Advertisement
Menu
/ relevo.com

Ten jeden na milion

Mamy do czynienia z piłkarzem znanym z powodu swoich butów, szeroko dyskutowanej potencjalnej emerytury, krytyki Mundialu w Katarze, podcastu i aplikacji. Panie i Panowie, oto właśnie Toni Kroos.

Foto: Ten jeden na milion
Fot. Getty Images

„Miałeś 90 minut na wymyślenie pytań, a teraz przychodzisz i zadajesz mi takie dwa p********e pytania”, takie słowa Toni Kroos wypowiedział w maju po sięgnięciu po swój piąty w karierze Puchar Europy. A skierował je do Nilsa Kebena, reportera niemieckiej telewizji ZDF, który przeprowadził wywiad z pomocnikiem Realu Madryt kilka minut po pokonaniu Liverpoolu w finale Ligi Mistrzów w Paryżu. W związku z tą sytuacją Kroos postanowił wziąć udział w pewnym projekcie: 90 osobistościom ze świata sportu i mediów dał 90 dni na wymyślenie pytań adresowanych do niego. Niemiec odpowiedział na każde z nich. Tym razem zajęło mu to więcej czasu.

Zawodnik Los Blancos znajduje się na medialnym świeczniku ze względu na fantastyczny sezon, jaki rozgrywa, a także swoje własne wątpliwości dotyczące przedłużenia kontraktu. Toni Kroos ma 32 lata i już myśli o emeryturze, która może stać się rzeczywistością po zakończeniu bieżących rozgrywek. W tym tygodniu wypowiedział się również w programie Universo Valdano. „Wolałbym pięć Pucharów Europy niż mistrzostwo świata”, stwierdził. Niemiec jest unikatowym piłkarzem z powodu swojego charakterystycznego, eleganckiego stylu gry oraz z powodu tego, jakim jest człowiekiem.

Wciąż te same białe buty
Kroos jest nietypowy od początku do końca. Od stóp do głów. Zaczynając od jego butów. Od dwunastu lat używa tego samego modelu korków, Adidas Adipure 11 Pro, który został wycofany z produkcji i z którego w tym momencie korzysta tylko on. Są białe, okraszone czarnymi paskami, z niebieskimi dodatkami na sznurówkach i pięcie. Jest to taki sam odcień koloru niebieskiego, jaki widnieje też na fladze Bawarii, regionu, z którego pochodzi jego były klub, Bayern Monachium.

W ciągu tych dwunastu lat Kroos tylko raz zmienił buty i miało to miejsce na treningu. Był to model Adidas Copa 19+. Na tym jednym wyjątku się skończyło. Adidas wielokrotnie proponował mu zmianę obuwia, ale on zawsze odmawiał, nawet mimo wiążącej się z taką decyzją utratą pieniędzy. Toni słynie z tego, że ze szczególną starannością dba o swoje korki, czemu wyraz dał przed meczem Ligi Mistrzów z Szachtarem Donieck w Warszawie.

Buty Kroosa przykuły uwagę Dirka Nowitzkiego, niemieckiej legendy NBA. „Koszykarze często mówią, że czarne buty sprawiają, że podczas biegu wydajesz się wolny. Uważasz tak samo?”, zapytał Nowitzki. „Ma to związek z estetyką. W Realu gramy w białych barwach i wyglądają one dobrze. Jeśli patrzę w dół na boisko i widzę białe buty, to od razu czuję się dobrze. W czarnych butach byłbym co najwyżej zawodnikiem Segunda División”, odpowiedział Kroos.

Emerytura
Niemiecki pomocnik niewątpliwie rozgrywa najlepszy sezon w swojej karierze, a mimo tego nie wyklucza zawieszenia butów na kołku. „Nawet ja sam nie wiem, co myślę”, przyznał na konferencji prasowej przed starciem z Celtikiem. Kroos był zawodnikiem, który wykonał najwięcej celnych podań (333) w niedawno zakończonej fazie grupowej Ligi Mistrzów i między innymi dzięki swojej chirurgicznej precyzji jest swoistym ubezpieczeniem na życie dla swoich kolegów z drużyny i trenera. „To doby moment. Nie wiem, czy jest najlepszy. Było wiele bardzo dobrych. Ale to jeden z nich, czuję się bardzo dobrze”, powiedział sam zainteresowany.

