Komitet Arbitrów zmienia wytyczne w sprawie ataków na ścięgno Achillesa
Komitet Techniczny Arbitrów wydał najnowszy okólnik z wytycznymi dla sędziów La Ligi. Hiszpanie klarują reguły dotyczące zagrań ręką oraz zmieniają wytyczne odnośnie do ataków na ścięgno Achillesa, za które dotychczas bezwzględnie karano graczy czerwonymi kartkami.
Fot. Getty Images
Jeśli chodzi o rękę, CTA przypomina, że przewinieniem jest zagranie ręką, które: jest wykonane umyślnie; doprowadza do strzelenia gola czy stworzenia klarownej okazji, nawet jeśli jest przypadkowe. Dodatkowo sędzia odgwiżdże zagranie ręką, jeśli ta: jest ułożona nienaturalnie i powiększa obrys ciała, a dotyczy to także sytuacji, gdy piłka odbije się wcześniej od innej części ciała tego samego zawodnika, jego kolegi lub rywala. Przewinieniem jest także zagranie ręką uniesioną na wysokość barku lub wyżej, chyba że wcześniej ten piłkarz sam rozmyślnie próbował zagrać piłkę i przypadkowo sobie w nią trafił.
Przewinieniem nie jest zagranie ręką: jeśli dochodzi do niego po odbiciu się od tego samego gracza [jeśli tylko ręka jest ułożona naturalnie]; jeśli dochodzi do niego po zagraniu rywala z bliskiej odległości [jeśli tylko ręka jest ułożona naturalnie]; jeśli ręka czy ramię jest blisko ciała i nie jest ułożona w nienaturalnej pozycji czy nie powiększa powierzchni ciała; jeśli piłkarz upada i podpiera ręką swoje ciało, ale tylko w ramach jego obrysu. Jeśli chodzi o kartki za zagrania ręką, karani będą zawodnicy, którzy powstrzymują celowo obiecujących atak, szukają strzelenia gola ręką lub próbowali bez sukcesu powstrzymać ręką zdobycie bramki przez rywala.
W kwestii ataków i walki o piłkę, Komitet Techniczny Arbitrów zajął się wytycznymi co do ataków od tyłu na ścięgna Achillesa czy łydki, za które w tym sezonie z boiska wylatywali już Luka Modrić, Jorge Molina czy Jorge Sáenz. Sędziowie mają chronić piłkarzy i te części ciała, ale na szkoleniu przekazano im, że mają pokazywać bezpośrednie czerwone kartki, jeśli te strefy zostały zaatakowano wprost korkami. Jeśli dochodzi do zderzenia czy kopnięcia, arbiter ma pokazać żółtą kartkę. Pod uwagę ma oczywiście zostać wzięta także nadmierna siła ataku. Jeśli dojdzie do skrobnięcia, które narusza też w większej części but rywala, taki piłkarz także obejrzy teraz żółtą kartkę. Utrzymano również zalecenie karania żółtą kartką nadepnięcia rywala stopa na stopę, chyba że została używa wyraźnie nadmierna siła czy atak był wyraźnie celowy.
Sędziowie na swoim seminarium mieli pracować także nad sytuacjami ze spalonymi. Podkreśla się, że przy systemie VAR należy opóźniać podniesienie chorągiewki, jeśli dochodzi do stworzenia klarownej sytuacji bramkowej lub piłkarz ma otwartą drogę do bramki. Jeśli chodzi o spalone przez zachowanie gracza nieposiadającego piłki: jeśli taki gracz znajduje się między bramkarzem a piłką w momencie jej uderzenia, jest to spalony, chociaż arbiter w takim przypadku ma ocenić dystans między bramkarzem a graczem na spalonym oraz klarowność ruchu atakującego. Spalonym jest także sam zamiar walki o piłkę, przy którym sędzia też ocenia dystans i klarowność intencji atakującego zawodnika.
Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.
Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!
Komentarze