Zmiany w przepisach na sezon 2023/24
Z początkiem lipca w życie weszły nowe przepisy. Międzynarodowa Rada Piłkarska i media wskazują na najważniejsze zmiany regulaminowe w rozgrywkach 2023/24.

Fot. Getty Images
Prawo 3. Zawodnicy
Wcześniej jeśli na boisku w momencie gola przebywał dodatkowy nieuprawniony zawodnik drużyny, która zdobyła bramkę, to trafienie powinno było zostać anulowane. Teraz doprecyzowano, że gol będzie anulowany, jeśli taka nieuprawniona osoba wpłynęła na przebieg gry.
Prawo 6. Inni sędziowie
Doprecyzowano, że rezerwowy sędzia liniowy, który wcześniej mógł tylko czekać na kontuzję kolegi z boiska, może teraz pomagać arbitrom, na przykład podpowiedzieć im, co widział w akcji, jeśli miał lepsze punkt widzenia na daną sytuację.
Prawo 7. Czas trwania meczu
Dopisano w oddzielnym punkcie, że cieszynki i świętowanie goli to powód do doliczenia dodatkowego czasu do każdej połowy. Wcześniej nie było to wyszczególnione w taki sposób.
Prawo 10. Rozstrzyganie meczu
Pierwsza ze zmian dotyczy nazewnictwa. W angielskiej wersji przepisów zmienia się nazwę serii rzutów karnych z „Uderzeń z punktu karnego” na „Karne (seria karnych)”.
Poza tym określono, że ostrzeżenia i żółte kartki z rozegranego przed karnymi meczu nie przechodzą do serii jedenastek.
Prawo 11. Spalony
IFAB kolejny raz doprecyzowała wytyczne w sprawie pozycji spalonej w aspekcie celowego zagrania gracza broniącego. Rada szerzej opisuje różnicę między celowym zagraniem defensora a odbiciem się od niego piłki. W pierwszym przypadku atakujący może wykorzystać błąd rywala, w drugim dochodzi do pozycji spalonej. Dokładnie zapisuje się:
„Celowe zagranie (oprócz celowego zagrania ręką) jest wtedy, gdy zawodnik ma kontrolę nad piłką z szansą na:
- podanie piłki do kolegi
- przejęcie posiadania piłki
- albo wybicie piłki (na przykład poprzez kopnięcie lub zagranie głową).
Jeśli podanie, próba przejęcia posiadania lub wybicie przez piłkarza mającego kontrolę nad futbolówką jest niedokładne lub nieudane, nie zaprzecza to faktowi, że piłkarz «celowo zagrał» piłkę.
Następujące kryteria powinny zostać użyte, w odpowiednich sytuacjach, jako wskaźniki, czy piłkarz miał kontrolę nad futbolówką i czy w efekcie «celowo zagrał» piłkę:
- piłka przebyła z określonej odległości i zawodnik klarownie ją widział
- piłka nie przemieszczała się szybko
- kierunek zagrania piłki nie był nieoczekiwany
- piłkarz miał czas, by skoordynować swój ruch ciała, czyli w danym przypadku nie było to instynktowne rozciągnięcie się czy wyskok albo ruch, który doprowadził do ograniczonego kontaktu bądź kontroli nad futbolówką
- piłkę poruszającą się po ziemi jest łatwiej zagrać niż tę w powietrzu”.
Wcześniej ten tekst został opublikowany już po starcie sezonu w formie wytycznych i nie znajdował się w samych przepisach.
Prawo 12. Faule i niesportowe zachowanie
Doprecyzowano w tekście, że przy przewinieniach w polu karnym patrzy się nie tylko na próbę zagrania piłki, ale także walkę o piłkę z rywalem. Utrzymują się przepisy, w których przy podyktowaniu karnego nie daje się kartki, jeśli akcja była tylko obiecująca, a pokazuje się kartonik przy sytuacji DOGSO (Pozbawienie Realnej Szansy na Zdobycie Bramki).
Przepisy mówią, że jeśli nie da się określić tożsamości osoby naruszającej przepisy w strefie ławki, to karę otrzymuje trener. Doprecyzowano, że chodzi wyłącznie o osoby znajdujące się w tej strefie, bo wcześniej można było interpretować przepis w sposób, który pozwalał karać trenera za zachowania piłkarzy na boisku.
Prawo 14. Rzut karny
W tekście dotyczącym procedury wykonania karnego dopisano: „Bramkarz nie może zachowywać się w sposób, który nieczysto rozkojarza strzelca, na przykład poprzez opóźnianie wykonania karnego czy dotykanie słupków, poprzeczki lub siatki”. W wyjaśnieniu podkreśla się, że bramkarz musi okazać szacunek grze i rywalowi.
Protokół VAR.
Doprecyzowano tekst dotyczący składu sędziów i pracowników VAR, by pokryć sytuację z używaniem systemu VAR light, w którym nie pracuje operator powtórek.
Najnowsze przepisy w języku angielskim można znaleźć na stronie IFAB.
* * *
W ostatnich godzinach media obiegła informacja, że FIFA będzie testować nowy przepis o spalonym, w którym do spalonego dochodzi tylko wtedy, gdy całe ciało atakującego znajdzie się za linią wyznaczoną przez ostatniego obrońcę. Ciągle jednak będzie to tylko faza testów i przepis o spalonym pozostaje taki sam na najbliższy sezon.
Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.
Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!
Komentarze