Niespodziewana porażka z Łotwą

Jeszcze dzisiaj rano można było napisać, że Hiszpania znajduje się na uprzywilejowanej pozycji w walce o czołową ósemkę. Sytuacja się zmieniła po porażce z Łotwą. Teraz La Roja będzie musiała pokonać mocną Kanadę.

Hiszpania rozpoczęła rywalizację w drugiej fazie grupowej od porażki z Łotwą. La Roja do tej pory miała na koncie komplet zwycięstw i w starciu z Łotyszami była stawiana w roli zdecydowanego faworyta, mimo że rywale sprawili już na tych mistrzostwach ogromną niespodziankę, wyprzedzając Francję w grupie. W pierwszej piątce znalazł się dzisiaj Llull, który fatalnie rzucał (2 na 9 z gry), ale za to dobrze podawał (7 asyst, najwięcej w całym meczu). Rudy wchodził z ławki, lecz on też nie miał swojego dnia, jeśli chodzi o skuteczność (2 na 6).

Mecz od początku nie układał się po myśli Hiszpanii. Pierwsza połowa pod względem gry ofensywnej była fatalna. Dużo niecelnych rzutów i wynik po obu stronach rósł bardzo powoli. Odpowiadało to Łotyszom, którzy zyskali kilka punktów przewagi. W przerwie prowadziła już Hiszpania, która w trzeciej kwarcie wskoczyła na właściwe tory. Wtedy jej gra wyglądała dobrze i wynik zaczął się robić dla niej korzystny (56:44). Sytuacja zupełnie się zmieniła w ostatniej części meczu. Remontada Łotyszy była spektakularna i nieoczekiwana. Byli w stanie zneutralizować hiszpańską ofensywę, a sami regularnie punktowali.

Porażka z Łotwą mocno skomplikowała sytuację Hiszpanii w grupie. W ostatnim meczu La Roja zagra z rozpędzoną Kanadą. Może też liczyć na wyniki innych spotkań, a wcześniej wydawało się, że do ćwierćfinału prowadzi autostrada.

69 – Hiszpania (16+16+26+11): Díaz (3), Claver (4), Willy Hernangómez (14), Llull (5), Juancho Hernangómez (9), Rudy (5), Brizuela (11), Aldama (2), Garuba (11), Abrines (5), Núñez (0).

74 – Łotwa (17+12+18+27): Rodions Kurucs (13), Dāvis Bertāns (16), Šmits (11), Artūrs Kurucs (1), Žagars (7), Strautiņš (2), Čavars (0), Šķēle (2), Gražulis (11), Zoriks (11).