Z drugiej jednak strony – nikt nie jest pewny jego pozostania. Pewnym jest, że zakończy karierę w Madrycie, ale nikt nie wie, kiedy to nastąpi. „Nie powiedzą mi jutro. Cały czas jesteśmy w kontakcie. Klub i ja jesteśmy bardzo spokojni. Ta relacja jest bardzo wyjątkowa i to się nie zmieni. Decyzję podejmiemy w pierwszych miesiącach 2023 roku. Jeśli będzie to marzec, nie denerwujcie się. Zakończę karierę tutaj”, zapewnia Kroos. Unikatowy piłkarz, który w jednym ze swoich najlepszych momentów wciąż myśli o piłkarskiej emeryturze.

Podobna sytuacja miała już miejsce w przypadku reprezentacji Niemiec. W lipcu 2021 roku, po mistrzostwach Europy, Kroos postanowił zakończyć reprezentacyjną karierę. „Chcę w pełni skupić się na moich celach z Realem Madryt. I chcę bardziej być mężem i ojcem dla mojej żony i trójki moich dzieci”, w ten sposób tłumaczył wówczas swoją decyzję. Pomysł ten kiełkował w jego głowie już od 2018 roku i był szeroko poruszany w jego rozmowach z Joachimem Löwem.

Toni odpowiedział swojemu przyjacielowi, Robbie’emu Williamsowi, że gdyby nie był piłkarzem, chciałby być piosenkarzem. „Śpiew to talent, którego mi kompletnie brakuje. Chciałbym móc śpiewać i zapełniać stadiony, jak Robbie”. Natomiast w filmie dokumentalnym opowiadającym o jego życiu przyznał, że gdyby studiował, wybrałby karierę w pracy społecznej.

Jedyny elitarny krytyk katarskiego mundialu
Satyryczny magazyn Fums zapytał Kroosa, czy zakończyłby karierę reprezentacyjną, gdyby mundial odbywał się w demokratycznym kraju. „Tak. Chociaż teraz mogę to lepiej sprzedać (śmiech). Na poważnie: jestem całkowicie przeciwny rozgrywaniu mundialu w Katarze. Wyznaczenie tego kraju było błędem federacji. Wydaje mi się jednak, że błędem byłoby oczekiwanie, że piłkarze nie wezmą udziału w mistrzostwach świata”, odpowiedział Niemiec.

Taką krytyczną narracją Mistrzostw Świata w Katarze Kroos staje ramię w ramię z byłym niemieckim piłkarzem, Philippem Lahmem. Dzięki temu jest też jedynym czołowym i powszechnie rozpoznawalnym aktywnym zawodnikiem, który publicznie zabrał głos w tej sprawie.

Podcast i aplikacja
Toni Kroos jest wyjątkową postacią również poza boiskiem. Od maja 2020 roku wraz ze swoim bratem Felixem tworzy podcast Einfach mal Luppen, w którym rozmawiają o futbolu i sprawach codziennych. Kroos ujawnia, że dzięki temu podcastowi jego relacje z bratem zacieśniły się, a jemu samemu ten projekt sprawia mnóstwo frajdy: „Pierwszych podcastów słuchałem w kółko, żeby się doskonalić i uczyć. Teraz idzie nam lepiej. Wchodzimy w interakcję o wiele lepiej niż wcześniej. Ale to wymaga dużo czasu. Nagrywamy w poniedziałki, a przygotowania to niemal codzienna praca. Często myślę sobie: to jest coś do podcastu”, odpowiedział Philippowi Westermeyerowi, założycielowi OMR.

Ponadto lider Królewskich stworzył aplikację, która ma pomóc ludziom w doskonaleniu swoich piłkarskich umiejętności. Nosi ona nazwę Toni Kroos Academy, gdzie można znaleźć techniki i ćwiczenia realizowane przez Niemca, w których szczegółowo opisuje swoje uderzenia i kontakty z piłką.

Kroos to postać godna podziwu w światowym futbolu. W spotkaniu z Gironą, po rozegraniu łącznie aż 425 meczów ligowych, obejrzał pierwszą czerwoną kartkę w swojej karierze. Przykład wyjątkowego faceta i klasycznego piłkarza. Przy czym w jego przypadku ta rzeczona klasyka oznacza coś, czego już nie da się poprawić.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!