Trybunał Sprawiedliwości UE zajął się sprawą Superligi
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oficjalnie otworzył postępowanie w sprawie wydania orzeczenia w trybie prejudycjalnego, które wystosował sąd w Madrycie w temacie Superligi.
Fot. Getty Images
20 kwietnia odpowiednik polskiego sądu gospodarczego w Madrycie o numerze 17 wydał orzeczenie, w której zarządził tymczasowe środki ochronne wobec Superligi, które dotyczyły jakichkolwiek działań mających na celu ukaranie klubów, jakie założyły tę spółkę. Konkretnie dotyczyło to FIFA, UEFA, związków krajowych i lig, którym zakazano ograniczania w jakikolwiek sposób działań Superligi i jej klubów.
Sędzia Manuel Ruiz de Lara 11 maja zdecydował się złożyć wniosek do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejski o otwarcie postępowanie w celu wydania orzeczenia w tej sprawie w trybie prejudycjalnym. Dzisiaj Trybunał potwierdził otwarcie sprawy C-333/21, opisując ją w następujący sposób: „Europejska Superliga twierdzi, że UEFA/FIFA naruszają reguły konkurencji UE, na wniosek madryckiego sądu”.
Sam Trybunał Sprawiedliwości opisuje, że wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym to jedno z jego najczęstszych działań. Jak czytamy, „sądy krajów UE są zobowiązanie do zapewniania właściwego stosowania prawa UE. Istnieje jednak ryzyko odmiennej interpretacji prawa UE przez sądy w różnych krajach. Jeżeli sąd krajowy ma jakiekolwiek wątpliwości co do wykładni lub ważności danego aktu prawnego UE, może zwrócić się o wyjaśnienie do Trybunału Sprawiedliwości. Ten sam mechanizm można zastosować do ustalenia, czy krajowe przepisy lub praktyka są zgodne z prawem UE”.
UEFA oficjalnie potwierdziła, że zapoznała się ze sprawą: „UEFA zapoznała się z ogłoszeniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, które dotyczy wniosku z madryckiego sądu w sprawie tak zwanej Superligi, nawet pomimo wycofania się 9 z jej klubów założycieli. UEFA jest pewna swojego stanowiska i będzie go zdecydowanie bronić”.
Orzeczenie w trybie prejudycjalnym nie będzie ostatecznym w tej sprawie, ale wyznaczy drogę w konflikcie Superligi z UEFA i pokaże, czy kluby założyciele mają rację, wskazując na nielegalny monopol UEFA, której groźby wykluczenia z rozgrywek nie miałyby wtedy podstaw. Prawnicy wskazują na to, że sprawa opiera się na Artykułach 101. i 102. z Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, które zabraniają blokowania tworzenia nowej konkurencji oraz nadużywaniu swojej dominującej pozycji na wolnym rynku.
Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.
Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!
Komentarze