UEFA zabezpieczyła się przed nową Superligą
UEFA przed startem nowego sezonu zadbała o zabezpieczenie swojej pozycji w stosunku do potencjalnych kolejnych Superlig. Federacja stworzyła w tym względzie nowy dokument z odpowiednimi przepisami.
Fot. Getty Images
11 i 12 lipca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu przyjmie przesłuchania w sprawie zaskarżenia przez Superligę monopoli UEFA i FIFA w europejskim i światowym futbolu. Rozprawy odbędą się na podstawie wysłania sześciu pytań prejudycjalnych przez sąd w Madrycie. Zdaniem założycieli Superligi obie federacje naruszają artykuły Traktatu o Działaniu Unii Europejskiej, które zabraniają wewnętrznych porozumień między firmami i tworzenia monopoli na rynku Wspólnoty.
Unia Europejska nie uznała tej sprawy za priorytetową i zajmie się nią dopiero ponad 14 miesięcy od wystąpienia problemu. UEFA w ramach przygotowań do przesłuchań zmieniła zapisy w swoich regulaminach, a konkretnie stworzyła Zasady Autoryzacji zarządzania Międzynarodowymi Rozgrywkami Klubowymi (Authorisation Rules governing International Club Competitions).
UEFA podkreśla w nich, że żadne nowe rozgrywki międzynarodowe nie mogą być utworzone bez jej zgody jako organizacji zarządzającej europejską piłką. Federacja dodaje, że jeśli założyciele będą uczestnikami rozgrywek, to mogą one być zatwierdzone tylko wtedy, gdy będą oparte w podstawowym stopniu na wynikach sportowych i nie będą nikogo dyskryminować. Jeśli oczywiście rozgrywki powstaną bez zgody UEFA, Komitet Wykonawczy nakaże klubom, ich ligom oraz ich związkom krajowym na podjęcie odpowiednich kroków w celu rozwiązania takiej inicjatywy.
Poza tym Federacja w dokumencie opisuje podstawy, które należy spełnić, by uzyskać autoryzację na nowe rozgrywki. Dotyczą one aspektów administracyjnego, finansowego, etycznego, ale także utrzymania zasług sportowych. Ponad wszystkim nowe rozgrywki nie mogą wpłynąć na puchary UEFA, gdzie każdy uczestnik ma obowiązek wystawiać swój najmocniejszy skład oraz w odpowiednich terminach zwalniać zawodników na zgrupowania reprezentacji.
Co najważniejsze, jako że prawo nie działa wstecz, te przepisy obowiązują dopiero od 10 czerwca 2022 roku, co podkreśla się w samym dokumencie. Wcześniej Federacja nie miała tak naprawdę podstaw prawnych do ukarania założycieli Superligi, stwierdza portal prawny Iusport. Prawnik Juan de Dios Crespo stwierdza, że nie tyle są to zasady do walki z ubiegłoroczną Superligą, co przepisy zabezpieczające Federację na przyszłość oraz potencjalna furtka do ukarania klubów, które będą chciały zarejestrować się do Superligi.
Zdaniem adwokata to jednak tylko kolejny dowód na to, że jeśli UEFA wpisuje takie rzeczy do swoich przepisów i zasad, to nadużywa pozycji monopolu. UEFA jednak odpowiada w samym dokumencie, że promuje równość, otwiera się na nowe rozgrywki w futbolu przy ochronie wszystkich swoich członków, gwarantuje solidarnościowy podział przychodów oraz dba o ochronę wartości wyników sportowych uzyskanych na boisku.
Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.
Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!
Komentarze