/ RealMadridTV

Makijaż sędziego Cuadry Fernándeza [VIDEO]

RealMadridTV w pomeczowym studiu do spotkania Cádizu z Realem Madryt wypuściło filmik podsumowujący pracę arbitra Cuadry Fernándeza. Przedstawiamy jego tłumaczenie oraz dodatkowe informacje w sprawie tego sędziego.

– Kontynuujemy z tym, co jest różnicą kryteriów. Z tym, jak Cuadra Fernández sędziuje do 0:2 dla Realu Madryt w 65. minucie, po czym zaczyna cóż... Nakładać makijaż. Uważam, że sytuację najlepiej oddaje określenie makijażu Cuadry Fernándeza, który zaczął nakładać po golu Realu Madryt na 2:0 w Kadyksie – zapowiedział prowadzący studio.

[od 0:00] Kolejny raz Cuadra Fernández. Kolejny raz z sędziowaniem, do którego już nas przyzwyczaił. Wszystkie jego błędy szły zawsze na jedną stronę. Jego balans rozdzielania sprawiedliwości pozostał podważony w meczu Cádizu z Realem Madryt.

[0:12] Nie da się zrozumieć, dlaczego w 1. minucie meczu sędzia odgwizdał faul w tej akcji Modricia bez pokazania żółtej kartki, a od razu w 3. minucie Valverde otrzymał upomnienie za podobny faul. Dla Cuadry Fernándeza to była kartka, ale to nie. To tak, ale to nie.

[0:31] Nie da się też zrozumieć, dlaczego w 20. minucie meczu Cuadra Fernández odgwizdał faul Luki Modricia, gdy jak widzicie, to Chorwat został popchnięty. Cóż, w niezrozumiały sposób dla Cuadry Fernándeza faulował piłkarz Realu Madryt.

[0:51] Odgwizdywał faule przeciwko [Realowi], których nie da się zrozumieć, jak ten Bellinghama w 21. minucie. I dawał żółte kartki, których nie da się wytłumaczyć, jak ta Mendy'ego w 32. minucie. Dla Cuadry Fernándeza ten faul Mendy'ego to żółta kartka. Ale nie są nimi dwa kolejne faule. 34. minuta: faul Alcaraza nie otrzymuje kary w postaci żółtej kartki. 36. minuta: popchnięcie Bellinghama [przez także Alcaraza] na skraju pola karnego. Cóż, żadna z tych dwóch akcji nie została ukarana kartką.

[1:20] To była żółta kartka, ale to nie. To też nie. To tak, ale te dwie akcje nie. Nie da się też wytłumaczyć, jak mógł nie odgwizdać tego faulu na Nacho czy jak mógł zatrzymać grę po faulu Carvajala, chociaż na początku akcji pozwolił ją kontynuować. Gdy tylko Real Madryt wyprowadził piłkę, Cuadra Fernández zdecydował się zatrzymać grę. Wcześniej nie, potem tak.

[1:44] Idziemy jednak dalej. 43. minuta: faul na Bellinghamie [znowu Alcaraza], którego Cuadra Fernández nie odgwizdał. 44. minuta: nieistniejący faul Rodrygo po wielkiej akcji Realu Madryt. Ten faul widział tylko Cuadra Fernández.

[1:58] W zamian w 46. minucie powinien był pokazać spójność przy odgwizdaniu bardziej niż ewidentnego faulu Ledesmy na Bellinghamie poza polem karnym. Akcja, w której bramkarz był spóźniony i powalił Anglika... Ale zgadnijcie co? Dla Cuadry Fernándeza nie zasługiwała na żółtą kartkę.

[2:15] Nie zasługiwało na nią także w drugiej połowie to bardziej niż ewidentne ciągnięcie Rodrygo. Ciągnie go stale za koszulkę, by go zatrzymać, ale nic. Nie było kartki.

