwierćfinale

Niemcy wygrali w Dortmundzie z Danią 2:0 po golach Kaia Havertza i Jamala Musiali. Gospodarze Mistrzostw Europy meldują się w ćwierćfinale, w którym zmierzą się z Hiszpanią lub Gruzją.

Toni Kroos. (fot. Getty Images)

W jedenastce reprezentacji Niemiec doszło aż do trzech roszad. Dwie zmiany dotknęły linii obrony, gdzie zobaczyliśmy Schlotterbecka i Rauma, którzy zastąpili Jonathana Taha (pauza za kartki) i Maximiliana Mittelstadta. Na ławkę rezerwowych powędrował za to Florian Wirtz, a jego miejsce w składzie zajął Leroy Sané. Ostatecznie na czas wyrobił się też Antonio Rüdiger, który miał problemy zdrowotne. Poza nim w wyjściowej jedenastce jest oczywiście Toni Kroos.

Początek spotkania należał zdecydowanie do Kroosa i spółki. Rozgrywający Realu Madryt potrafił świetnie dośrodkować piłkę, a na listę strzelców wpisał się nawet Schlotterbeck, ale sędzia nie uznał gola z powodu nieprzepisowego wybloku Kimmicha. Po mocnym, ale bezbramkowym, początku Dania dochodziła do głosu, ale po rozegraniu 33. minut arbiter zdecydował się na przerwanie spotkania z powodu złych warunków atmosferycznych. Nad Dortmundem rozpoczęła się potężna ulewa, a w związku z burzą z piorunami arbiter zaprosił głównych bohaterów do szatni. Po nieco ponad 25-minutowej przerwie arbiter wznowił spotkanie.

W pierwszej połowie nie działo się już zbyt wiele. Tuż po przerwie na pierwszy plan wyszedł za to Andersen, który najpierw strzelił gola, który został anulowany z powodu pozycji spalonej Delaneya. Chwilę później duński obrońca zagrał piłkę ręką, a arbiter po wideoweryfikacji podyktował jedenastkę, po której Havertz otworzył wynik meczu. Dania musiała się otworzyć, ale po 15 minutach zapłaciła za to najwyższą cenę. Świetnym podaniem z głębi pola popisał się Schlotterbeck, a Musiala zrobił to, co chwilę wcześniej nie udało się Havertzowi. Wykorzystał sytuację sam na sam ze Schmeichelem i ustalił wynik meczu.

Niemcy nie zagrali perfekcyjnego meczu, ale w przekroju całego spotkania byli zespołem lepszym i wygrali zasłużenie. Duńczycy mieli spory problem ze sforsowaniem dobrze broniących gospodarzy, którzy w końcówce mogli jeszcze dołożyć jakieś trafienie, ale byli bardzo nieskuteczni.

Niemcy – Dania 2:0 (0:0)
1:0 Havertz 53' (rzut karny)
2:0 Musiala 68' (asysta: Schlotterbeck)

Niemcy: Neuer; Kimmich, Rüdiger, Schlotterbeck, Raum (80' Henrichs); Andrich (64' Can), Kroos; Sané (88' Anton), Gündoğan (64' Füllkrug), Musiala; (80' Wirtz) Havertz
Dania: Schmeichel; Andersen, Vestergaard, Christensen (81' Bruun Larsen); Bah (81' Kristiansen), Delaney (70' Nørgaard), Højbjerg, Mæhle; Skov Olsen (70' Poulsen), Eriksen; Højlund (81' Wind)

9 lipca, 21:00 – Hiszpania/Gruzja/Niemcy vs Portugalia/Słowenia/Francja/Belgia
10 lipca, 21:00 – Anglia/Słowacja/Szwajcaria vs Rumunia/Holandia vs Austria/Turcja

FINAŁ – 14 lipca, 21:00