Kanadyjki mistrzyniami olimpijskimi

Rzuty karne były potrzebne do rozstrzygnięcia meczu o złoty medal olimpijski. W ciągu 120 minut Szwecja zremisowała z Kanadą 1:1, a w serii jedenastek lepsze były zawodniczki z Ameryki Północnej i to one mogą cieszyć się ze zwycięstwa w najważniejszym turnieju kobiecej piłki nożnej.

Finałowe spotkanie od początku było wyrównane, jednak im dłużej trwała pierwsza połowa, tym więcej do powiedzenia miały Szwedki. W 34. minucie odebrały wysoko piłkę, a dzięki błyskowi Kosovare Asllani, jej podaniu i strzałowi Stiny Blackstenius wyszły na prowadzenie. Wszystko układało się zgodnie z planem Skandynawek, jednak po przerwie wynik długo się nie zmieniał, a w ich poczynaniach było widać coraz więcej nerwów.

Kanadyjki nie słyną ze świetnej ofensywy i na tym turnieju też rzadko pokazywały swoje umiejętności w ataku. Potrafiły jednak wykorzystać błędy rywalek i nie inaczej było teraz. W drugiej połowie Amanda Ilestedt sfaulowała Christine Sinclair, a sędzia wskazała na jedenasty metr. Chwilę później było już 1:1 po trafieniu Jessie Fleming. Szwedki miały kilka dobrych momentów w drugiej połowie, świetną okazję miała między innymi Asllani, ale bramki już nie padły. W dogrywce też dominował zespół z Europy, ale nadal brakowało konkretów.

W rzutach karnych Asllani pomyliła się i już pierwszy strzał Szwedek wprowadził je w spore tarapaty. Już w drugiej kolejce za słabo uderzyła jednak Ashley Lawrence i znów mieliśmy remis. Kanadyjki miały jednak ogromny problem i nie wykorzystały trzech kolejnych jedenastek, ale Szwecja podała im tlen. Po dziesięciu jedenastkach było 2:2. W końcówce lepsze były jednak zawodniczki z Ameryki Północnej.

Szwecja – Kanada 1:1 (1:0) k. 2:3
1:0 Blackstenius 34' (asysta: Asllani)
1:1 Fleming 66' (rzut karny)