Advertisement
Menu
/ as.com

W końcu pełnoprawny Superpuchar

Już wiadomo, że Superpuchar Hiszpanii w sezonie 2023/24 zdobędzie albo aktualny mistrz Hiszpanii, albo aktualny zdobywca Copa del Rey. Będzie to pierwszy taki przypadek od momentu zmiany formatu turnieju w sezonie 2019/20.

Foto: W końcu pełnoprawny Superpuchar
Trofeum za zdobycie Superpucharu Hiszpanii. (fot. Getty Images)

Niedzielny finał pomiędzy Realem Madryt a Barceloną będzie zwieńczeniem piątej edycji Superpucharu Hiszpanii w Arabii Saudyjskiej. Będzie to jednocześnie koniec dosyć ciekawej zależności, jaka miała miejsce od sezonu 2019/20, czyli od momentu, w którym Hiszpańska Federacja Piłkarska postanowiła zmienić format turnieju na final four. Na przestrzeni czterech ostatnich edycji za każdym razem triumfowała ta drużyna, która w poprzednim formacie polegającym na dwumeczu pomiędzy mistrzem Hiszpanii a zdobywcą Copa del Rey, w ogóle nie brałaby udziału.

Wraz z wprowadzeniem final four grono uczestników musiało zostać powiększone o dwa dodatkowe zespoły. Federacja uznała wówczas, że najlepszym rozwiązaniem będzie zapraszanie wicemistrza Hiszpanii i drugiego finalisty Copa del Rey. Do najbardziej rzucającego się w oczy przypadku doszło już w pierwszej edycji z 2020 roku, gdyż Superpuchar Hiszpanii zdobył Real Madryt, który poprzedni sezon La Ligi zakończył na… trzecim miejscu. Poza Królewskimi w turnieju udział wzięli Barcelona (mistrz Hiszpanii i finalista Copa del Rey), Valencia (triumfator Copa del Rey) i Atlético Madryt (wicemistrz Hiszpanii).

Rok później Superpuchar Hiszpanii powędrował w ręce zawodników Athleticu Bilbao, którzy do turnieju podeszli jako finaliści Copa del Rey. Z kolei lata 2022 i 2023 to odpowiednio triumfy Realu Madryt i Barcelony, którzy poprzednie sezony kończyli w roli wicemistrza Hiszpanii. I teraz w 2024 roku Superpuchar Hiszpanii w końcu zdobędzie drużyna, która do turnieju podeszła w roli aktualnego mistrza Hiszpanii lub triumfatora Copa del Rey.

Cała idea Superpucharu Hiszpanii powstała w 1982 roku i jej zamysłem było rozgrywanie bezpośredniego meczu pomiędzy zdobywcą mistrzostwa kraju a zdobywcą krajowego pucharu. Początkowo jeśli oba krajowe trofea zdobyła ta sama drużyna, to Superpuchar Hiszpanii był przyznawany jej automatycznie, ale w 1996 roku zdecydowano się na ruch polegający na zapraszaniu tego drugiego finalisty Copa del Rey. Do tej największej zmiany doszło w sezonie 2019/20, gdy format turnieju został zmieniony na final four, a termin jego rozgrywania został przeniesiony z sierpnia na styczeń.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!