Polska przegrywa z Austrią i jest już niemal bez szans na awans

Polska przegrała w Berlinie z Austrią 1:3 i jest bardzo blisko odpadnięcia z EURO 2024.

Robert Lewandowski i Karol Świderski. (fot. Getty Images)

Michał Probierz ponownie postawił na swój plan i względem nie najgorszego, choć przegranego meczu z Holandią, przeprowadził aż 4 zmiany. W jedenastce pojawili się Dawidowicz, Slisz, Piotrowski i Piątek. Biało-Czerwoni nie weszli jednak dobrze w mecz. Rzadko przekraczali połowę boiska, a gdy już to robili, obaj środkowi napastnicy łatwo gubili piłkę. W środku pola też wkradło się zresztą dużo niedokładności.

Trafienie dla Austrii nie było przypadkowe. Po rzucie z autu piłkę w pole karne Polaków dorzucił Mwene, a Trauner pokonał Szczęsnego. Być może bramkarz powinien zachować się lepiej, ale i zawodnik naszych rywali miał bardzo dużo miejsca i do ogródka obrońców również należy dorzucić kilka kamyczków. Na szczęście po upływie mniej więcej 20–25 minut podopieczni Probierza zaczęli grać dużo lepiej. Potrafili zamknąć Austrię w okolicach jej pola karnego i wreszcie tworzyli sytuacje. Nie były może wybitne, ale pokazali, że nie mają się czego bać. Wreszcie Krzysztof Piątek po zamieszaniu w polu karnym strzelił gola na 1:1 i mecz zaczął się od nowa.

Początek drugiej połowy był wyrównany. Obaj trenerzy przeprowadzili zmiany, ale lepiej wyszło to Rangnickowi. W Polsce na murawie pojawili się Moder, Świderski i Lewandowski, ale nie było widać różnicy względem tego, co zespół robił wcześniej. W 66. minucie Prass dograł do środka, Arnautović przepuścił piłkę, a Baumgartner dał Austrii prowadzenie. Jakby tego było mało, Jan Bednarek nie byłby sobą, gdyby czegoś nie zepsuł. No to zepsuł. Podarował Sabitzerowi sytuację sam na sam, Szczęsny go sfaulował, a z jedenastu metrów Arnautović podwyższył prowadzenie.

Do końca meczu wynik się nie zmienił, ale bliżej zdobycia bramki była Austria. Ten wynik oznacza, że szanse Polski na awans są wyłącznie iluzoryczne, ale jeżeli Holandia nie wygra z Francją, nie będzie na to najmniejszych – nawet matematycznych – szans. Wiele wskazuje na to, że po meczu otwarcia, meczu o wszystko czeka nas mecz o honor.

Polska – Austria 1:3 (1:1)
0:1 Trauner 9' (asysta: Mwene)
1:1 Piątek 30'
1:2 Baumgartner 66' (asysta: Prass)
1:3 Arnautović 78' (rzut karny)

Polska: Szczęsny; Bednarek, Dawidowicz, Kiwior; Frankowski, Piotrowski (46' Moder), Slisz (76' Grosicki), Zieliński (87' Urbański), Zalewski; Piątek (60' Świderski), Buksa (60' Lewandowski)
Austria: Pentz; Posch, Lienhart, Trauner (59' Danso), Mwene (63' Prass); Seiwald, Grillitsch (46' Wimmer); Laimer, Baumgartner (81' Schmid), Sabitzer; Arnautović (81' Gregoritsch)