Minimalne zwycięstwo Chorwacji

W meczu 6. kolejki kwalifikacji mistrzostw Europy Chorwacja Luki Modricia wygrała na wyjeździe 1:0 z Armenią. Kapitan Vatrenich zaliczył średni mecz, ale spędził na murawie całe spotkanie.

W piątkowy wieczór Chorwacja rozegrała mecz 6. kolejki kwalifikacji Mistrzostw Europy 2024. Gracze Zlatko Dalicia przed tym spotkaniem zajmowali drugie miejsce w grupie i mieli dokładnie tyle samo punktów, co ich dzisiejsi rywale, czyli będąca na trzeciej pozycji Armenia (mająca jeden mecz rozegrany więcej).

W 13. minucie po wrzutce Luki Modricia z rzutu rożnego wynik otworzył Andrej Kramarić. 31-letni napastnik wykorzystał zamieszanie w polu karnym, które było następstwem dośrodkowania piłkarza Realu Madryt. Po analizie VAR sędzia uznał bramkę i goście wyszli na prowadzenie. Do przerwy Chorwacji próbowali podwyższyć rezultat, ale nie potrafili tego dokonać.

W drugiej połowie goście jeszcze mocniej naciskali Ormian, ale nie potrafili wykorzystać swoich sytuacji. W 62. drugie minucie świetną okazję wypracował Modrić, ale Ivan Perišić nie poradził sobie w sytuacji sam na sam z bramkarzem. Wynik mógł być zdecydowanie wyższy, ale do końcowego gwizdka Chorwaci koncertowo marnowali dobre okazje. Kapitan Modrić spędził na murawie pełne 90 minut i po mocno średniej pierwszej połowie, w drugiej grał nieco lepiej, pokazując luz i wypracowując okazje kolegom. Trzeba jednak zauważyć, że pomocnik dość często był niedokładny.

Armenia : Chorwacja (0:1)
0:1 Kramarić 13'

Armenia: Čančarević – G. Aruťunjan, Calisir, Mkrtčjan, Tiknizjan – Iwu  K. Hovhannisjan 58'), Dašjan – Bichakhchyan (Serobjan 58'), Ranos  Briasco 68'), Spercjan (C) – Zelarayán.
Chorwacja: Livaković – Stanišić, Šutalo, Gvardiol, B. Barišić – Modrić (C), Brozović, Ivanušec (L. Majer 74') – Kramarić (Pasalić 69'), B. Petković (Musa 84'), Perišić.

Eliminacje do EURO 2024 – grupa D
1. Chorwacja 4 9:1 10
2. Turcja 5 8:6 10
3. Armenia 5 8:7 7
4. Walia 4 4:7 4
5. Łotwa 4 3:11 0

Na Mistrzostwa Europy 2024 awansują dwie najlepsze drużyny z każdej grupy. Poza Niemcami i 20 drużynami wyłonionymi w ten sposób na turnieju zagrają jeszcze 3 zespoły, które zostaną wyłonione w barażach na podstawie wyników w Lidze Narodów.