/ Leszczu, Mateo, KRot, Santi01

Dobre występy Jovicia i Chusta, powrót Marcelo

W miniony weekend z niezłej strony pokazali się Luka Jović oraz Víctor Chust, a do gry po kontuzji wrócił Marcelo. Jak poszło pozostałym?

Antonio Blanco (Cádiz CF)
Blanco, w przeciwieństwie do Chusta, nie pomógł Cádizowi w odniesieniu zwycięstwa nad Atlético. Cały mecz przesiedział na ławce. Nie pierwszy i nie ostatni raz w tym sezonie.

Brahim Díaz (AC Milan)
Pierwszy skład w meczu z Torino, przeciętna postawa i zjazd do bazy w przerwie. Tak w skrócie wyglądał występ Brahima. Milan niespodziewanie poległ w wyjazdowym starciu z turyńczykami 1:2 i było to najgorsze spotkanie zespołu Stefano Piolego w tym sezonie (tylko jeden celny strzał na bramkę), co nie zmienia jednak faktu, że Rafael Leão w 6. minucie okradł Hiszpana z asysty, bo nie wykorzystał znakomitej okazji po jego podaniu. Prócz tego 23-letni pomocnik zanotował jeszcze dwa kluczowe podania, ale one też nie zostały sfinalizowane przez jego kolegów. Wydawało się, że Brahimowi nieco brakuje świeżości i być może miało to związek z niedawnym drobnym urazem mięśniowym. Jedno jest pewne – zdecydowanie stać go na dużo więcej.
Ocena WhoScored: 6,0/10
Ocena SofaScore: 6,8/10

Juanmi Latasa (Getafe CF)
Cały mecz z Elche spędził na ławce rezerwowych. Jego zespół wygrał na wyjeździe 1:0.

Reinier (Girona FC)
Brazylijczyk zanotował wreszcie swój debiut na Bernabéu, wchodząć w 76. minucie meczu z Królewskimi. Zanotował tylko 7 kontaktów z piłką i cztery celne zagrania, więc nie miał zbyt wiele czasu, by jakkolwiek się pokazać. Girona zremisowała 1:1.
Ocena Marki: 1/3
Ocena Asa: brak oceny
Ocena SofaScore: 6,3/10

Odeszli w letnim oknie transferowym

Borja Mayoral (Getafe CF)
Wyjazdową potyczkę z Elche rozpoczął w pierwszej jedenastce i rozegrał poprawne spotkanie. Znów nie zdołał znaleźć sposobu na bramkarza rywali, jednak jego walka na całej długości i szerokości boiska z pewnością nie umknie trenerowi Getafe. W jego poczynaniach było mnóstwo walki, podczas której często wychodził obronną ręką. Getafe wygrało 1:0 i nawet jeśli pod względem indywidualnym nie było blisko, Mayoral po raz kolejny może powiedzieć, że dał z siebie maksimum.
Ocena Asa: 1/3
Ocena WhoScored: 6,7/10
Ocena SofaScore: 7,1/10

Casemiro (Manchester United)
Brazylijczyk rozegrał całe spotkanie z West Hamem i z całą pewnością odegrał swoją rolę w zwycięstwie Manchesteru United. Chętnie wchodził w fizyczne starcia w środku pola, wygrał aż cztery pojedynki główkowe i dorzucił do tego trzy odbiory. Rozegranie raczej zostawiał Bruno, ale i tak udało mu się zanotować jedno kluczowe podanie. Czerwone Diabły wygrały 1:0 i w tabeli są tuż za TOP4.
Ocena WhoScored: 7,4/10

Fran García (Rayo Vallecano)*
Nie był jednym z bohaterów bardzo udanego meczu Rayo z Sevillą. Jego zespół sprawił niespodziankę w Andaluzji i wygrał 1:0. Fran spisywał się poprawnie, powstrzymywał ataki Montiela czy Januzaja jego stroną. W akcjach ofensywnych bardzo często podejmował ryzyko, które zazwyczaj jednak się nie opłacało – zanotował aż 15 strat.
Ocena Asa: 2/3
Ocena WhoScored: 7,0/10
Ocena SofaScore: 6,9/10

Gareth Bale (Los Angeles FC)
Los Angeles FC pewnym krokiem dotarło do finału MLS. W półfinałowym starciu drużyna Bale’a pokonała Austin 3:0. Walijczyk obserwował to spotkanie tylko z perspektywy ławki rezerwowych.

