Piątka Chorwacji przeciwko Łotwie

Chorwacja w meczu 5. kolejki kwalifikacji Mistrzostw Europy 2024 pokonała na własnym obiekcie Łotwę aż 5:0. Luka Modrić rozegrał dobre 61 minut.

W piątkowy wieczór Chorwacja rozegrała mecz 5. kolejki kwalifikacji Mistrzostw Europy 2024. Gracze Zlatko Dalicia przed tym spotkaniem zajmowali trzecie miejsce w grupie, a rywalami Vatrenich była ostatnia w tabeli Łotwa.

Zgodnie z przewidywaniami gospodarze zaraz po pierwszym gwizdku przejęli inicjatywę i bardzo szybko wyszli na prowadzenie w Rijece. Już w 3. minucie świetnym uderzeniem z rzutu wolnego popisał się Bruno Petković i pokonał Nilsa Puriņša. Dziesięć minut później kolejnego gola dla Chorwacji zdobył Luka Ivanušec. Pomocnik Feyenoordu wykorzystał zamieszanie w polu karnym i posłał piłkę między nogami bramkarza. W 29. minucie próbowali odgryźć się goście, ale Dominik Livaković wybronił sytuację sam na sam z Uldriķisem. Tuż przed przerwą gospodarze podwyższyli prowadzenie na 3:0. Po świetnym podaniu Perišicia Bruno Petkoviciowi pozostało tylko dostawić nogę i umieścić futbolówkę w siatce.

Po zmianie stron przed szansą stanął Luka Modrić. Pomocnik Realu Madryt oddał mocny strzał, ale Puriņš zbił piłkę na poprzeczkę. Kapitan kadry cały czas grał na dużym luzie, dyrygował kolegami, próbował otwierających podań z pierwszej piłki i sztuczek technicznych. 37-latek zakończył swój udział w meczu po 60 minutach, gdy zmienił go Mario Pasalić. W drugiej części gry Chorwacji zdjęli nogę z gazu i do głosu zaczęli chodzić goście, jednak na posterunku stał Livaković. W 68 minucie na listę strzelców wpisał się Andrej Kramarić, który bez problemów wykorzystał dośrodkowanie z rzutu wolnego. Niecały kwadrans przed końcem wynik po indywidualnej akcji ustalił rezerwowy w tym meczu Pasalić.

W drugim meczu grupy D Turcja zremisowała u siebie 1:1 z Armenią, co jest bardzo dobrym wynikiem dla Chorwatów. Podopieczni Zlatko Dalicia w następnym tygodniu zagrają niezwykle ważne spotkanie z Ormianami.

Chorwacja 5:0 Łotwa (3:0)
1:0 Petković 3'
2:0 Ivanušec 13'
3:0 Petković 44'
4:0 Kramarić 68'
5:0 Pasalić 78'

Chorwacja: Livaković – Juranović, Šutalo, Gvardiol (Vida 46'), Sosa (Barišić 67') – Brozović (Vlašić 61'), Modrić (Pasalić 61') – Kramarić, Ivanušec, Perišić – B. Petković (Musa 67')
Łotwa: Puriņš – Černomordijs, Savaļnieks (Krollis 57'), Dubra, Sorokins – Jaunzems (86'), Emsis, Tobers (Saveljevs 86'), Cigaņiks – Uldriķis, D. Ikaunieks (Dašķevičs 76')

Eliminacje do EURO 2024 – grupa D
1. Turcja 5 8:6 10
2. Chorwacja 3 8:1 7
3. Armenia 4 8:6 7
4. Walia 4 4:7 4
5. Łotwa 4 3:11 0

Na Mistrzostwa Europy 2024 awansują dwie najlepsze drużyny z każdej grupy. Poza Niemcami i 20 drużynami wyłonionymi w ten sposób na turnieju zagrają jeszcze 3 zespoły, które zostaną wyłonione w barażach na podstawie wyników w Lidze Narodów.