Advertisement
Menu
/ beinsports.com

Sześć angielskich klubów rozważa powrót do Superligi

Bernd Reichart potwierdza, że trwają prywatne rozmowy z największymi angielskimi klubami w sprawie powrotu do Superligi.

Foto: Sześć angielskich klubów rozważa powrót do Superligi
Wyjście piłkarzy Liverpoolu i Manchesteru City na ostatni mecz. (fot. Getty Images)

Kluby Premier League prowadziły prywatne rozmowy z promotorem Superligi od czasu przełomowego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w grudniu ubiegłego roku, informuje brytyjska agencja prasowa PA Media.

Tak zwana „wielka szóstka” angielskiego futbolu – Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United i Tottenham – była członkami-założycielami pierwotnego projektu Superligi w kwietniu 2021 roku, ale szybko wycofała się w wyniku protestów kibiców i presji ze strony władz piłkarskich oraz brytyjskiego rządu.

Cała szóstka publicznie zdystansowała się od wysiłków zmierzających do uruchomienia nowych rozgrywek w następstwie orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 21 grudnia, ale Bernd Reichart, dyrektor generalny A22, który promuje koncepcję Superligi, twierdzi, że od tego czasu angielskie kluby były zaangażowane w dialog z jego organizacją.

Zapytany bezpośrednio, czy od czasu orzeczenia TSUE prowadzono rozmowy z drużynami Premier League, Reichart powiedział agencji prasowej PA Media: „Tak oczywiście. To absolutnie logiczny i naturalny proces”.

„Wszyscy starają się zrozumieć, co może oznaczać to orzeczenie, a profesjonalnym obowiązkiem klubów jest wiedzieć, co może dla nich oznaczać ta zmiana w zarządzaniu klubami w Europie. To świetna okazja, dlaczego wszyscy nie mieliby spojrzeć na to neutralnie i zdecydować, co jest najlepsze dla ich klubów, ich socios i fanów. Zdajemy sobie sprawę, że kluby w całej Europie są obecnie zaangażowane w ten proces i staramy się im pomagać”.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że kryteria UEFA regulujące sposób, w jaki rywalizujący organizatorzy zawodów uzyskują dostęp do rynku, muszą być przejrzyste, obiektywne, niedyskryminujące i proporcjonalne.

Reichart powiedział, że w Europie są kluby, które publicznie zadeklarowały wsparcie dla UEFA i jej istniejących rozgrywek, które następnie przeprowadziły nowe rozmowy z A22.

„Nadal istnieje sytuacja, w której (kluby) nienawidzą otrzymywać telefonów od establishmentu politycznego za każdym razem, gdy wystawiają głowę przez okno”, powiedział Reichart.

„Nie wyznaczyliśmy ostatecznego terminu, nie powiedzieliśmy «ten statek już płynie» i nie zaprosiliśmy ludzi do składania deklaracji, ponieważ nie chcemy, aby (inne kluby) otrzymywały telefony z informacją «teraz musisz odeprzeć tę deklarację, która wyszła z twojej krajowej ligi». To nie jest inicjatywa, która próbuje podzielić społeczność piłkarską na dwie części. Myślę, że to absolutnie uczciwe i dobre, że rozmawiamy z tymi klubami poza protokołem, a nie w świetle dziennym, aby nie były naciskane, nie były atakowane, aby mogły faktycznie wnieść swój wkład i podjąć decyzję. W Wielkiej Brytanii wciąż istnieje wiele błędnych przekonań, które należy kwestionować, a my musimy je lepiej tłumaczyć. Ale nawet koncepcja oderwania się lub zaproszenia klubów do opuszczenia Premier League nigdy nie była intencją tej inicjatywy i nigdy nie będzie”.

Reichart przyznał, że koncepcja Superligi „łatwiej rezonuje” z klubami ze Scottish Professional Football League (SPFL) w porównaniu do ich angielskich odpowiedników.

„Są w sytuacji, w której ich krajowe przychody telewizyjne, które są ich główną podstawą dochodu, z roku na rok tracą konkurencyjność na rzecz większych lig. Chcieliby być bardziej narażeni na większy, zjednoczony jednolity rynek europejski, który pomoże im zatrzymać talenty, dokonać inwestycji i pozostać konkurencyjnymi. Jest to uzasadnienie, które łatwiej trafia do szkockich klubów niż do angielskich, które są częścią najbogatszej ligi krajowej”.

Sąd w Madrycie ma ponownie rozpatrzyć sprawę Superligi w czwartek, po otrzymaniu odpowiedzi na pytania, które zadał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, dotyczące tego, czy przepisy UEFA z 2021 roku, które zablokowały utworzenie Superligi, były antykonkurencyjne.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!