Stałe fragmenty mogą zmienić wszystko
Analiza tego aspektu gry przed derbami
Stałe fragmenty stały się strategiczną bronią pierwszej wielkości. Nie ma drużyny, która z nich nie korzysta, niezależnie od ligi i aspiracji. Każdy pracuje maksymalnie nad tym aspektem, który odpowiednio wykonany może otworzyć wiele zamkniętych meczów. Równie ważne są akcje ofensywne, co reagowanie na ruchy rywala pod własną bramką.
W tych derbach na Santiago Bernabéu można spodziewać się w tym temacie wymiany ciosów. To, co wydawało się zaletą identyfikującą Atleti od przyjścia Simeone i pracy Burgosa (27 takich bramek w sezonie 2014/15), jest teraz jednym z aspektów, w których najlepszy w ofensywie jest Real Madryt.
Ta zamiana ról widoczna była już w poprzednim sezonie, kiedy w lidze Królewscy zdobyli po stałych fragmentach 16 goli, a Rojiblancos tylko 8. W obecnych rozgrywkach różnica jest też mocno widoczna. Zespół Zidane'a już ma 17 takich goli (9 po rożnych i 8 po wolnych), a drużyna Simeone zaledwie 6 (4 po rożnych i 2 po wolnych).
Ofensywa i defensywa Realu
Real Madryt bazuje przede wszystkim na podstawowej zasadzie dotyczącej stałych fragmentów. Musisz mieć świetnego wykonawcę (Kroos, a obok niego Modrić, Isco czy James) oraz specjalistę od gry w powietrzu (liderem jest Ramos z 5 golami po rożnych i 2 po wolnych, ale obok niego na piłkę wbiegają Cristiano, Casemiro, Benzema, Pepe, Varane czy Nacho).
Odnośnikiem przy dośrodkowaniach jest Ramos. To główna broń trenerów Bettoniego i Llopisa, którzy pracują nad stałymi fragmentami. Ruchy kapitana wyznaczają kierunek reszcie kolegów, którzy robią pod niego wybloki i ustawiają się zależnie od jego woli.
Królewscy mają wiele wariantów wybicia piłki i przy rożnych, i przy wolnych z boku czy z przodu pola karnego. Wrzutki są odchodzące i dochodzące, na pierwszy czy na drugi słupek. Przy wolnych najczęściej szuka się punktu rzutu karnego, gdzie gromadzi się najwięcej zawodników. Real ma w repertuarze krótkie rozegrania, ale są one dosyć proste.
W defensywie stosowane jest krycie mieszane. Cristiano i Benzema stają wolni na pierwszym słupku. Najczęściej pięciu innych zawodników dostaje krycie indywidualne, a pozostała trójka kryje strefy odbicia. Królewscy mocno odpuszczają drugi słupek. Przy wolnych prezentowana jest wysoka linia złożona z 7-8 graczy. W tym sezonie stracono 3 gole po stałych fragmentach.
Ofensywa i defensywa Atlético
Jeśli Kroos i Ramos to szefowie od stałych fragmentów w Realu Madryt, Koke i Godín nie mają słabszych statusów w Atelti. Akcje są mocno przygotowane przy krótkim i długim rozegraniu. Duża różnorodność. Krótkie i długie piłki, kierowane wyżej i szczególnie niżej, gdy w polu bramkarza znajduje się nawet czterech strzelców.
Bardzo często widać wyprowadzanie obrony na pierwszy słupek i kierowanie piłki na drugi do Godína. Przy wolnych często rozgrywa się krótko, wyciągając defensorów z pola karnego i rzucając piłkę w odpuszczony sektor.
Warto zwrócić uwagę, że Rojiblancos zmarnowali już 4 z 6 rzutów karnych, jakie mieli. Strzały marnowali Griezmann (2), Torres i Gabi.
W defensywie Atlético także korzysta z obrony mieszanej. Trzech graczy w polu bramkarza, a 5-6 zawodników dostaje krycie indywidualne, przy którym są bardzo agresywni, a pociąganie jest na porządku dziennym. Przy wolnych stawia się na przewidywanie ruchów rywali i unikanie zbytniego cofnięcia pod bramkę. Dotychczas zespół stracił w lidze trzy bramki po stałych fragmentach.
Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.
Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!
Komentarze