IFAB klaryfikuje pewne aspekty w nowych przepisach
Rada między innymi o stopach bramkarzy przy karnych
Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB), która zajmuje się zmianami i zatwierdzaniem nowych przepisów w światowym futbolu, poinformowała, że otrzymała pozytywne reakcje na zmiany w przepisach na sezon 2019/20. Jej zdaniem nowe wytyczne pozwalają przyśpieszać wznowienia gry, redukować liczbę sytuacji zapalnych oraz zwiększają poziom gry fair play. Przekazano jednak, że pojawiło się wiele próśb o klaryfikację pewnych aspektów w nowych przepisach, więc IFAB wypuściła specjalny dokument w tych sprawach. Przedstawiamy poruszone tematy.
Prawo 3. Zmiany
IFAB informuje, że piłkarz przy zauważeniu, że jest zmieniany, ma natychmiastowo udać się za najbliższą linię końcową. Wyjątki to istnienie realnego problemu dotyczące bezpieczeństwa w takiej strefie lub jednoznaczne wskazanie przez sędziego na udanie się do miejsc zmian na środku boiska. Każde opóźnianie zmiany na skutkować żółtą kartką.
Prawo 8. Restart gry
Sędzia upuszcza piłkę w rzucie sędziowskim tylko wtedy, gdy futbolówka dotknie któregoś z arbitrów, ale pozostanie na boisku. Jeśli piłka po takim odbiciu wychodzi za linię końcową, gra jest wznawiana tak, jakby kontaktu z rozjemcą nie było.
Prawo 10. Zachowanie bramkarza przy karnym
W czerwcu na turniejach FIFA i CONMEBOL nakazano bezwzględne niekaranie bramkarzy za opuszczanie linii obiema nogami w momencie oddawaniu strzału przez rywala przy rzucie karnym. Teraz jeśli jednak golkiper umyślnie popełnia ten błąd po raz kolejny, powinien obejrzeć żółtą kartkę.
Prawo 12. Faule i niepoprawne zachowania
IFAB zwraca uwagę na to, by pokazywać czerwone kartki członkom ekipy [rezerwowi, trenerzy, członkowie sztabu, każdy wpisany do protokołu], którzy wejdą z ławki na murawę w czasie przerwy czy po meczu w celu przekazania sędziom swoich uwag.
Prawo 14. Rzut karny
Jedną z największych zmian na ten sezon jest przepis, w którym bramkarz w momencie oddawania strzału z rzutu karnego przez rywala musi pozostać na linii tylko jedną stopą. Dodatkowo ta stopa nie musi fizycznie dotykać linii, a może znajdować się jedynie nad nią. IFAB nakazuje pełne poszanowanie dla tego przepisu. Jeśli jednak przy naruszeniu tego punktu strzelec nie trafi w bramkę bądź obije słupek lub poprzeczkę, to w duchu gry karny nie powinien być powtarzany, chyba że wcześniej futbolówka klarownie miała kontakt z golkiperem. VAR ma badać przy karnych także aspekt stopy bramkarza i linii [niektóre media podawały, że systemy VAR będą skupiać się jedynie na wbiegających w pole karne graczach, a kwestię stopy i linii zostawi sędziom liniowym znajdującym się na linii końcowej].
Do tego IFAB po raz kolejny przypomniało, że system VAR sprawdza sytuacje dotyczące klarownych i oczywistych błędów oraz poważnych przegapionych incydentów w związku z golami lub ich brakiem, karnymi lub ich brakiem, bezpośrednimi czerwonymi kartkami bądź ukaraniem kartką błędnego gracza. Protokół nie pozwala ani na zapraszanie sędziego do monitora, gdy błąd nie jest oczywisty, ani na pozwalanie mu na upewnienie się czy potwierdzenie swojej boiskowej decyzji.
Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.
Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!
Komentarze