Cristiano – najdroższy transfer i najdroższa sprzedaż
Portugalczyk pobił na odchodne kolejny rekord
11 czerwca 2009 roku Real Madryt oficjalnie potwierdził, że zapłaci za Cristiano Ronaldo rekordowe 96 milionów euro. Wówczas Portugalczyk stał się najdroższym piłkarzem w historii futbolu. Oczywiście od tamtej pory wiele się działo na europejskim rynku transferowym – pod względem kwoty transferu portugalskiego cracka wyprzedzili tacy zawodnicy jak Neymar, Kylian Mbappé czy Philippe Coutinho. Mimo to dziewięć lat później Cristiano wciąż pozostaje najdroższym piłkarzem w historii Realu Madryt. Za nim pozostają Gareth Bale (91 milionów euro), Zinédine Zidane (75,1 miliona) i James Rodríguez (75 milionów).
Teraz Portugalczyk stał się również najdroższą sprzedażą w historii klubu z Santiago Bernabéu. Zawodnik został sprzedany za 16 milionów euro więcej niż został sprowadzony do Madrytu dziewięć lat temu. Na konto Królewskich przelanych zostanie 100 milionów euro, natomiast pozostałe 12 milionów euro trafi do poprzednich klubów zawodnika w ramach zwrotu za szkolenie.
Do tej pory najdroższą sprzedażą w historii Realu Madryt był Álvaro Morata, za którego Chelsea zapłaciła w 2017 roku 80 milionów euro. Do wczoraj podium zamykali Ángel Di María (za 75 milionów do Manchesteru United) i Mesut Özil (za 47 milionów do Arsenalu). Żaden z tych transferów nawet nie zbliżył się do tego Cristiano Ronaldo. Ponadto Portugalczyk w tym momencie dwukrotnie pojawia się w dziesiątce najdroższych transferów w futbolu – przechodząc do Juventusu stał się czwartym najdroższym piłkarzem na świecie, natomiast transfer z 2009 roku daje mu również siódmą pozycję.
Historyczna operacja
Sama sprzedaż Cristiano przebija zarobki Królewskich ze sprzedaży innych zawodników z ostatnich lat. Dla porównania, dwa lata temu Real Madryt sprzedał Jesé (25 milionów euro), Czeryszewa (7 milionów), Álvaro Medrána (1,5 miliona), Mascarella (1 milion) i wypożyczył Mayorala (3 miliony). W sumie 37,5 miliona euro, czyli wciąż o 62,5 miliona euro mniej niż z samej sprzedaży Portugalczyka. Królewscy granicy 100 milionów nie przekraczali również w latach 2012 (zarobek w wysokości 33,5 miliona euro), 2011 (8 milionów), 2010 (10,5 miliona) czy 2009 (87,5 miliona). Cristiano odszedł w takim samym stylu, w jakim grał w Realu Madryt – bijąc kolejne rekordy.
Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.
Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!
Komentarze