Advertisement
Menu
/ La Liga

La Liga z najlepszym wynikiem netto za sezon 2021/22

La Liga podsumowała finansowo rozgrywki 2021/22. Hiszpanie chwalą się, że osiągnęli najlepszy wynik netto z pięciu największych lig i że wracają przychodowo do poziomu sprzed pandemii.

Foto: La Liga z najlepszym wynikiem netto za sezon 2021/22
Fot. Getty Images

La Liga poinformowała, że praktycznie wróciła do poziomu przychodowego sprzed pandemii. Rekordowe przychody zanotowano w rozgrywkach 2019/20, czyli pierwszych z pandemią, gdy kluby La Ligi łącznie zanotowały 5,07 miliarda euro przychodów. W rozgrywkach 2021/22 ta kwota wyniosła 4,84 miliarda euro.

Przychody z poprzedniego sezonu można podzielić na 5 kategorii, w których zanotowano następujące wzrosty/spadki:

  • prawa do transmisji: 1,696 miliarda euro (co oznacza 0,9% wzrostu względem poprzedniego sezonu)
  • prawa komercyjne: 931 milionów euro (2,9% wzrostu)
  • dzień meczowy: 884 miliony euro (123,2% wzrostu)
  • sprzedaż piłkarzy: 402 miliony euro (25,8% spadku)
  • inne przychody: 925 milionów euro (119,3% wzrostu).

La Liga podkreśla, ze dzięki tym liczbom powraca na drugie miejsce pod względem przychodowym, a w kwestii wskaźników opartych na demografii i poziomie cenowym niedługo będzie nawet liderem takiej klasyfikacji. W kwestii samych przychodów bez wskaźników dominują Anglicy (Premier League + Championship) z 8,4 miliarda euro przychodów. Na trzecim miejscu są Niemcy (Bundesliga 1 i Bundesliga 2) z 4,5 miliarda euro przychodu, na czwartym Włosi (Serie A + Serie B) z 3,7 miliarda euro, a na piątym Francuzi (Ligue1 + Ligue2) z 3,2 miliarda euro.

Jeśli chodzi o klasyfikację demograficzną, czyli przychody klubów per capita i przy wyrównaniu poziomu cen, to Anglicy mogą pochwalić się wynikiem w wysokości 147 euro na głowę, Hiszpanie 125 euro, Włosi 73 euro, Niemcy 56 euro, a Francuzi 51 euro.

W sezonie 2021/22 łącznie kluby La Ligi zanotowały wynik finansowy netto w wysokości -140 milionów euro. Pomimo straty to najlepszy wynik netto z pięciu największych lig, bo Bundesligi łącznie zaliczyły 205 milionów euro straty, francuska LFP 601 milionów euro straty, Premier League i Championship razem 1 miliard euro straty, a Serie A i Serie B łącznie 1,15 miliarda euro straty.

La Liga ujawniła także średnią strukturę kosztową swoich klubów. W sezonie 2021/22 kluby wydały w swoich budżetach: 47% środków na personel sportowy; 6% na personel niesportowy; 14% na amortyzację piłkarzy; 18% na inne koszty; 5% na zmniejszenie wartości i zapasy; 3% na koszty operacyjne; 2% na amortyzację innych aktywów poza piłkarzami; 2% na koszty finansowe; 3% na zaopatrzenie.

Na zakończenie sezonu 2021/22 dług netto klubów Primera i Segunda División wyniósł łącznie 2,1 miliarda euro, a dług brutto 4,3 miliarda euro. To największe wartości w ostatnim pięcioleciu. La Liga podkreśla, że dług netto pozostaje stabilny, chociaż przewiduje się jego wzrost w trwających rozgrywkach z powodu trudnej światowej koniunktury. Co ważne, dług zawiera zobowiązania klubów w ramach Planu Impuls oraz miliardowy kredyt Realu Madryt na przebudowę stadionu, który klub zacznie spłacać od tego roku.

Pierwsze prognozy dotyczące sezonu 2022/23 mówią o: wzroście przychodów do 4,9 miliarda euro; wzroście wyniku netto do +27 milionów euro; wzroście długu netto do 2,9 miliarda euro.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!