Hiszpania zwycięzcą Ligi Narodów!

Hiszpania wygrała Ligę Narodów, pokonując w finale Chorwację po rzutach karnych. Z trofeum do Madrytu wracają Fran, Nacho, Asensio oraz Carvajal, który decydującego karnego wykonał panenką.

Od początku kontrolę nad piłką miała Hiszpania. Najlepszą okazję pierwszej połowy już na jej początku zmarnował Gavi, który odebrał piłkę Brozoviciowi przed polem karnym i jego strzał minimalnie minął słupek. Chorwacja odpowiedziała pierwszą groźną sytuacją dopiero po 23 minutach, gdy Kramarić wyszedł w tempo za obronę do długiego zagrania, ale był niezdecydowany i Laporte zdążył wybić mu futbolówkę. Do końca pierwszej połowy oba zespoły odbijały się od defensywy rywala, a groźniejsze akcje tworzono tylko po dośrodkowaniach.

Lepiej drugą połowę zaczęli Chorwacji, a dobrą sytuację po minięciu się z piłką Simóna zmarnował Juranović. Hiszpanie odpowiedzieli po niecałym kwadransie niecelnym strzałem głową Asensio czy uderzeniem Rodriego z dystansu. Z czasem inicjatywę przejmowała La Roja, a groźne uderzenia Fabiána i Asensio nieznacznie mijały bramkę Livakovicia. Dominację Hiszpanii podsumowała świetna okazja Fatiego, którego strzał z kilku metrów tuż przed bramką wybił Perišić.

W dogrywce kolejny raz Chorwacji wyszli do sytuacji sam na sam za sprawą Majera, ale tym razem Chorwata ubiegł Nacho, który pojawił się na murawie pod koniec drugiej połowy. Hiszpanie mieli swoją okazją, gdy do dobrej pozycji na skraju pola karnego po odbiciu strzału Asensio doszedł Olmo, ale atakujący posłał piłkę wysoko nad bramką. Druga część dogrywki rozpoczęła się od kolejnych sytuacji Hiszpanów i pełnego nacisku na bramkę Livakovicia. Obie drużyny opadały z sił, ale więcej z gry mieli Hiszpanie, którzy jednak ostatecznie nie potrafili dobrze wykończyć swoich sytuacji.

To wszystko doprowadziło do rzutów karnych, gdzie lepsi byli Hiszpanie, chociaż pierwszego karnego na wagę trofeum zmarnował Laporte. Druga parada Simóna dała jednak im drugą szansę, którą panenką wykorzystał Dani Carvajal.

FINAŁ LIGI NARODÓW 2022/23
Chorwacja 0:1 Hiszpania [rzuty karne 4:5]

RZUTY KARNE
1:0 Vlašić ● (celnie prawa góra strzelca)
1:1 Joselu ● (celnie lewa góra strzelca)
2:1 Brozović ● (celnie lewy dół strzelca)
2:2 Rodri ● (celnie lewy dół strzelca)
3:2 Modrić(celnie środek góra strzelca)
3:3 Merino ● (celnie prawy dół strzelca)
3:3 Majer x (parada środek dół strzelca)
3:4 Asensio(celnie prawa góra strzelca)
4:4 Perišić ● (celnie prawy dół strzelca)
4:4 Laporte x (poprzeczka)
4:4 Petković x (parada lewy dół strzelca)
4:5 Carvajal(panenka w środek)

Chorwacja: Livaković; Juranović (112', Stanišić), Šutalo Erlić, Perišić; Modrić, Brozović, Kovačić; Pašalić (62', Petković), Ivanušec (78', Vlašić) i Kramarić (90', Majer)
Hiszpania: Simón; Navas (97', Carvajal) Le Normand (78', Nacho), Laporte, Alba; Rodri, Fabián (78', Merino); Asensio, Gavi (87', Olmo), Pino (66', Fati); Morata (66', Joselu)

Trzecie miejsce w Lidze Narodów zajęli Włosi, który dzisiaj pokonali Holandię 3:2.