Advertisement
Menu
/ football-observatory.com

Piłkarze grają w Realu średnio przez niecałe pięć sezonów

CIES Football Observatory zajmuje się zbieraniem i zestawianiem różnych wartości w futbolu, które publikuje w ramach comiesięcznych raportów.

Foto: Piłkarze grają w Realu średnio przez niecałe pięć sezonów
Fot. Getty Images

W 89. edycji comięcznego raportu CIES Football Observatory porównano 48 lig na całym świecie pod względem cech demograficznych zawodników występujących w ich składach: 31 najlepszych lig zrzeszonych w UEFA, dziewięć z CONMEBOL, sześć z AFC i dwie z CONCACAF: amerykańską MLS i meksykańską Liga MX.

CIES zwraca uwagę między innymi na to, jak długo piłkarze przebywają w jednym klubie i wyróżnia 20 klubów, w których średnia czasu spędzanego w danym zespole jest najwyższa. Z badania wynika, że w Europie Real Madryt jest jednym z najstabilniejszych klubów, ponieważ średnio piłkarz pozostaje w stolicy Hiszpanii przez 4,83 sezonu. Lepszą średnią na starym Kontynencie może pochwalić się jednie Athletic i wynosi ona równo 5,00.

„Zawodnicy występują najdłużej w wielu czołowych klubach, co odzwierciedla związek między stabilnością a wynikami. Wśród 20 najbardziej stabilnych drużyn znajdują się Real Madryt, Bayern Monachium, Liverpool i Atlético Madryt, a także inne dobrze zorganizowane kluby, takie jak Athletic Club, Heidenheim i SC Freiburg, trzy japońskie drużyny, saudyjski Al-Hilal, czeski FC Slovácko, a także czołowe kluby z Chin, Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich”, czytamy w raporcie.

W których klubach piłkarze grają średio nadjłużej?
Lp. Klub Średni czas spędzony przez piłkarza w drużynie
1. Shanghai Port 5,39 sezonu
2. Shandong Taishan 5,03 sezonu
3. Athletic Club 5,00 sezonu
4. Real Madryt 4,83 sezonu
5. Consadole Sapporo 4,78 sezonu
6. Kawasaki Frontale 4,67 sezonu
7. Al-Sadd 4,63 sezonu
8. Al-Duhail 4,62 sezonu
9. Al-Jazira Club 4,52 sezonu
10. Nadi asz-Szarika 4,35 sezonu
11. Bayern Monachium 4,30 sezonu
12. FC Heidenheim 4,17 sezonu
13. Baniyas SC 4,14 sezonu
13. Sanfrecce Hiroszima 4,14 sezonu
15. Liverpool 4,04 sezonu
15. SC Freiburg 4,04 sezonu
15. Al-Hilal 4,04 sezonu
18. Atlético Madryt 4,00 sezonu
18. Shabab Al-Ahli 4,00 sezonu
20. FC Slovácko 3,92 sezonu

Tak wysoka średnia w Realu ma związek z kilkoma aspektami. Przede wszystkim klub podpisuje z reguły cztero, pięcio, a czasem nawet sześcioletnie kontrakty. Zawodnicy czują się w Madrycie na tyle dobrze, że rzadko chcą opuszczać drużynę przed wygaśnięciem umowy, jak w ostatnich latach miało to miejsce w przypadku choćby Marcelo, Marco Asensio, Isco, Garetha Bale'a czy Mariano.

Królewscy rzadko też decydują się na kadrowe rewolucje i co sezon zespół opuszcza tylko kilku zawodników, którym kończą się umowy, lub po kilku latach zdecydowali się na poszukiwanie nowych wyzwań, jak w niedalekiej przeszłości Varane, Casemiro czy Cristiano Ronaldo. Bywają też sytuacje, gdy weterani nie dochodzą do porozumienia w sprawie nowych umów, jak miało to miejsce w przypadku Pepe czy Ramosa. Do klub trafiają natomiast młodzi gracze, którzy stopniowo są wprowadzani do ekipy, aby z czasem odgrywać w niej coraz większą rolę, jak Militão, Camavinga, Valverde, Vinícius czy Rodrygo.

Obecnie w kadrze Los Blancos znajduje się aż dwunastu graczy, dla których obecny sezon jest to co najmniej piątym w barwach klubu. Są to Thibaut Courtois, Dani Carvajal, Lucas Vázquez, Ferland Mendy, Nacho, Éder Militão, Toni Kroos, Luka Modrić, Dani Ceballos, Fede Valverde, Vinícius i Rodrygo.

CIES przedstawia też ogólnie wnioski z całego listopadowego raportu, z którym w języku angielskim można zapoznać się tutaj.

„Analiza demograficzna kadry drużyn piłkarskich w 48 ligach na całym świecie ujawnia znaczne różnice w strategiach stosowanych przez kluby. Europejski rynek pracy wyróżnia się na tle innych, zarówno większą obecnością młodych zawodników, jak i wyższym odsetkiem piłkarzy zagranicznych.

Jeśli chodzi o wiek, średnia mierzona w 31 najlepszych ligach w UEFA jest prawie o rok niższa niż ta odnotowana w 17 pozaeuropejskich ligach: 25,97 w porównaniu do 26,96 lat. Jeśli chodzi o odsetek obcokrajowców, różnica wynosi 19,8%: 43,6% w porównaniu do 23,8%. Wyniki te odzwierciedlają większą skłonność europejskich drużyn do polegania na młodych zawodnikach, niezależnie od tego, czy dorastali w kraju, czy zostali sprowadzeni z zagranicy.

Podczas gdy ligi południowoamerykańskie i azjatyckie są zwykle podobne zarówno pod względem wieku, ze stosunkowo niewielką liczbą młodych graczy, jak i pochodzenia, ze stosunkowo niewielką liczbą emigrantów, różnią się one znacznie pod względem stabilności składu. Odsetek zawodników, którzy są w klubie krócej niż rok, jest o 9,8% wyższy w dziewięciu ligach południowoamerykańskich niż w sześciu analizowanych ligach azjatyckich: 49,0% w porównaniu do 39,2%.

Jeśli chodzi o stabilność, w Europie również występują specyficzne uwarunkowania przestrzenne, z dość różnymi poziomami wyłaniającymi się wokół podwójnej polaryzacji: zachód (większa stabilność) – wschód (mniejsza) – północ (większa stabilność) – południe (mniejsza). Te różnice geograficzne odzwierciedlają również dysproporcje ekonomiczne, przy czym najbardziej konkurencyjne kluby mają bardziej stabilną siłę roboczą niż inne”, czytamy w raporcie.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!