Isco (Sevilla FC)
Robił, co mógł, ale i tak nie zdołał uchronić swojego zespołu przed porażką. Sevilla przegrała u siebie z Rayo Vallecano 0:1. Nie będzie wielkim nadużyciem stwierdzenie, że Isco był najlepszym piłkarzem gospodarzy. To on swoimi błyskotliwymi podaniami wypracował dwie sytuacje, których nie wykorzystali najpierw Rafa Mir, a później Erik Lamela. Hiszpan szukał wolnych przestrzeni, nie bał się pojedynków indywidualnych, podejmował próby dryblingu i wchodził w taką rolę, do jakiej od początku swojej przygody z klubem z Estadio Ramón Sánchez Pizjuán był przymierzany, czyli rolę lidera i kreatora gry. Czego zabrakło? Z pewnością skuteczności graczy ofensywnych, bo 30-latek spokojnie mógł skończyć mecz z co najmniej dwoma asystami. Tak się jednak nie stało.
Ocena Asa: 0/3
Ocena WhoScored: 6,8/10

Luka Jović (ACF Fiorentina)
W niedzielę Fiorentina mierzyła się na wyjeździe ze Spezią, a Serb rozegrał całkiem nieźle spotkanie. W 18. minucie był bliski strzelenia gola, ale trafił w słupek. W sumie oddał pięć strzałów na bramkę rywala, a do tego zaliczył trzy kluczowe podania i dwa wygrane pojedynki. Ostatecznie nie udało mu się trafić do siatki, ale ma za sobą udane zawody. Boisko opuścił w 77. minucie, a Fiorentina wygrała na wyjeździe 2:1.
Ocena WhoScored: 7,4/10
Ocena SofaScore: 7,4/10

Mario Gila (Lazio)
Kiedy tylko Lazio gra w Serie A, Gila wędruje na ławkę. Teraz również tak było, a rzymianie na własnym stadionie przegrali 1:3 z Salernitaną.

Miguel Gutiérrez (Girona FC)
Miguel wyszedł w pierwszym składzie na spotkanie na Bernabéu i spisał się całkiem przyzwoicie. Dobrze radził sobie w rozegraniu i nie pękał, gdy atakował go Valverde. Nie miał jednak ani wydatnego udziału w akcjach ofensywnych Girony, których nie było też tak wiele, ani nie był kluczowy w defensywie. Niczym szczególnym się nie wyróżnił, aż został zmieniony w 63. minucie.
Ocena WhoScored: 6,4/10
Ocena SofaScore: 6,4/10

Takefusa Kubo (Real Sociedad)
W niedzielę Real Sociedad przegrał u siebie z Betisem 0:2, a Japończyk nie został powołany na to spotkanie z powodu problemów zdrowotnych.

Víctor Chust (Cádiz CF)
Rozpoczął mecz na ławce rezerwowych, ale już w 30. minucie zmienił kontuzjowanego Momo Mbaye. Cádiz niespodziewanie pokonał Atlético 3:2 i wygrał po raz pierwszy od 16 września. Chust zagrał solidnie, kilka razy skutecznie interweniował przy akcjach Los Colchoneros, choć to po jego niecelnym długim podaniu rywale przejęli piłkę, a João Félix strzelił wyrównującego gola. Poza tą sytuacją tak naprawdę nie ma się o co przyczepić do 22-letniego stopera. Ba, statystycy odnotowali nawet jego jedno kluczowe podanie. Chust pokazał, że Sergio może na niego liczyć w trudnych okolicznościach. W 87. minucie były defensor Realu Madryt został dodatkowo ukarany żółtą kartką za grę na czas.
Ocena WhoScored: 6,2/10
Ocena SofaScore: 6,6/10

Marcelo (Olympiakos)
Po przegapieniu trzech meczów z powodu kontuzji Brazylijczyk wrócił do gry. Ligowe spotkanie z Lamią zaczynał na ławce rezerwowych, ale pojawił się na murawie w 60. minucie. W jego grze widać było brak rytmu po przerwie, bo stracił aż siedem piłek. Z drugiej strony wygrał dwa indywidualne pojedynki i oddał jeden strzał. Znów operował bardziej w linii pomocy, chociaż pomagał też w defensywie. Olympiakos wygrał 2:0 i awansował na ligowe podium.

Zawodnik kolejki: Luka Jović