Austria pokonuje Szwecję

Austria wygrała u siebie ze Szwecją 2:0 w ramach eliminacji do mistrzostw Europy. Od pierwszej minuty oglądaliśmy na boisku Davida Alabę, a dublet zaliczył Christoph Baumgartner. Austriacy zdobyli cenne trzy punkty i prowadzą w swojej grupie.

Po trzech meczach eliminacji do EURO 2024 Austriacy mieli na koncie 7 punktów i zajmowali pierwsze miejsce w grupie F. Piłkarze Ralfa Rangnicka dobrze zaprezentowali się w ostatnim starciu z Belgią i dzisiaj chcieli wykonać duży krok w kierunku awansu, a ich rywalem była trzecia w tabeli Szwecja. Na boisku od pierwszej minuty mogliśmy oglądać Davida Alabę, który przed meczem został uhonorowany za 100 występów w reprezentacji.

Gospodarze już w 2. minucie mogli objąć prowadzenie, ale niezłej okazji nie wykorzystał Adamu. Początek spotkania był bardzo dobry w wykonaniu Austriaków, którzy utrzymywali się przy piłce i co chwilę tworzyli sobie kolejne sytuacje. Z czasem Szwedzi zaczęli grać coraz lepiej i kolejne minuty były coraz bardziej wyrównane. W 35. minucie bliski otwarcia wyniku był Gregoritsch, ale uderzył w środek i bramkarz nie miał większych problemów z zatrzymaniem jego uderzenia. Ataki Austriaków nie ustawały, ale do przerwy mieliśmy bezbramkowy remis.

W pierwszej części Szwedzi nie stracili gola głównie dzięki fantastycznej dyspozycji Robina Olsena. Po przerwie bramkarz występujący na co dzień w Aston Villi również zaliczył kilka udanych interwencji i utrzymywał swój zespół przy życiu. Przewaga Austrii była widoczna gołym okiem, ale mimo tworzenia kolejnych sytuacji gracze Rangnicka nie potrafili przełamać szwedzkiej defensywy.

Gracze Janne Andersona wyprowadzili kilka kontrataków, a najbardziej wyróżniał się Kulusevski.  W głównej mierze skupiali się jednak na solidnej defensywie, a w przypadku kłopotów mogli liczyć na niezawodnego dziś Olsena. Gospodarze rzucili wszystkie siły do ataku i dopięli swego w 80. minucie. Z dystansu strzelał Grillitsch, a jego uderzenie dobił Baumgartner i dał swojemu zespołowi upragnione prowadzenie. Tuż przed końcem meczu pomocnik trafił po raz drugi i mógł cieszyć się z dubletu.

W całym meczu zarówno jedni, jak i drudzy mieli swoje sytuacje, ale oglądaliśmy dzisiaj sporo niedokładności po obu stronach. Austriacy przeważali od początku do końca, oddali wiele strzałów, ale na pierwszego gola musieli czekać ponad 80 minut. David Alaba rozegrał dobre spotkanie. Był pewną postacią w defensywie i często akcje Austriaków zaczynały się właśnie od jego wyprowadzenia piłki. Obrońca tym spotkaniem oficjalnie zakończył sezon 2022/23 i wstępnie do treningów w Realu Madryt wróci od 20 lipca na obozie zespołu w Stanach Zjednoczonych.

Austria – Szwecja 2:0 (0:0)
1:0 Baumgartner 81'
2:0 Baumgartner 89'

Austria: Schlager; Posch (Wöber 46'), Lienhart, Alaba, Mwene; Baumgartner (Ljubicic 89'), Seiwald, Schlager (Grillitsch 71'), Wimmer (Sabitzer 59'); Adamu (Arnautović 46'), Gregoritsch.
Szwecja: Olsen; Wahlqvist, Hien, Lindelöf, Olsson; Svanberg (Claesson 87'), Gustafson, Ekdal (Karlström 46'), Forsberg (Karlsson 77'); Isak (Gyökeres 77'), Kulusevski (Elanga 87').