Partnerem portalu w trakcie EURO jest VIVUS!

Turcja i Gruzja grają dalej

Turcja wygrała z Czechami 2:1, a Gruzja pokonała Portugalię 2:0. Z grupy F na EURO pozostają Portugalczycy, którzy już wcześniej sobie zapewnili udział w 1/8 finału, a także Turcy i Gruzini.

Arda Güler i koledzy cieszą się z trafienia przeciwko Czechom. (fot. Getty Images)

Vincenzo Montella pomimo różnych doniesień w ostatnich dniach postawił od początku na Ardę Gülera. Spotkanie świetnie ułożyło się dla Turków, bowiem już od 20. minuty Czesi grali w osłabieniu. Dwie ewidentne i całkowicie niepotrzebne kartki zarobił Antonín Barák i teoretycznie zadanie dla Gwiazd Półksiężyca było ułatwione. Dominacja Turcji była oczywista, ale… to rywal strzelał celnie. W pierwszej połowie w celnych strzałach było 3:0, ale najważniejsze liczby pozostawały bez zmian. Był bezbramkowy remis.

Druga połowa rozpoczęła się od bardzo ładnej bramki Çalhanoğlu, który nie dał bramkarzowi żadnych szans. Gdyby tego było mało, Czesi stracili swojego bramkarza, ponieważ w tej samej akcji urazu doznał Jindřich Staněk. Nie poddali się jednak i już kwadrans po trafieniu Turcji doprowadzili do remisu. Po sporym zamieszaniu w polu karnym na listę strzelców wpisał się ich kapitan, Tomáš Souček. A chwilę wcześniej kwestię awansu mógł przesądzić Arda Güler, ale w świetnej sytuacji nie sięgnął piłki po dograniu z prawej strony. Co się odwlecze, to nie uciecze. W doliczonym czasie gry Tosun, który wszedł za Ardę, mocnym strzałem ustalił wynik meczu i przypieczętował kwestię gry w 1/8 finału Mistrzostw Europy.

Czechy – Turcja 1:2 (0:0)
0:1 Çalhanoğlu 51' (asysta: Yüksek)
1:1 Souček 66'
1:2 Tosun 90'+4'

Czechy: Staněk (55' Kovář); Holeš, Hranáč, Krejčí; Coufal, Souček, Provod (75' Lingr), D. Jurásek (81' D. Jurásek); Barák (czerwona kartka w 20. minucie); Hložek (55' Chorý), Chytil (55' Kuchta)
Turcja: Günok; Müldür, Akaydin, Demiral, Kadıoğlu; Yüksek (63' Yokuşlu), Özcan (46' Ayhan); Arda Güler (75' Tosun), Çalhanoğlu (87' Kökçü), Yıldız (75' Aktürkoğlu); Yılmaz

* * *

W drugim dzisiejszym meczu Gruzja gra z Portugalią. Dla Seleção das Quinas to spotkanie nie mogło zacząć się gorzej. Już w drugiej minucie prosta strata zakończyła się kontratakiem i świetnym wykończeniem w wykonaniu Chwiczy Kwaracchelii. Taki rezultat dawał Gruzji awans z trzeciej lokaty. Portugalczycy chcieli oczywiście się odgryźć, ale brakowało im skuteczności i kreatywności. Być może sędzia powinien podyktować rzut karny po ewidentnym ciągnięciu za koszulkę Cristiano w polu karnym Gruzji, ale pozostał niewzruszony. Do tego ukarał wściekłego kapitana Portugalii żółtą kartką.

Mistrzowie Europy z 2016 roku weszli w drugą połowę dosyć mocno, ale ich plany zweryfikowało zachowanie António Silvy. Gracz Benfiki machnął nogą, kopnął (dotknął?) rywala, a arbiter po analizie VAR podyktował jedenastkę. Chwilę później było 2:0. Zmiany wskazywały na to, że Portugalia jest już pogodzona z porażką, a Gruzini powoli mogli otwierać swoje przysmaki i rozpoczynać świętowanie. Do końca meczu wynik już się nie zmienił. Gruzja wykorzystała kiepski dzień Portugalii, wygrała i awansuje z trzeciego miejsca do kolejnej fazy.

Gruzja – Portugalia 2:0 (1:0)
1:0 Kwaracchelia 2' (asysta: Mikautadze)
2:0 Mikautadze 57' (rzut karny)

Gruzja: Mamardaszwili; Kakabadze, Gwelesiani (76' Kwirkwelia), Kaszia, Loczoszwili, Dwali; Koczoraszwili, Czakwetadze (81' Mekwabiszwili), Kiteiszwili; Kwaracchelia (81' Dawitaszwili), Mikautadze
Portugalia: Diogo Costa; Dalot, Danilo, António Silva (66' Semedo), Gonçalo Inácio; Palhinha (46' Neves), Neto (75' Jota), João Neves (85' Nunes); Conceição, Félix, Cristiano (66' Ramos)

* * *

EURO 2024 – grupa F
1. Portugalia 3 5:3 6
2. Turcja 3 5:5 6
3. Gruzja 3 4:4 4
4. Czechy 3 3:5 1

Klasyfikacja drużyn z 3. miejsc (awansują 4 najlepsze)

Mecze 1/8 finału EURO
29 czerwca, 18:00 – Szwajcaria (2A) vs Włochy (2B)
29 czerwca, 21:00 – Niemcy (1A) vs Dania (2C)
30 czerwca, 18:00 – Anglia (1C) vs Słowacja (3E)
30 czerwca, 21:00 – Hiszpania (1B) vs Gruzja (3F)
1 lipca, 18:00 – Francja (2D) vs Belgia (2E)
1 lipca, 21:00 – Portugalia (1F) vs Słowenia (3C)
2 lipca, 18:00 – Rumunia (1E) vs Holandia (3D)
2 lipca, 21:00 – Austria (1D) vs Turcja (2F)

Ćwierćfinały EURO
5 lipca, 18:00 – Hiszpania/Gruzja vs Niemcy/Dania
5 lipca, 21:00 – Portugalia/Słowenia vs Francja/Belgia
6 lipca, 18:00 – Anglia/Słowacja vs Szwajcaria/Włochy
6 lipca, 21:00 – Rumunia/Holandia vs Austria/Turcja

Półfinały EURO
9 lipca, 21:00 – Hiszpania/Gruzja/Niemcy/Dania vs Portugalia/Słowenia/Francja/Belgia
10 lipca, 21:00 – Anglia/Słowacja/Szwajcaria/Włochy vs Rumunia/Holandia vs Austria/Turcja

FINAŁ – 14 lipca, 21:00