Advertisement
Menu
/ elmundo.es

Górnicze imperium w Afryce i dokument, który pokazuje Figo z innej perspektywy

Legendarny piłkarz Realu Madryt ma w Senegalu kopalnię o powierzchni większej niż prowincja Ávila. W 2001 roku poślubił szwedzką modelkę Helen Svedin i ma z nią trzy córki.

Foto: Górnicze imperium w Afryce i dokument, który pokazuje Figo z innej perspektywy
Fot. Getty Images

O niewielu transferach mówiło się tak wiele, jak o Luísie Figo. Jego transfer zaaranżowany przez Florentino Péreza oznaczał kamień milowy w historii hiszpańskiego sportu, co Netflix pokazuje teraz w dokumentalnym wydaniu. Film, w którym występują wszyscy główni bohaterowie stojący za operacją, która na zawsze zmieniła rynek transferowy w światowym futbolu i która trzymała Hiszpanię w napięciu podczas tamtego lata.

W 2000 roku Real Madryt zapłacił 61,9 miliona euro za Luísa Figo, podpisanie umowy z portugalską gwiazdą było jednym z najbardziej kontrowersyjnych elementów w historii hiszpańskiego futbolu. Dzięki niemu Florentino Pérez miał zbudować słynne pokolenie Los Galácticos.

Dokument, który ma specjalną obsadę bohaterów, aby zrekonstruować to, co się stało: Pep Guardiola, Paulo Futre, Joan Gaspart, José Veiga, Florentino Pérez, a nawet sam portugalski zawodnik. Udział biorą również wielkie głosy hiszpańskiego dziennikarstwa, takie jak José Ramón de la Morena, José Félix Díaz i Toni Frieros, którzy w tamtym czasie rozwikłali wszystkie szczegóły i kluczowe kwestia stojące za najbardziej kontrowersyjną operacją w hiszpańskim futbolu.

Film, który po 22 latach ponownie rozbudził wspomnienia, pokazując fanom i widzom najbardziej intymną stronę piłkarza. W niektórych ujęciach oglądamy nawet jego życie rodzinne, gdy był jeszcze zawodnikiem – emocjonalne filmiki z żoną, Helen Svedin, i córkami: Danielą, Stellą i Martiną.

Dobrze prosperujące przedsiębiorstwo górnicze
W przeciwieństwie do innych byłych piłkarzy, którzy potrzebują rozgłosu lub projektów audiowizualnych, aby utrzymać wysoki standard życia po przejściu na emeryturę, Luís Figo nie ma problemów finansowych dzięki swoim lukratywnym inwestycjom w sektorze górniczym.

Już rok po zawieszeniu butów na kołku Figo zainteresował się wydobyciem metali szlachetnych. W 2010 roku wziął udział w Międzynarodowych Targach Górniczych w Dakarze, stolicy Senegalu. Kraj, który niedługo potem miałby stać się przyczółkiem dla jego desantu na kontynent afrykański, gdzie według LOC promował również poszukiwania w Gwinei. Górnicza działalność Figo prowadzona jest pod parasolem firmy Damash Minerals z siedzibą w Almadzie, gdzie urodził się były piłkarz, który jest obecnie większościowym udziałowcem tej spółki specjalizującej się w wydobyciu metali.

Według strony internetowej firmy, przedsiębiorstwo promowane przez Portugalczyka rozwija inne projekty poza wydobyciem złota i innych metali szlachetnych, w tym wydobycie surowców do zastosowań przemysłowych. Posiada obecnie w senegalskim regionie Kolda kopalnię o powierzchni 2 600 m kwadratowych, w której wydobywa się fosforany. Wydobycie o powierzchni większej niż prowincja Ávila.

Posiada również kolejne 500 kilometrów kwadratowych wydobycia rudy żelaza w prefekturze Bayla (Gwinea Konakry). Według najnowszych dostępnych sprawozdań firma Luísa Figo, Damash Minerals, ma aktywa o wartości ponad 20 milionów euro i zyski w wysokości 600 tysięcy euro rocznie.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!