Japonia bez medalu mimo asysty Kubo

W meczu o trzecie miejsce w turnieju piłkarskim na Igrzyskach Olimpijskich Meksyk pokonał w Saitamie Japonię 3:1. Takefusa Kubo zaliczył asystę, ale kończy turniej bez medalu.

Pierwsze medalowe rozstrzygnięcia męskiego turnieju piłkarskiego podczas Igrzysk Olimpijskich są już znane. Gospodarze nie poradzili sobie z reprezentacją Meksyku, która sięgnęła ostatecznie po brązowy medal. Nie nawiązała do sukcesu z Londynu (złoto), jednak i tak może być zadowolona z takiego rezultatu.

Od początku meczu Meksyk był zespołem nieco lepszym. Potrafił też wykorzystać błędy Japończyków. W 13. minucie przed szansą na trafienie z rzutu karnego stanął Sebastián Córdova i się nie pomylił. Wcześniej faulu na linii szesnastego metra dopuścił się Wataru Endo, jeden z trzech piłkarzy, którzy skończyli 24 lata. Pomocnik Stuttgartu w ogóle nie mógł być z siebie zadowolony, zwłaszcza że także w pierwszej części meczu zmarnował doskonałą sytuację po zagraniu Daichiego Hayashiego.

Endo był antybohaterem całej pierwszej połowy. W 22. minucie nie pokrył Johana Vásqueza, który strzałem z bliska podwyższył stan meczu. Niezbyt dobrze radził sobie też Takefusa Kubo, który notował bardzo dużo strat. Przewaga zespołu z Ameryki Północnej nie była tak wyraźna, zwłaszcza po strzeleniu drugiego gola, jednak Japończycy atakowali bez wiary w sukces. Przed upływem 15 minut drugiej połowy Meksyk ponownie zadał rywalowi cios. Znów dośrodkowywał Córdova, a akcję zamknął Alexis Vega.

Japonia musiała się otworzyć, a rywal chętnie z tego korzystał. Wynik tak naprawdę mógł być jeszcze wyższy, ale Meksykanie marnowali kolejne świetne okazje. W ich poczynania wdarło się sporo rozluźnienia, co wykorzystał  Kaoru Mitoma. Po podaniu od Kubo zdecydował się na drybling i ładnym strzałem pokonał Guillermo Ochoę. To była jednak ostatnia szansa Japonii.

Gospodarze próbowali, ale na tym się skończyło. Kubo i spółka zostają bez medalu, choć pod względem indywidualnym Take może być zadowolony z przebiegu turnieju. Mimo wszystko początek był w jego wykonaniu zdecydowanie lepszy niż faza play-off. Pora na powrót do Madrytu i decyzję dotyczącą najbliższego sezonu.

Meksyk – Japonia 3:1 (2:0)
1:0 Córdova 13' (rzut karny)
2:0 J. Vásquez 22' (asysta: Córdova)
3:0 Vega 58' (asysta: Córdova)
3:1 Mitoma 78' (asysta: Kubo)

Meksyk: Ochoa; Sánchez, Montes, Vásquez, Angulo; Romo, C. Rodríguez (86' Esquivel); Lainez (56' Antuna), Córdova (79' Alvarado), Vega (79' Beltrán); Martín (87' Eduardo A.).
Japonia: Tani; Sakai, Yoshida, Tomiyasu, Nakayama (62' Mitoma); Dōan, Endo (81' Miyoshi), Tanaka (71' Itakura), Soma (46' Hatate); Kubo; Hayashi (62' Ueda).