[2:23] Jednak wszystko zmieniło się po drugiej bramce Realu Madryt i zmianie wyniku na 2:0. Do tego momentu żaden z piłkarzy Cádizu nie zobaczył kartki. Po golu Rodrygo sędzia Cuadra Fernández zdecydował się wyrównać statystyki i wtedy już tak, piłkarze Cádizu zaczęli być karani. To, co wcześniej nie było kartką, teraz nią było.

[2:42] 65. minuta: żółta kartka dla Alejo. 70. minuta: żółta kartka dla Álexa Fernándeza. I tylko minutę później: żółta kartka dla Javiego Hernándeza. Co za przypadek, że do czasu drugiego gola dla Realu Madryt  żaden z piłkarzy Cádizu nie otrzymał kartki. Co za przypadek, że po nim nadeszły wszystkie kartki.

[3:00] Podsumowujac, nagromadzenie błędów, które były na korzyść zawsze jednej strony. Sposób zachowania, do którego Cuadra Fernández już nas przyzwyczaił.

* * *

Po tym filmiku nastąpiła 12-minutowa debata w studiu, w trakcie której wyemitowano drugi filmik z Cuadrą Fernándezem, gdzie pokazano jego błędne decyzje na niekorzyść Realu Madryt z przeszłości. Jak informowaliśmy już w newsie sędziowskim przed weekendem, przed spotkaniem wcale nie wypuszczono filmiku przeciwko arbitrowi, ale odbywała się właśnie taka debata w studiu, gdzie pokazywano w tle różne akcje z tym arbitrem. W filmiku przypomniano następujące:

• brak faulu na Bellinghamie, brak odwrócenia decyzji o spalonym przy golu Camavingi oraz brak czerwonej kartki dla Giméneza za faul na Rodrygo [VAR we wrześniowych derbach z Atlético]
  • anulowanie gola Viníciusa za przyjęcie jego zdaniem ręką w meczu wyjazdowym z Sevillą wiosną 2022 roku, chociaż VAR wskazał mu, że gol powinien zostać uznany [boisko]
  • ostre faule Almeríi na Bernabéu wiosną 2023 roku, które pozostały bez kartek i pokazanie pierwszej kartki Viníciusowi za protesty w tej sprawie; anulowanie karnego w tym meczu za faul bramkarza na Benzemie [boisko]
  • słynny atak na kostkę Viníciusa w meczu z Osasuną w sezonie 2021/22, za który nie było karnego [VAR]
  • brak karnego za rękę Diego Carlosa w polu karnym w meczu wyjazdowym z Sevillą wiosną 2022 roku [boisko]
  • brak karnych za dwa zagrania ręką w wyjazdowym meczu z Levante w sezonie 2019/20 [VAR].

* * *

RealMadridTV przed ostatnimi dwoma meczami nie wypuszczało filmików na sędziów, chociaż niektórzy próbowali udowadniać, że było inaczej. Tym razem stworzono filmik po meczu i warto tu dodać słowa sędziego Ricardo De Burgosa Bengoetxei, który w tygodniu w wywiadzie dla Ondy Cero stwierdził, że akceptuje wypuszczenie analizy z jego pracą po meczu: „Prawda jest taka, że wysłano mi wiele linków do tych filmów, ale nie otwierałem ich. Widzę to tak, że jeśli przed meczem dokonuje się krytyki bez przeanalizowania całej pracy, to nie jest to pozytywne. Dotyczy to każdego klubu czy dziennikarza. Jeśli pomyliłem się w meczu i chcą to po nim przeanalizować, w pełni to rozumiem, ale moim zdaniem żaden klub nie powinien robić czegoś takiego przed meczem”.

Nie wiemy, czy RealMadridTV zmienił strategię i teraz filmiki na sędziów będzie wypuszczać po meczach zespołu, ale będziemy dokładnie to kontrolować i także informować, gdy ktoś próbuje manipulować tą sprawą, co widzieliśmy w ostatnich tygodniach.