Advertisement
Menu
/ marca.com

Ściśle tajny transfer

Dopiero gdy Niemiec pojawił się na Bernabéu, opinia publiczna dowiedziała się o jego zakontraktowaniu.

Foto: Ściśle tajny transfer
Uli Hoeneß i Paul Breitner. (fot. Getty Images)

W piątek 16 sierpnia 1974 roku w dziennikach pojawiła się wiadomość: „Dziś o ósmej wieczorem w Realu Madryt zostanie zaprezentowany drugi zagraniczny piłkarz. W tej chwili nie podamy nazwiska. Wieczorem wszystko się wyjaśni”.

Od kilku dni mówiło się o wzmocnieniu, którego brakuje Królewskim, o obcokrajowcu, który dołączy do Güntera Netzera. Na stole było się kilka nazwisk: Urugwajczyk Morena (Peñarol), Szwed Edström (PSV) czy reprezentant Holandii Rep (Ajax). Ale zdziwienie było wielkie, gdy o 20:00 pojawił się Paul Breitner. Wraz z nim, do sali weszła jego żona Hildegar Gassner i wielki Santiago Bernabéu Antonio Calderón.

Prezes zaczął opowiadać: „Oto drugi obcokrajowiec Realu Madryt. Jak widać, jest to Paul Breitner, bo sprawa Oscara Mása została już rozwiązana z River Plate. 5 września skończy 23 lata, ponieważ urodził się w 1951 roku. Ma dwie córki, które mają trzy i dwa lata. Swoją przygodę z piłką nożną rozpoczął w klubie Freilassing, a następnie przeniósł się do Bayernu Monachium, gdzie grał przez ostatnie cztery lata. Dwadzieścia sześć razy wystąpił w reprezentacji RFN, a do ostatniego sezonu rozegrał sto osiem spotkań dla swojej drużyny. Mamy nadzieję, że dobrze trafiliśmy. Jego renoma jest pewna. Jest mistrzem Europy z Bayernem i mistrzem świata z reprezentacją swojego kraju. Podpisanie umowy zostało sfinalizowane w Bilbao, podczas Athletic Club Trophy, a gracz podpisał kontrakt z Realem Madryt na trzy lata”.

Podczas swojego przemówienia Bernabéu dodał, że Breitner, że ma zamiar ukończyć studia chemiczne, co Niemiec sprostował: „Nie, nie. To, co studiuję, to pedagogika. Studiuję pedagogikę”. 

Była to pierwsza transakcja między Bayernem i Realem Madryt. Oba kluby, oprócz obietnicy, że nic nie zostanie ujawnione podczas negocjacji, które rozpoczęły się w Bilbao zaledwie trzy dni wcześniej, uzgodniły, że żadne liczby nie zostaną podane. W Hiszpanii poinformowano, że kwota transferu została uzgodniona na 60 milionów peset (360 tysięcy euro).

Pierwszą koszulką, którą Breitner dostał w swoje ręce, była ta z numerem 3. Ale lewa obrona nie była pozycją, na której trener Miljanić chciał wystawiać Niemca. W debiucie (3:4, przeciwko Dinamo Zagrzeb na Bernabéu) został ustawiony w środku pola. Jugosłowiański trener śmiał się z tych, którzy pytali, dlaczego Real płaci tak dużo za bocznego obrońcę. Wiedział, że Breitner jest kimś więcej.

Do Realu i La Ligi trafił zawodnik o nietypowym charakterze. Nazywany El Abisinio z powodu swoich gęstych, kręconych włosów, był zaangażowany w działalność społeczną. „Piłka nożna jest dla mnie tylko środkiem, aby móc pomagać ludzkości. Robię to, zajmując się podopiecznymi domu dziecka, którzy potrzebują specjalnej opieki i edukacji”, powiedział przed dołączeniem do Los Blancos.

Duża część pieniędzy, które zarobił na wygraniu mundialu w 1974 roku w swoim kraju, została przeznaczona na pomoc niepełnosprawnym dzieciom. Kiedy przybył do stolicy Hiszpanii, donoszono, że zrobił to z powodu głębokich przekonań religijnych swoich i jego żony. Wkrótce jednak okazało się, że Breitner ma inne poglądy, a do jego nazwiska przylgnęło słowo maoista, które w Hiszpanii stanowiło tabu. Maoiści stosowali się w swoim życiu do myśli Mao Zedonga, chińskiego komunistycznego dyktatora. 

Bernabéu nie przejął się tym. „Jesteś świetnym graczem” – powiedział Paulowi. A tym, którzy pytali o inne rzeczy, odpowiadał zdawkowo, że ​​dla niego liczy się to, co Bretiner wniesie na boisko. Mistrz świata zaprzeczył, że jest zwolennikiem Mao. Zapewnił jednak o swojej trosce o kwestie społeczne.

Breitner był wyjątkowym facetem. Rok po podpisaniu kontraktu z Realem, zagrał w zachodnioniemieckim filmie Potato Fritz. Wcielił się w rolę sierżanta Starka, jednego z ludzi kapitana Henry'ego, odpowiedzialnego za ochronę transportu, w tym złota, przed Indianami przez Góry Skaliste. Kosztowność przewożono dla osadników z Fort Lane. Sceny kręcono w Montanie i Almerii. Z kolei w barwach Królewskich Breitner wygrał dwa razy ligę i raz Copa del Rey. 

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!